Deskowanie betonu architektonicznego - Pomysły architektów wnętrz

  • 16.11.2020, 10:43
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Deskowanie betonu architektonicznego - Pomysły architektów wnętrz

Podziel się:

Oceń:

Deskowanie (szalunek) jest to konstrukcja w kształcie formy, służąca do nadania ostatecznego wyglądu zastygłej w niej mieszance betonowej. Deskówki po wypełnieniu swojego zadania ulegają rozbiórce, pozostawiając po sobie gotowy blok. Jest to o tyle istotne, że na powierzchniach betonowych muszą odbić się wszelkie ślady deskowania, a co za tym idzie, można te pozostałości z powodzeniem wykorzystać do wykończenia ścian budynku lub posadzek. Okazuje się, że jest to właściwość coraz chętniej wykorzystywana przez architektów wnętrz. Beton architektoniczny stale zyskuje na popularności, podnosząc jednocześnie standard domu, mieszkania czy lokalu użytkowego.

Beton architektoniczny prace wstępne.

Beton architektoniczny we wstępnej fazie ma formę płynną, której gęstość uzależniona jest od ilości zastosowanych kruszyw i minerałów wzbogacających. Wylanie mieszanki może nastąpić dopiero po wykonaniu odpowiedniej formy, zgodnej z zamierzeniami architekta. Tym samym jest to moment, w którym zapada decyzja o tym, jaki rodzaj szalunku będzie zastosowany. Trzeba pamiętać, że wewnętrzny kształt formy będzie ostatecznym kształtem zastygniętego betonu i ewentualne błędy będzie niezwykle trudno naprawić.

Wyróżniamy następujące rodzaje wykonania szalunku:

  • Pełny;

  • Niepełny.

 Wersja pierwsza polega na uformowaniu deskowania w taki sposób, aby dokładnie zakryć wlewaną masę, nie pozwalając na niekontrolowane wycieki. Oprócz zdolności utrzymania w swoim wnętrzu betonu o rzadkiej konsystencji doskonale zabezpiecza świeży produkt przed czynnikami zewnętrznymi i zanieczyszczeniami.

 Wersja niepełna charakteryzuje się przerwami między elementami konstrukcji. Można ją zastosować w przypadku znacznie gęstszej masy betonowej. Spotkać ją można najczęściej w przypadku robót związanych z dachami, choć nie tylko.

 Przed przystąpieniem do wykonania szalunku należy szczegółowo znać parametry mieszanki, jej ilość a co za tym idzie również wagę. Nie bez znaczenia jest także pole operacyjne, które z uwagi na różnorodność ukształtowania lub struktury gruntu może wymagać indywidualnego podejścia.

Cechy szalunku, na które należy zwrócić uwagę:

  • Wytrzymałość;

  • Trwałość;

  • mobilność;

  • Forma.

Wytrzymałość.

 Parametr niezwykle istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa nie tylko samej konstrukcji, lecz także ludzi przy niej pracujących. Poziom wytrzymałości oczywiście jest zmienny, w zależności od rozmiarów i rodzaju zastosowanego rozwiązania. Przyjmuje się, że powinien wynosić powyżej 25 kPa (parametr określający wytrzymałość na ściskanie). Ma to związek z faktem, że metr sześcienny mieszanki betonowej waży do 2,5 tony. Betonowe lampy

Trwałość.

 Nowoczesne systemy szalunkowe charakteryzują się tym, że wykorzystywane są wielokrotnie. Z uwagi na ich wysoką cenę warto inwestować w sprzęt najlepszy i najtrwalszy. Dlatego warto skupić swą uwagę na wzmocnieniach narożników, cynkowaniu, materiałach wykorzystanych do produkcji itd.

Mobilność.

 Szalunek przestawny wymaga demontażu przed instalacją w kolejnym miejscu. Formy przesuwne oraz ślizgowe umożliwiają kontynuować pracę bez konieczności rozbiórki całej konstrukcji.

Forma.

 W zależności od zaprojektowanych rozwiązań architektonicznych oraz ustaleń z inwestorem może zaistnieć potrzeba tworzenia form znacząco odbiegających od płaszczyzn prostokątnych. Z tego względu deskowanie powinno umożliwiać tworzenie innych, często awangardowych aranżacji, do których zaliczają się zakola, kolumny, ściany pod różnymi kątami, słupy.

Szalunki, materiały.

 Pomimo swojej nazwy deskowanie może być wykonane także z elementów stalowych. Dzisiaj często są to konstrukcje szalenie profesjonalne i w dużym stopniu precyzyjne. Oczywiście zastosowanie mają także tradycyjne już drewno oraz sklejka wodoodporna.

 Dopiero solidnie i prawidłowo zmontowana konstrukcja umożliwia dalszy postęp robót, z tego powodu zaleca się korzystanie z pomocy profesjonalnych firm budowlanych.

 Nader chętnie w przypadku szalunków wykorzystywanych wewnątrz mieszkań stosowane są deski. Ich niewygładzona powierzchnia pozostawia po demontażu ciekawe wzory na płaszczyźnie betonu architektonicznego. Szczególnie podatnym na tego typu zabiegi jest beton architektoniczny archiFest, który dzięki odpowiednim parametrom opracowanym przez najwyższej klasy chemików, charakteryzuje się znaczną łatwością formowania, względnie krótkim okresem zastygania oraz znakomitą właściwością wnikania w najbardziej niedostępne szczeliny i pęknięcia.

 

 

 Demontaż deskowania nie oznacza niestety zakończenia prac wykończeniowych. W przypadku powierzchni betonowych z pewnością będą wskazane poprawki kosmetyczne. Do tego celu wskazane jest nabycie niewielkich pojemników o pojemności kilku litrów, dostępnych w internetowym sklepie budowlanym. Pojemniki z łatwością dają się przewieźć w bagażniku auta osobowego i natychmiast po rozpakowaniu beton architektoniczny archiFest jest gotowy do użycia. Nie wykorzystaną mieszankę można przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

 Z powodów estetycznych oraz praktycznych beton architektoniczny znacznie przewyższa surowce stosowane do tej pory. Drewno, gips czy ceramika stosunkowo szybko ulegają zniszczeniu, lub tracą na walorach estetycznych. Nie można tego powiedzieć o powierzchniach betonowych, odpornych na wszystkie czynniki występujące podczas normalnej eksploatacji. Świeczki z betonu.

Potrzeba jedynie inspiracji, a stąd już tylko krok do zachwytu.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe