Żołnierze z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyli kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

  • 30.11.2020, 11:00
  • Źródło: 7PBOT/por. Tomasz Klucznik
Żołnierze z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyli kurs…

Podziel się:

Oceń:

27 listopada 2020r. zakończył się kolejny kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP). To tygodniowe szkolenie było organizowane przez żołnierzy z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej a odbywało się na terenie 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim. Tym razem wyszkoliliśmy kolejnych 27 żołnierzy, którzy już za chwilę będą mogli wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności wspierając w walce z koronawirusem naszą służbę zdrowia.

W szkoleniu tym uczestniczyli terytorialsi z Pomorza oraz z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Od wiosny, kiedy rozpoczęły się te kursy, przeszkoliliśmy już około siedmiuset żołnierzy, policjantów, strażaków i innych funkcjonariuszy służb mundurowych. W 7. Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej już około trzystu żołnierzy ma takie uprawnienia. Koniec roku planujemy zamknąć liczbą tysiąca przeszkolonych osób.

 

W ramach operacji "Trwała Odporność" polegającej na wsparciu służb w walce z koronawirusem Ci żołnierze już za chwilę dołączą do swoich kolegów i koleżanek, którzy pomagają personelowi medycznemu w pomorskich szpitalach, przychodniach, pobierają wymazy, zajmują się transportem sanitarnym, wspierają pracowników sanepidu, Regionalnych Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub wykonują inne zadania mające na celu odciążenie personelu medycznego.

Osoba, która ukończyła kurs KPP ma wiedzę i umiejętności do udzielania pierwszej pomocy, który sytuuje ją pomiędzy kimś kto ma podstawowa wiedzę z tego zakresu, zdobytą np. podczas zajęć w szkole a profesjonalnym ratownikiem po trzyletnich studiach z tej dziedziny. Kurs ten jest zakończony egzaminem państwowym. W trakcie sześćdziesięciu godzin zajęć uczestnicy nabywają między innymi umiejętności: resuscytacji krążeniowo-oddechowej, przyrządowej, bezprzyrządowej, resuscytacji z podaniem tlenu, defibrylacji automatycznej,

tamowaniu krwotoków zewnętrznych i opatrywaniu ran, unieruchamianiu złamań, a także podejrzeń złamań i zwichnięć, ochronie przed wychłodzeniem lub przegrzaniem, prowadzeniu wstępnego postępowania przeciwwstrząsowego oraz przygotowania poszkodowanego do ewakuacji z miejsca zdarzenia.

Jedną z zasad, którą kierują się terytorialsi podczas organizowanych szkoleń jest przydatność zdobytej wiedzy i umiejętności zarówno w wojsku jak i życiu cywilnym. Ten kurs, realizowany przez żołnierzy z 71 Batalionu Lekkiej Piechoty z Malborka idealnie wpisuje się w nasze założenia a zdobyte uprawnienia z powodzeniem przydadzą się na co dzień.

 

Źródło: 7PBOT/por. Tomasz Klucznik

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe