Chorowałeś na COVID-19? Oddaj osocze i pomóż innym. Copernicus bada ozdrowieńców

  • 12.11.2020, 15:00
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Chorowałeś na COVID-19? Oddaj osocze i pomóż innym. Copernicus bada ozdrowieńców

Podziel się:

Oceń:

Od kilku miesięcy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku apeluje do osób, które przeszły zakażenie wirusem koronawirusem, o oddawanie osocza. Wykorzystywane jest ono do leczenia pacjentów chorych na COVID-19. Aby osocze było skuteczne, powinno mieć odpowiednią ilość przeciwciał. Dlatego, by ułatwić i przyspieszyć procedury, spółka Copernicus przeprowadza kwalifikacje dawców.

Ozdrowieńcy, którzy chcą oddać osocze, powinni zgłaszać się do szpitala na Zaspie.

Kto może być dawcą osocza?

Osocze może oddać każda osoba, która miała COVID-19 i została uznana za ozdrowieńca. Ważne jest, aby minęło co najmniej 28 dni od ustania objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR). Dawcą może być również człowiek, u którego stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG i u którego minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez konieczności wykonywania badań wymazu z nosogardzieli metodą PCR).

Osocze pobierane jest od osób w wieku od 18 do 60 lat, które czują się dobrze i ważą minimum 50 kg. Preferowanymi dawcami są mężczyźni, którzy nigdy nie byli leczeni krwią i jej składnikami, nie cierpią z powodu przewlekłych chorób, jak np. cukrzyca, a także kobiety, które nigdy nie były w ciąży i nie miały przetaczanej krwi. W przypadku pań, które były w ciąży, wykonywane jest dodatkowe badanie na obecność przeciwciał anty-HLA. Badanie to przeprowadza Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Dlaczego osocze jest tak ważne?

Cały proces oddawana osocza trwa ok. 30-40 minut. Najkorzystniejsze jest trzykrotne pobranie osocza po 600 ml. Zabieg wykonuje się w tygodniowych odstępach. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza, można pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymuje się ok. 220-230 ml osocza. – Kiedyś oddawałem krew, a teraz, jako ozdrowieniec, już kilkukrotnie oddałem osocze do leczenia ciężko chorych – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Jak zapewniają lekarze terapia nim może zmniejszyć nie tylko same objawy, ale też śmiertelność pacjentów. Dlatego zachęcam wszystkich ozdrowieńców do oddawania osocza. To nie zajmuje wiele czasu, a może uratować komuś życie – apeluje marszałek Struk.

Z osocza przygotowywany jest specjalny preparat, który podawany jest chorym. Ma neutralizować wirusa i wspierać układ odpornościowy w walce z SARS-CoV-2.Terapia osoczem stosowana była wcześniej m.in. podczas leczenia chorych w na SARS, MERS czy Ebola.

Copernicus pomoże RCKiK w badaniu osocza

Zanim osocze zostanie podane osobom zakażonym przechodzi szereg testów m.in. określa się grupę krwi, bada na obecność: HBV, HCV, HIV i kiły. Co bardzo ważne, bada się miana przeciwciał anty-SARS-CoV-2, których odpowiednia ilość odpowiada za skuteczność terapii. RCKiK apeluje do ozdrowieńców, aby zgłaszało się ich jak najwięcej, bo wtedy zwiększa się szansa na uzyskanie osocza o właściwych parametrach. – Aby usprawnić proces pobierania osocza spółka Copernicus stworzyła specjalną ankietę. Chodzi o to, aby osocze oddawały osoby, które nie mają chorób współistniejących i u których poziom przeciwciał jest odpowiednio wysoki. Ważne jest też, aby osocze pobrać w odpowiednim momencie – tłumaczy dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Tadeusz Jędrzejczyk.

Gdzie trzeba się zgłosić

Badania są wykonywane w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. Chętni proszeni są o kontakt telefoniczny z przedstawicielem Copernicusa lub urzędu marszałkowskiego:

  • Małgorzata Kulpan (spółka Copernicus), nr tel. +48 572 333 124, adres e-mail: [email protected]
  • Joanna Dissarz (Departament Zdrowia UMWP), nr. tel. +48 519 542 253, adres e-mail: [email protected]

Po wstępnych badaniach na obecność przeciwciał, pacjent zostanie umówiony z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, gdzie pobierane jest osocze.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe