„Posiłek w szkole i w domu” w czasie pandemii

  • 13.11.2020, 13:00
  • Źródło: PUW Gdańsk
„Posiłek w szkole i w domu” w czasie pandemii

Podziel się:

Oceń:

Do tej pory Twoje dziecko jadło obiad w szkolnej stołówce, ale odkąd uczy się zdalnie nie ma takiej możliwości? Jak działa program „Posiłek w szkole i w domu” w czasie pandemii?

Odpowiada Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 to duże wsparcie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Ze środków przekazywanych w ramach programu gminy udzielają wsparcia osobom spełniającym konkretne warunki (m.in. kryterium dochodowe). Pomoc udzielana jest w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.

Jakie kryterium dochodowe należy spełnić?
Kryterium dochodowe uprawniające do skorzystania z Programu wynosi:
•    dla osoby samotnie gospodarującej – 1051,50 zł,
•    na osobę w rodzinie – 792 zł.

Gdzie się zgłosić o pomoc?
Koordynatorem Programu na szczeblu gminy jest wójt (burmistrz, prezydent miasta) przy udziale ośrodka pomocy społecznej, a o formie, rodzaju, rozmiarze świadczenia decyduje dyrektor/kierownik ośrodka pomocy społecznej. Osoba bądź rodzina potrzebująca pomocy w formie posiłku powinna zgłosić się do właściwego ośrodka pomocy społecznej.

Gmina może liczyć na dodatkowe środki na dowóz posiłków
Program dofinansowuje posiłki dowożone osobom starszym (np. niewychodzącym  z domu ze względu na podeszły wiek czy niepełnosprawność), które same nie są  w stanie ich przygotować. Dodatkowo wójt, burmistrz czy prezydent miasta mogą liczyć na zwiększenie dotacji do 5 proc. środków finansowych na dowóz posiłków w gminie.

Nauka zdalna – co z obiadem w szkole?
W sytuacji, w której dziecko nie uczęszcza do szkoły z powodu jej zamknięcia w związku z sytuacją epidemiczną, w konsekwencji czego nie spożywa posiłków w stołówce szkolnej, dyrektor/kierownik ośrodka pomocy społecznej ma możliwość przyznania na ten okres pomocy w formie świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych. Nie jest więc tak, że osoby kwalifikujące się do wsparcia nie otrzymają pomocy.

Źródło: PUW Gdańsk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe