Przychodnie czekają na seniorów. Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom tylko do końca roku

  • 14.12.2020, 13:00
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Przychodnie czekają na seniorów. Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom…

Podziel się:

Oceń:

Jeszcze do końca grudnia 2020 r. osoby powyżej 65. roku życia z tzw. grup ryzyka z 18 powiatów województwa pomorskiego mogą skorzystać ze szczepień przeciwko pneumokokom. To wspólna inicjatywa samorządu województwa pomorskiego i powiatów, które planują zaszczepić prawie 2,8 tys. Pomorzan.

W programie biorą udział powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, malborski, nowodworski, pucki, słupski, sztumski, tczewski, wejherowski oraz miasta: Gdynia, Słupsk i Sopot. Program kosztował ponad 880 tys. zł i został dofinansowany z budżetu województwa pomorskiego. Jego realizatorem są Szpitale Pomorskie.

Kto może się zaszczepić?

Osoby powyżej 65. r.ż., które znajdują się w tzw. grupie ryzyka, otrzymują bezpłatne szczepienia ochronne przeciwko pneumokokom. Ze szczepień korzystają pacjenci, którzy mają przewlekłe choroby np. układu oddechowego. Szczepienia te są szczególnie wskazane, gdyż zabezpieczają m.in. przed zapaleniem płuc tak groźnym w czasie pandemii koronawirusa. W latach 2018-2019 z programu skorzystało 4255 Pomorzan.

Gdzie jeszcze są wolne miejsca?

W województwie pomorskim występuje wysoka zapadalność na chorobę pneumokokową wśród seniorów. Szczepienia mają na celu przyczynienie się do spadku zachorowalności.

Jak informuje rzecznik szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz: „Z darmowych szczepień ochronnych najmniej skorzystało mieszkańców powiatów: słupskiego, nowodworskiego i puckiego, których szczególnie namawiamy do wykonania zastrzyku”. – Obecnie zakończyły się już zapisy na szczepienia dla mieszkańców Pomorza w Gdańsku. Odbywające się na terenie Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku cieszyły się bardzo dużą popularnością – wyjaśnia Pisarewicz.

Mało seniorów skorzystało ze szczepień także w powiatach bytowskim i człuchowskim.

Co należy zrobić?

Pacjent, zgłaszający się na szczepienie, powinien przedstawić dokument tożsamości potwierdzający miejsce zameldowania oraz zaświadczenie lekarskie stwierdzające przynależność do grupy ryzyka lub inną dokumentację, na podstawie której będzie można udowodnić przynależność do grupy ryzyka. Zaświadczenie lekarskie nie będzie wymagane, jeżeli z dokumentacji medycznej posiadanej przez podmiot wykonujący szczepienie, będzie wynikać przynależność pacjenta do grupy ryzyka.

W ramach realizacji programu będzie też edukacja pacjenta. Każda zaszczepiona osoba otrzyma materiały informacyjne.

Pełna lista miejsc, gdzie można się zaszczepić wraz z liczbą osób planowanych do wyszczepień w poszczególnych powiatach w załączeniu oraz na stronie www.szpitalepomorskie.eu/pneumokoki


Penumokoki (dwoinka zapalenia płuc, łac. Streptococcus pneumoniae) to rodzaj bakterii, który może powodować wiele chorób. Część z nich wywołana jest głównie przez pneumokoki. Inne mogą być konsekwencją działania różnego typu bakterii, wirusów bądź grzybów. Zakażenia wywołane przez pneumokoki można podzielić na nieinwazyjne (śluzówkowe, niewymagające hospitalizacji), jak: zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego oraz inwazyjne (wymagające hospitalizacji), np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica). Natomiast zapalenie płuc jest postacią infekcji o cechach pośrednich.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe