Terapia zajęciowa, usamodzielnianie, zapobieganie wykluczeniu społecznemu. Nowy Środowiskowy Dom Samopomocy na Zatorzu

  • 12.01.2021, 12:09
  • Wawrzyniec Mocny
Terapia zajęciowa, usamodzielnianie, zapobieganie wykluczeniu społecznemu. Nowy Środowiskowy Dom Samopomocy na Zatorzu W. Mocny

Podziel się:

Oceń:

Dobiega końca gruntowna przebudowa budynku przy ul. Elżbiety 19A. Obiekt przeznaczony jest dla Środowiskowego Domu Samopomocy. Budynek znajduje się na os. Zatorze, w sąsiedztwie otwartego w 2020 r. Klubu Rodzinnego Zatorze (ul. Elżbiety 19B).

Powierzchnia użytkowa parterowego budynku z poddaszem to 206 m2. Wcześniej znajdowały się tam mieszkania socjalne, ale lokatorzy zostali przeniesieni do innych lokali.

Wartość zadania to 750 tys. zł. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta, natomiast inwestycję prowadzi Tczewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TTBS).

 

Trwają ostatnie prace wykończeniowe wewnątrz obiektu, jeszcze w styczniu ma się rozpocząć wyposażanie obiektu, w lutym planowane jest rozpoczęcie użytkowania budynku przez ŚDS.

 

W budynku znajdować się będą m.in.:

 

na parterze:

- dwie pracownie terapii zajęciowej,

- pracownia kulinarna,

- pracownia rękodzieła artystycznego,

- łazienka przystosowana dla osób niepełnosprawnych;

 

na poddaszu:

- pokój indywidualnego poradnictwa psychologicznego,

- pokój biurowy,

- pomieszczenie gospodarcze.

Poziom parteru z poddaszem został skomunikowany za pomocą nowej, żelbetowej klatki schodowej.

Budynek przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych.

 

ŚDS przy ul. Elżbiety będzie placówką pobytu dziennego przeznaczoną dla 25 osób przewlekle chorych i osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ośrodek prowadzić będzie kompleksową i długofalową terapię, dotyczącą wszystkich płaszczyzn funkcjonowania człowieka: fizycznej, psychicznej, intelektualnej oraz społecznej.

 

- Dla każdego uczestnika opracowany zostanie indywidualny plan wspierająco-aktywizujący, zgodny z jego potrzebami i możliwościami psychofizycznymi – mówi Małgorzata Mykowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie. - Realizacja przyjętych założeń odbywać się będzie poprzez prowadzenie treningów umiejętności niezbędnych w życiu codziennym i terapii zajęciowej odbywającej się w pracowniach: kulinarnej, multimedialnej, ceramicznej, rękodzielniczej. Uczestnicy będą mogli także korzystać z poradnictwa psychologicznego, zajęć poprawiających sprawność ruchową. Do dyspozycji będzie także przydomowy ogród. Celem Środowiskowego Domu Samopomocy jest przygotowanie osób z niepełnosprawnościami do samodzielnego życia w społeczeństwie oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu.

 

Opr. (tomm)

 

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe