„Zapomniany bunt”. Premiera filmu o wydarzeniach Grudnia 1970 r. w Słupsku

  • 16.12.2020, 11:00
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
„Zapomniany bunt”. Premiera filmu o wydarzeniach Grudnia 1970 r. w Słupsku…

Podziel się:

Oceń:

Słupszczanie, podobnie jak robotnicy z Gdańska, Gdyni, Elbląga czy Szczecina, w grudniu 1970 r. wystąpili przeciwko komunistycznej władzy. Film dokumentalny „Zapomniany bunt” ma przypomnieć o wydarzeniach, do których doszło wtedy na ulicach Słupska.

W tym roku przypada 50. rocznica wydarzeń grudnia 1970 r. na Wybrzeżu. Tragiczne zajścia w Gdańsku, Gdyni, Elblągu i Szczecinie, zostały dokładnie przebadane przez historyków oraz przedstawione szerokiej opinii publicznej, szczególnie poprzez filmy dokumentalne i fabularne. Inaczej stało się z wiedzą o grudniowych protestach społecznych, do których doszło w Słupsku. Zachowanie pamięci o ich przebiegu oraz osobach biorących w nich udział stanowiło główny cel przy realizacji filmu „Zapomniany bunt”.

Świadectwa tamtych wydarzeń

Realizatorami dokumentu są Marcin Prusak, odpowiedzialny za scenariusz i reżyserię, oraz Mateusz Skulski, zajmujący się zdjęciami i montażem. Dzięki ich pracy zarejestrowane zostały świadectwa po jednym z największych buntów społecznych epoki PRL. Dotarli bowiem do uczestników i świadków wydarzeń, jakie miały miejsce w grudniu 1970 r. Ponadto w nagraniach wziął udział historyk prof. Zenon Romanow z Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Film adresowany jest do wszystkich osób zainteresowanych najnowszą historią miasta i regionu, a w szczególności uczniów słupskich szkół, którzy będą mogli go obejrzeć w ramach lekcji historii lub regionalizmu. Dokument po raz pierwszy będzie można obejrzeć 17 grudnia 2020 r. w ramach „Historycznych Czwartków”, dokładnie w 50. rocznicę rozpoczęcia protestów w Słupsku. Z powodu obostrzeń sanitarnych premiera zostanie zorganizowana na facebookowym profilu Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej o godz. 17.00. Następnie film zostanie umieszczony w ogólnodostępnym portalu internetowym YouTube.

Film „Zapomniany bunt” powstał dzięki stypendium marszałka województwa pomorskiego oraz wsparciu ze środków miasta Słupska.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jerzy Kościółek
Jerzy Kościółek 18.12.2020, 18:26
Jestem rozczarowany. Powstał obraz podwójnie zapomnianego buntu. Żeby nie głos narratora nie wiedzielibyśmy jakiego miasta bunt dotyczy! Tyle lat musiało minąć aby powstał film o słupskim grudniu 1970 roku - tym bardziej szkoda, że film został tak fatalnie zrobiony. Nie pomogły mroczne i czarne obrazy słupskich ulic – retusz nie był w stanie pokazać, że to nie są współczesne obrazy ulic, zresztą po co był ten retusz, nie wiem… Zamiast obrazów naszego buntu autor pokazał denerwujące wtręty z fotografiami wydarzeń z Gdyni, Gdańska, Elbląga i Szczecina. Po co było pokazywać coś co cała Polska ogląda od lat? Po co?! Szkoda – pięćdziesiąt lat minęło…

Pozostałe