Specjalne programy dostępne na CD? To przeszłość. Dziś PIT rozliczysz o wiele łatwiej

  • 11.01.2021, 08:55
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Specjalne programy dostępne na CD? To przeszłość. Dziś PIT rozliczysz o wiele łatwiej fot: pixabay.com

Podziel się:

Oceń:

Sprawnie i bez wychodzenia z domu – z fiskusem możesz się rozliczyć poprzez internet. Nie trać czasu na dojazdy i zrób to w prosty sposób z domu. To ważne również w obecnej sytuacji pandemicznej. Zamiast odwiedzać urzędy złóż odpowiednie deklaracje online. To szybki i bezpieczny sposób.

Rozliczenie PIT online 

Kiedy startowało rozliczanie z fiskusem drogą komputerową wyglądało to inaczej niż dziś. Potrzebne był płyty CD, by wgrać odpowiedni program. Dziś jest nowocześniej i tym samym prościej. Żadne płyty nie są już potrzebne. PIT 2020 online to nic skomplikowanego. Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Finansów i odnaleźć program Twój e-PIT. Logowanie odbywa się poprzez podanie następujących danych: PESEL albo NIP, data urodzenia, kwota rozliczenia za 2019 rok, kwota przychodu z jednej informacji od płatników za 2020 rok (np. z PIT-11 od twojego pracodawcy). Druga opcja rozliczenia dotyczy logowania poprzez Profil Zaufany. Dotyczy podatników, którzy nie mają informacji od płatnika i rozliczają np. przychody z najmu prywatnego na formularzu PIT-28.   

Jak się rozliczyć? 

Rozliczać można się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Bez problemu podasz swoje ulgi i rozliczenia. Jeśli korzystałeś z ulgi na dziecko, to będzie ona automatycznie dodana. Wśród ulg znajdziesz m.in. te na internet, na wydatki mieszkaniowe czy ulgę termomodernizacyjną. Również wskazanie komu chcesz przekazać 1 proc. swojego podatku jest niezwykle proste. Formularz wskaże najpierw komu przekazałeś go poprzednim razem. Bez problemu możesz to zmienić. Wystarczy podać numer KRS innej organizacji pożytku publicznego i go zatwierdzić. Na końcu warto jeszcze sprawdzić czy podałeś poprawne podstawowe dane takie jak swój adres i odpowiedni urząd skarbowy, pod który podlegasz. Jeśli wszystko się zgadza, klikasz akceptuj i wysyłasz rozliczenie. Możesz jeszcze pobrać UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, by mieć dowód, że wywiązałeś się z tego obowiązku.   

e-PIT coraz popularniejszy 

Jak się okazuje przybywa zwolenników takiego rozliczania. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2019 roku do skarbówek wpłynęło aż o pięć milionów mniej deklaracji w formie tradycyjnej w porównaniu do poprzedniego roku. Być może kolejne udogodnienia będą działały zachęcająco na tych jeszcze nieprzekonanych do takiej możliwości rozliczania się ze skarbówką. Mobilizująco może działać również panująca pandemia koronawirusa. Wizyty w urzędach nie są wskazane, warto więc skorzystać z możliwości, które mamy na wyciągnięcie ręki. Jeśli nie czujemy się na siłach, zawsze możemy obejrzeć filmiki instruktażowe przygotowane przez Ministerstwo lub poprosić o pomoc domowników. Poza tym e-PiT jest przejrzysty, jego wypełnienie odbywa się intuicyjnie, nie mamy się o co martwić.    

Zalety rozliczenia przez internet 

Składając PIT przez internet możesz liczyć na szereg udogodnień: 

  • nie musisz wychodzić z domu, 
  • nie musisz stać w kolejce i tracić czasu, 
  • bez problemu skorzystasz z przysługujących ulg podatkowych, 
  • możesz złożyć korektę, 
  • rozliczając się przez internet przysługuje krótszy termin zwrotu nadpłaty podatku - wynosi on 45 dni, 
  • składanie zeznań online jest bezpłatne do użytku niekomercyjnego, 
  • poprzez e-PiT możesz kontrolować czy PIT trafił do urzędu oraz kiedy będzie rozliczony.   

Podsumowując, warto przekonać się do tej formy rozliczania ze skarbówką. Kto raz spróbuje nie będzie chciał tracić czasu na wizyty w urzędach skarbowych. W ten sposób możemy się wywiązać z tego obowiązku w komfortowych warunkach domowego zacisza, nie tracąc więcej czasu niż potrzeba. Nie musimy się też martwić czy PIT złożymy w terminie. Czuwa nad tym Krajowa Administracja Skarbowa. Otrzymujemy do zatwierdzenia już wypełnione zeznanie podatkowe. Jeśli go nie zweryfikujemy, wówczas KAS zrobi to za nas automatycznie. 

Źródło:
PITax.pl -  PIT 2020 online: https://www.pitax.pl/pit-online/

Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe