Dziękuję wszystkim medykom za ofiarną pracę, za to, że każdego dnia poświęcają się dla zdrowia i życia innych

  • 14.11.2020, 12:47
  • Tomasz Dominowski
Dziękuję wszystkim medykom za ofiarną pracę, za to, że każdego dnia poświęcają…

Podziel się:

Oceń:

Z Dariuszem Drelichem - Wojewodą Pomorskim o epidemii koronawirusa w naszym województwie rozmawia Czesław Czyżewski - redaktor naczelny.

- Panie Wojewodo, jak wygląda sytuacja w województwie pomorskim pod kątem zabezpieczenia bazy łóżek covidowych oraz respiratorów?

 

Epidemia jest wyzwaniem dla nas wszystkich - służby zdrowia, dyrekcji szpitali, samorządów, służb wojewody. W porozumieniu ze wszystkimi tymi podmiotami, wydaję decyzje, w których polecam placówkom medycznym utrzymanie bazy łóżek i respiratorów. Dziś na Pomorzu mamy prawie 600 wolnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Rezerwy są uruchamiane sukcesywnie , by nie zabrakło również miejsca w szpitalach dla osób z innymi schorzeniami.

 

- Województwo pomorskie obecnie plasuje się w środku ilości zakażeń w Polsce. Czy strategię walki z koronawirusem w naszym województwie uważa Pan za dobrą i skuteczną?

Walkę z koronawirusem rozpoczęliśmy w Pomorskiem dużo wcześniej niż pojawił się pierwszy przypadek zachorowania w Polsce. Dzięki temu wypracowaliśmy już skuteczne i sprawdzone procedury.

Mimo, iż sytuacja epidemiczna jest dynamiczna, to kontrolujemy ją cały czas, podejmujemy decyzje a odpowiednie służby natychmiast reagują na zagrożenia. Cały czas pozostaję w kontakcie i niemal codziennie rozmawiam z ministerstwami, przedstawicielami służb, dyrektorami szpitali i samorządami np. w czasie wideokonferencji.
Jako pierwsi w Polsce stworzyliśmy system testowania oparty na Centrach Diagnostycznych Covid drive- thru. Aktualnie kończymy przygotowanie wszystkich pięciu centrów na sezon zimowy. Funkcjonowanie centrów drive -thru istotnie uzupełnia i usprawnia system poboru próbek do badania przy szpitalach.

Kolejnym przykładem i elementem strategii jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania karetek wymazowych, których personel pobiera próbki w domach pacjentów, w domach pomocy społecznej czy szkołach.

 

- Jesteśmy już na etapie gdzie system medyczny w Polsce, ale i naszym województwie zostaje przeciążony... Czy są jeszcze jakieś rezerwy oraz jakie widzi Pan opcje działania, gdy zacznie brakować łóżek dla pacjentów w szpitalach zakaźnych i medyków do pracy przy osobach zakażonych COVID-19?

 

- Dzięki dobrej współpracy, o której już wspominałem, utrzymujemy odpowiednią rezerwę łóżek covidowych. Należy jednak pamiętać, że samo miejsce w szpitalu nie wystarcza, aby walczyć z pandemią. Kluczową rolę odgrywa tu personel medyczny. Bardzo dziękuję wszystkim medykom za ofiarną pracę, za to, że każdego dnia poświęcają się dla zdrowia i życia innych.

Musimy być jednak przygotowani na każdą ewentualność. Dlatego rozpoczęliśmy organizację szpitali tymczasowych w Sopocie i w Gdańsku. Wystosowałem również apel do kadry medycznej o podjęcie w nich pracy.

 

- Jakie formy wsparcia pomorskiej służby zdrowia są w tej chwili rozważane przez Urząd Wojewódzki oraz co społeczeństwo powinno zrobić, aby nie dopuścić do dalszego rozprzestrzeniania się epidemii?

- Panie Redaktorze, zapewnienie optymalnych warunków pracy personelowi medycznemu jest niezwykle istotne. Dlatego uruchamiamy tzw. hotele dla medyka. Jeden z nich funkcjonuje już w części gościnnej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Minister Zdrowia wydał polecenie gwarantujące wypłatę podwójnego wynagrodzenia dla pracowników medycznych walczących z covid-19.

Jednakże nic tak zapewne nie ucieszy medyków oraz nas wszystkich, jak znaczny spadek zachorowań. Nie zapominajmy więc o dystansowaniu się, ograniczmy kontakty społeczne. Gdy musimy wyjść z domu – nośmy maseczki. Wszystkie zasady przeciwepidemiczne i obostrzenia są wprowadzane dla naszego wspólnego dobra. Przestrzegajmy ich. Dbajmy o siebie i innych.

- Wygląda na to, że 11 listopada - Święto Niepodległości będzie niezwykle smutne z uwagi na pandemię... Jak Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku zamierza upamiętnić Święto Odzyskania Niepodległości?

- Rzeczywiście, 102. rocznicę odzyskania przez Ojczyznę niepodległości spędzimy inaczej. Nie będzie nam dane spotkać się, jak co roku, podczas wielkich patriotycznych uroczystości. Ważnym jest jednak, aby to święto celebrować. Dlatego wraz z Muzeum II Wojny Światowej i Parafią Świętej Brygidy w Gdańsku zorganizowałem koncert, w którym każdy będzie mógł uczestniczyć w swoim domu, za pośrednictwem transmisji telewizyjnej oraz przekazu online.

Wierzę, że wspólne świętowanie, mimo iż w wirtualnej formie, doda nam otuchy. Serdecznie wszystkich Państwa na ten koncert zapraszam.

Dziękuję za rozmowę

Tomasz Dominowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe