piątek, 19 kwietnia 2024 18:29
Reklama

Gryf Gospodarczy, jak co roku, trafił do najlepszych. „Warto wyróżniać takich przedsiębiorców”

Znamy już zwycięzców 21. edycji konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy. Z uwagi na pandemię koronawirusa, gala finałowa odbyła się w późniejszym niż zazwyczaj terminie, a wyniki ogłoszono za pośrednictwem internetu. Jedno pozostało niezmienne. Zwyciężyły najlepsze firmy działające w naszym regionie.
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Gryf Gospodarczy, jak co roku, trafił do najlepszych. „Warto wyróżniać takich przedsiębiorców”

Gryf Gospodarczy należy do najważniejszych i najwyżej cenionych nagród w środowisku pomorskich przedsiębiorców. Niestety, trwająca pandemia koronawirusa wpłynęła na organizację tegorocznej edycji konkursu.

– Dziś w niecodziennych okolicznościach będziemy przyznawać nagrody Gryfa Gospodarczego – zaznaczył na wstępie transmisji on-line marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Kapituła konkursu dokonała wyboru spośród tych przedsiębiorców, którzy słyną ze swoich zainteresowań dotyczących innowacji, myślą o odnawialnych źródłach energii i je stosują, dbają o pracowników i ich rodziny, a także sprzyjają lokalnym środowiskom, często wspierając sport, kulturę, czy sferę opieki społecznej. Warto takich przedsiębiorców wyróżniać. Warto ich pokazywać jako świetne przykłady dla innych – dodał marszałek Struk.

Laureaci konkursu Gryf Gospodarczy 2020

W tym roku do konkursu zakwalifikowało się 70 przedsiębiorstw i instytucji, a 26 spośród nich otrzymało nominację. Nagrodzeni zostali liderzy: innowacji, eksportu, inwestycji, odpowiedzialności społecznej, kształcenia zawodowego, przedsiębiorczości młodzieżowej, Pomorski start-up oraz Gmina przyjazna przedsiębiorcom. Natomiast media i instytucje patronujące konkursowi dodatkowo przyznały jednemu z uczestników Gryfa Medialnego.

Lider innowacji – mikro i małe przedsiębiorstwo: Portman Lights sp. z o.o. z Gdyni

Firma Portman Lights została założona w sierpniu 2016 r. Miesiąc póżniej rozpoczęła promocję pierwszego produktu P1 retro lamp, czyli dekoracyjnej lampy scenicznej, która była unikatowa pod względem designu oraz tego, że miała wszelkie komponenty, w tym elektronikę sterującą, wbudowane wewnątrz. Największym sukcesem Portman Lights jest użycie prawie 50 lamp podczas finałów Eurowizji w Lizbonie, co w branży oświetlenia scenicznego jest jednym z największych wyróżnień. Obecnie spółka uważana jest za lidera w branży, który wytycza trendy i odpowiada na bieżące potrzeby rynku.

Lider innowacji – średnie i duże przedsiębiorstwo: Ambient-System sp. z o.o. z Gdańska

Od ponad 25 lat głównym obszarem działalności firmy Ambient-System są rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo w budynkach publicznych i komercyjnych, transporcie kolejowym oraz lotniczym czy obiektach przemysłowych. Spółka specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i dostarczaniu automatyki pożarowej, tj. urządzeń z zakresu dźwiękowych systemów ostrzegawczych. Obecnie Ambient System, przy współpracy z Politechniką Gdańską, realizuje projekt B+R (badawczo-rozwojowy), którego przedmiotem są innowacyjne algorytmy mające zwiększać zrozumiałość komunikacji w sytuacjach zagrożenia.

Lider eksportu – mikro i małe przedsiębiorstwo: Euro-Weld sp.j. z Pszczółek

Euro-Weld jest firmą specjalizującą się w produkcji parowników, wymienników ciepła, zbiorników ciśnieniowych i rurociągów. Wyroby znajdują zastosowanie w różnych branżach: offshore, morskiej, petrochemicznej, energetycznej, chemicznej, farmaceutycznej itp. Euro-Weld stawia na budowanie długoterminowej współpracy z klientami, a także elastyczność, odważnie podejmując się realizacji innowacyjnych projektów kontrahentów, również zagranicznych z Europy i zza oceanu (USA).

Lider eksportu – średnie i duże przedsiębiorstwo: Dekpol Steel sp. z o.o. z Pinczyna

Dekpol Steel, wchodzący w skład Grupy Kapitałowej Dekpol, jest największym w Polsce oraz jednym z największych w Europie producentem łyżek i osprzętów do maszyn budowlanych. Eksportuje 95 proc. swoich produktów do 24 krajów na całym świecie i planuje dalsza ekspansję na rynki Afryki i Stanów Zjednoczonych. Ponadto, spółka planuje stworzenie w pełni zautomatyzowanej i zrobotyzowanej linii do produkcji łyżek do maszyn kompaktowych, co pozwoli zaoferować klientom bardzo atrakcyjną cenę produktu przy zachowaniu jego wysokiej jakości. Będzie to nowatorskie rozwiązanie zarówno w kraju, jak i Europie.

Lider inwestycji: Corleonis sp. z o.o. – S.K.A. z Rumi

Firma Corleonis powstała w 2000 r., zaczynając od jednego żurawia wieżowego, a w chwili obecnej jest jedną z największych w branży dźwigowej w Polsce. Spółka kompleksowo zabezpiecza proces inwestycyjny, a w jej ofercie znajduje się szeroki przekrój żurawi wieżowych, co pozwala precyzyjnie dobrać urządzenie do indywidualnych warunków na inwestycji oraz wymagań klienta. Corleonis posiada najmocniejszego żurawia wieżowego w Polsce o maksymalnym udźwigu 40 ton, a także żurawie samojezdne oraz najszybsze w tej części Europy windy towarowo-osobowe do obsługi wysokościowców oraz zestawy transportowe. W minionych latach spółka podjęła znaczące inwestycje rozwojowe, wzbogacając flotę w nowe sprzęty oraz rozbudowując siedzibę.

Lider odpowiedzialności społecznej: Uni-Logistics sp. z o.o. z Gdyni

Firma Uni-Logistics świadczy usługi w zakresie spedycji morskiej, lotniczej i transportu drogowego, a także podejmuje działania na rzecz zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko. Sukcesywnie i konsekwentnie wymienia flotę samochodową, spełniając coraz to nowsze normy środowiskowe. Promuje zdrowy tryb życia aktywnie wspierając lokalne kluby i wydarzenia, a także samych pracowników uprawiających sport, którzy mogą liczyć na wsparcie finansowe. Spółka jest pomysłodawcą unikatowego projektu Pomarańczowa Akademia prowadzanego od 2010 r. przy współpracy z Uniwersytetem Gdańskim, który dostarcza młodym ludziom praktyczną wiedzę z zakresu działalności TSL (transport – spedycja – logistyka).

Pomorski start-up: QSar Lab sp. z o.o. z Gdańska

QSar Lab to innowacyjna spółka B+R, której przedmiotem działalności są usługi badawcze polegające na projektowaniu i analizie substancji chemicznych za pomocą metod komputerowych. Ich zastosowanie sprowadza się przede wszystkim do modelowania nowych związków chemicznych oraz przewidywania toksyczności i właściwości fizykochemicznych substancji wykorzystywanych w przemysłach farmaceutycznym, chemicznym, kosmetycznym i rolniczym. W 2019 r. spółka zanotowała trzykrotny wzrost przychodów (odnotowując wskaźnik rentowności na poziomie 47 proc.).

Lider kształcenia zawodowego: Flextronics International Poland sp. z o.o. z Tczewa

Flex Poland zajmuje się projektowaniem produkcyjnym oraz usługami inżynieryjnymi w zakresie urządzeń elektronicznych. Spółka nawiązała stałą współpracę z kilkoma lokalnymi szkołami zawodowymi, takimi jak Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Rusocinie, Technikum w Owidzu, Zespół Szkół Technicznych w Tczewie czy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku. Współpraca skupia się na inwestycjach w bazę techniczno-dydaktyczną szkół, doskonaleniu wiedzy i umiejętności uczniów, tworzeniu klas patronackich, organizacji doradztwa edukacyjno-zawodowego, doskonaleniu zawodowym nauczycieli, organizowaniu przez pracodawców konkursów dla uczniów, opracowywaniu i opiniowaniu programów nauczania dla zawodu oraz współtworzeniu oferty kształcenia ustawicznego.

Lider przedsiębiorczości młodzieżowej: Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

Zespół Szkół Łączności jest placówką z prawie 70-letnią tradycją kształcenia uczniów w zawodach: technik automatyk, elektronik, informatyk, teleinformatyk, programista , technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej. Każdego roku jej mury opuszcza około 250 absolwentów. Szkoła współpracuje z firmami branżowymi, organizacjami pracodawców oraz uczelniami wyższymi.

W latach 2017-2020 w ramach działalności Szkolnego Punktu Informacji i Kariery 50 uczniom technikum udało się opracowywać projekty w oparciu o model biznesowy Canvas. Na bazie tego utworzono spółdzielnie uczniowskie. Wszystkie spółdzielnie pozyskały środki finansowe na rozwój działalności. Natomiast w 2019 r. rozpoczęto budowę Centrum Aktywności Młodzieżowej. Ideą jego funkcjonowania jest stworzenie ogólnodostępnego miejsca przyjaznego dla uczniów, odpowiedniego do realizacji pasji oraz prac nad projektami, umożliwiającego zdobywania praktycznych umiejętności z zakresu tworzenia biznesplanów, pozyskiwania funduszy oraz planowania i realizowania bieżących działań.

Gmina przyjazna przedsiębiorcom: miasto Gdynia

Miasto Gdynia realizuje program pomocy dla lokalnych firm po nazwą „Falochron dla biznesu”, który obejmuje pomoc związaną z czynszami, podatkami i opłatami lokalnymi, a także wsparcie doradcze i eksperckie. W mieście aktywnie działa Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości prowadzące programy i projekty, takie jak: Gdyński Biznesplan, Gdyński BiznesMAM, Gdynia kreatywna, Junior Biznes, Pomorskie Miasteczko Zawodów, Lokalne Centra Kompetencji Rozwoju Firm Rodzinnych, Navigator Przedsiębiorcy czy 30+na start. Ponadto, samorząd wspiera szkolnictwo zawodowe poprzez przygotowanie uczniów do świadomego wejścia na rynek pracy, unowocześnienie infrastruktury szkolnej, propagowanie szkolnictwa zawodowego oraz rozpoznanie planów edukacyjnych i zawodowych młodzieży.

Gryf Medialny: Pirxon SA z Gdańska

Pirxon od 2004 r. wdraża autorskie rozwiązania oraz sprawdzone narzędzia globalnych dostawców związane z optymalizacją procesów w firmach. Jest liderem rynku zarówno jeśli chodzi o zarządzanie majątkiem trwałym, jak i robotyzację procesów biznesowych. Specjalizuje się we wdrażaniu cyfrowych robotów do optymalizacji procesów back-office (RPA – Robotic Process Automation), m.in w działach finansowych, logistyce, kadrach czy działach sprzedaży, a także we wdrażaniu technologii mobilnej rozszerzonej rzeczywistości (AR – Augmented Reality).

Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy jest przyznawana od 2000 r. wspólnie przez organizacje samorządu gospodarczego i marszałka województwa pomorskiego. Celem konkursu jest prezentacja i promocja pomorskich firm, które mają korzystny wpływ na rozwój gospodarczy regionu.

Organizatorem konkursu jest Pomorska Rada Przedsiębiorczości, pełniąca rolę doradcy marszałka w zakresie wspierania i rozwoju przedsiębiorczości. Partnerem merytorycznym jest firma doradcza PwC, która przygotowała rekomendacje dla komisji konkursowej. Głównym sponsorem wydarzenia jest mBank SA, natomiast partnerem strategicznym – Olivia Business Centre.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 13 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AntolTreść komentarza: A bocianie gniazdo w mniejscowości Gniew na czynnym kominie piekarni nie można dodać żadnego komentarza!!!!!!Źródło komentarza: Biały bocian w gminie Gniew - w Jaźwiskach zamiast w... AfryceAutor komentarza: kxTreść komentarza: Drogi to temat rzeka, ale nie wyremontowanie całego odcinka, łącznie z dawną Kwiatową 11... to małostkowość. Kasa by się znalazła. A co z dojazdem do ul. Sadowej. Wiele osób idzie na skróty przez to klepisko i błoto po deszczu...Źródło komentarza: [GALERIA ZDJĘĆ] Otwarcie drogi w strugach deszczu. Ul. Kwiatowa w Tczewie wreszcie wyremontowana i oddanaAutor komentarza: Olga33Treść komentarza: Czas pakować torby, sezon żeglarski się zaczyna na dobre :)Źródło komentarza: Sklep żeglarski - gdzie zrobić zakupy przed sezonem? Autor komentarza: KarolTreść komentarza: Zgadzam się, to ważne kwestie i należy mieć je na uwadze. W końcu nikt nie chce dodatkowo użerać się z prawnikiem! Nie o to w tym chodzi! Dlatego takich "speców" jak M. Mickiewicz, to lepiej sobie darować.Źródło komentarza: Jak znaleźć dobrego adwokata? Kluczowe aspekty współpracy prawnejAutor komentarza: Marek L.Treść komentarza: Janek, ty nigdy nie byłeś nowoczesny i bezpieczny Odpuść sobie. Te twoje stare szmaty i przefarbowane włoski mówią o tobie wszystko.Źródło komentarza: Ruszyła kampania wyborcza. Komitet Obywatelski Jan Kulas 2024 ogłosił 50 Zadań Programowych dla Tczewa w latach 2024-2029
Reklama