W całym kraju ponad 6 tys. żołnierzy wspiera medyków. Wojsko wspiera tczewski szpital!

  • 22.11.2020, 13:30
  • redakcja
W całym kraju ponad 6 tys. żołnierzy wspiera medyków. Wojsko  wspiera tczewski szpital! 7 PBOT

Podziel się:

Oceń:

Wojska Obrony Terytorialnej od wielu tygodni wspierają szpitale w walce z wirusem SARS-CoV-2. Wraz ze wzrostem liczby zachorowań zwiększyło się także zaangażowanie żołnierzy WOT oraz żołnierzy Wojsk Operacyjnych w pomoc placówkom medycznym na różnych płaszczyznach ich pracy. Zadaniem terytorialsów jest wsparcie pracowników służby zdrowia w ich obowiązkach.

Dzięki temu ma miejsce odciążenie wykwalifikowanego personelu, który dyrektorzy szpitali mogą skierować do najbardziej potrzebujących pacjentów.

 

250 punktów wymazowych i 13 tys. próbek

Obecnie blisko 6 tys żołnierzy OT wspiera odpowiednie służby oraz placówki medyczne na terenie całego kraju. W Polsce funkcjonuje 250 punktów wymazowych, w których pobrano ponad 13 tys. próbek do badań na obecność wirusa SARS-Cov-2. Ponadto niemal 3 tys. żołnierzy zaangażowanych jest we wsparcie 625 szpitali.

W 310 szpitalach zarówno terytorialsi, jaki i żołnierze WO obsługują system elektronicznej ewidencji. Ponad 400 placówek takiej pomocy oczekuje. Warto podkreślić opiekę jaką roztoczono nad domami pomocy społecznej. W tej chwili 23 placówki tego typu korzystają z pomocy żołnierzy WOT i Wojsk Operacyjnych.

W woj. pomorskim 26 szpitali oraz 2 przychodnie są wspomagane przez żołnierzy WOT i Wojsk Operacyjnych. Łącznie ponad 500 żołnierzy, w tym ok 200 terytorialsów i ponad 300 żołnierzy WO mierzy temperaturę, dokonuje wstępnego triażu, pobiera wymazy do testów na obecność koronawirusa, pomaga w wypełnianiu ankiet czy wykonuje prace administracyjne.

Wszystko po to, by w jak największym stopniu odciążyć pracowników szpitali w ich codziennych obowiązkach. W 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku pomorscy terytorialsi dbają o pacjentów pomagając personelowi medycznemu w podstawowych czynnościach na oddziale COVID. W kościerskim Szpitalu Specjalistycznym natomiast żołnierze OT, pełnią służbę jako kierowcy karetek wymazowych.

 

Wsparcie terytorialsów w Tczewie

W Szpitalu powiatowym w Tczewie pomorscy żołnierze OT zajmują się rozładowywaniem transportu środków ochrony osobistej oraz leków, a także ich dystrybucją na szpitalne oddziały. Ponadto wykonują szereg prac administracyjno-gospodarczych oraz pobierają wymazy w punkcie przy szpitalu. Warto wspomnieć, że Terytorialsi wspierają także Starostwo Powiatowe w Tczewie, gdzie mierzą temperaturę osobom wchodzącym do gmachu urzędu. W operację „Trwała Odporność” zaangażowanych jest ponad 100 terytorialsów z 71 blp w Malborku, ponad 60 żołnierzy z 73 blp w Słupsku oraz żołnierze z podległych pomroskiej brygadzie WOT kompanii z Gdyni – Babie Doły.

Należy podkreślić ogromną pomoc jaką Wojska Obrony Terytorialnej w walce z wirusem SARS-CoV-2 otrzymują z rąk żołnierzy Wojsk Operacyjnych podlegających Dowództwu Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Oni również z ogromnym zaangażowaniem pełnią służbę w pomorskich szpitalach, gdzie realizacją zadania przydzielone im przez dyrekcję tych placówek.

 

Maciej Szalbierz

7 PBOT

Foto: 7 PBOT

_redakcja

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe