Festiwal filmowy w Gdyni w tym roku w grudniu i w całości online. Jest już program

 • 26.11.2020, 17:00
 • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Festiwal filmowy w Gdyni w tym roku w grudniu i w całości online. Jest…

Podziel się:

Oceń:

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 8-12 grudnia. Filmy będzie można oglądać na specjalnej platformie internetowej. Jednak nie każdy obraz będzie dostępny dla szerokiej publiczności. Jak informują organizatorzy, jest to związane z ograniczeniami licencyjnymi narzuconymi przez dystrybutorów.

Dostępny jest już program grudniowej edycji festiwalu.

 

Wirtualne sale kinowe

Na platformie online dostępne będą wybrane filmy konkursowe oraz dodatkowe materiały multimedialne. – W związku z ograniczeniami licencyjnymi nie możemy, niestety, pokazać on-ine szerokiej publiczności wszystkich filmów z Konkursu Głównego – mówi Leszek Kopeć, dyrektor FPFF. – Niektórzy dystrybutorzy są już związani umowami z innymi platformami VOD. Z kolei dystrybutorom tych filmów, które jeszcze nie miały premiery kinowej, zależy, by zachować tradycyjną kolejność, zgodnie z którą najpierw są pokazy na wielkim ekranie, a dopiero później inne formy dystrybucji. My, jako organizatorzy festiwalu, nie dysponujemy prawami do filmów konkursowych – tłumaczy Kopeć.

Pokazy filmowe obrazów udostępnionych na platformie festiwalowej będą się odbywać w wirtualnych salach kinowych zgodnie z ustalonym harmonogramem projekcji. Platforma festiwalowa umożliwi ponadto oglądanie konferencji prasowych z udziałem twórców, da też dostęp do wydarzeń towarzyszących: debat, spotkań, webinariów i innych.

 

Nagrody zostają

Uroczystość wręczenia nagród w tym roku będzie mieć formę programu telewizyjnego wyemitowanego na antenie ogólnopolskiej telewizji oraz na platformie festiwalowej. – Zarówno organizatorom, jak i branży filmowej bardzo zależy, by pomimo trudności przeprowadzić w tym roku festiwalowe konkursy, przyznać Złote Lwy i inne nagrody, tak ważne dla polskich twórców i ich filmów – mówi Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny FPFF. – Pamiętajmy, że w historii gdyńskiego festiwalu odwołano go wyłącznie w czasie stanu wojennego. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że w tym roku będzie to zupełnie inny festiwal od tych, które znamy z ostatnich lat. Pandemia zmieniła świat, w wielu dziedzinach codziennego życia musieliśmy przejść na nowy, awaryjny tryb – podkreśla Kolankiewicz.

Co w programie?

W tegorocznym programie festiwalu filmowego w Gdyni są trzy konkursy, pozakonkursowe sekcje filmowe oraz wydarzenia towarzyszące, w tym konferencje prasowe, debaty, warsztaty i koncerty. Niektóre wydarzenia towarzyszące, adresowane do przedstawicieli branży, będą wymagały wcześniejszej rejestracji uczestników. Duża część zaplanowanych wydarzeń – spotkań, konferencji, koncertów – będzie dostępna online dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko dla posiadaczy akredytacji.

W Konkursie Głównym o Złote Lwy powalczy dziewięć filmów:

 • „Mistrz”, reż. Maciej Barczewski,
 • „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reż. Mariusz Wilczyński,
 • „Zieja”, reż. Robert Gliński,
 • „25 lat niewinności”, reż. Jan Holoubek,
 • „Amatorzy”, reż. Iwona Siekierzyńska,
 • „Jak najdalej stąd”, reż. Piotr Domalewski,
 • „Tarapaty 2”, reż. Marta Karwowska,
 • „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”, reż. Maciej Kawulski,
 • „Sala samobójców. Hejter”, reż. Jan Komasa.

W Konkurs Filmów Mikrobudżetowych o nagrodę będzie starło się sześć obrazów:

 • „Biały Potok”, reż. Michał Grzybowski,
 • „Bóg Internetów”, reż. Joanna Satanowska,
 • „Każdy ma swoje lato”, reż. Tomasz Jurkiewicz,
 • „Pewnego razu w ogródkach działkowych”, reż. Rafał Bryll,
 • „Ćmy”, reż. Piotr Stasik,
 • „Ostatni Komers”, reż. Dawid Nickel.

Natomiast w Konkursie Filmów Krótkometrażowych jury oceni 27 filmów, które zostaną podzielone na sześć pełnometrażowych bloków filmowych. To też jedyna kategoria obrazów, jakie na platformie będzie mógł zobaczyć każdy uczestnik festiwalu (nie tylko dziennikarze, recenzenci i przedstawiciele branży filmowej).

Pełen dostępny jest na stronie 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe