Wstrzymane szczepienia przeciwko COVID-19 grupy zero. Czy zagrożone są też inne grupy?

  • 19.01.2021, 11:00
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Wstrzymane szczepienia przeciwko COVID-19 grupy zero. Czy zagrożone są też inne grupy?

Podziel się:

Oceń:

Pacjenci z grupy zero, którzy mieli od 18 stycznia przyjąć pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, nie zostaną zaszczepieni w wyznaczonym terminie. Powodem jest zmniejszenie dostaw od producenta firmy Pfeizer. Z tej przyczyny wstrzymany został transport 330 tys. dawek do szpitali węzłowych z zapasów zgromadzonych w Agencji Rezerw Materiałowych. Szczepienia w DPS mają przebiegać bez zakłóceń.

AKTUALIZACJA Z GODZ.16.10

Podczas konferencji prasowej minister Michał Dworczyk poinformował o zmianie harmonogramu dostaw szczepionek. W poniedziałek, 18 stycznia do Polski trafiło 176 tys. z zaplanowanych 360 tys. dawek. Dzięki temu, w tym tygodniu można będzie zaszczepić ok. 120-140 tys. Szef Agencji Rezerw Materiałowych dodał Kuczmierowski, że szpitale mogą już składać zamówienia na nowe dostawy. W przyszłym tygodniu ma być dostarczone 296 tys. W kolejnych dwóch tygodniach będą dostawy po 320 tys. Niemniej jednak ze względu na drugie dawki, będzie mogło być zaszczepione pierwszy raz ok. 80 tys. pacjentów z grupy zero.

Dworczyk poinformował, że trzeba wydłużyć szczepienia grupy  zero, co jest związane z ograniczeniami w dostawach od Pfizera. Chciałby, aby szczepienia tej grupy zostały zakończone w lutym, ale jest to uzależnione od czynników, na które nie ma wpływu.

Minister Dworczyk ponownie potwierdził, że szczepienia seniorów rozpoczną się zgodnie z planem tj. 25 stycznia. Trwają też szczepienia pensjonariuszy DPS-ow, ZOL-i oraz hospicjów. Zaszczepionych ma być ok. 70 tys. podopiecznych tych placówek.

Według raportu zamieszczonego na portalu gov.pl/szczepimysie do 18 stycznia zostało zaszczepionych 469 466 Polaków.

Zamieszanie z dostawami

Informacja o ograniczeniu dostaw szczepionki Comirnaty pojawiła się 15 stycznia. Była spowodowana tym, że Pfeizer i BioNTech chcą zwiększyć produkcję z 1,3 mld do 2 mld dawek, a proces produkcji preparatu wymaga pewnych modyfikacji.

Dzień później (16 stycznia) szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że: „Musieliśmy zmienić plany na przyszły tydzień. Z grupy 0 do szpitali węzłowych miało wyjechać 330 tys. szczepionek na pierwsze szczepienie. Zdecydowaliśmy się wstrzymać ten transport i zmienić logistykę do momentu zaktualizowania harmonogramu dostaw”.

Nowy harmonogram dostaw trafił do Polski 17 stycznia wieczorem. W programie „Graffiti” 18 stycznia Dworczyk mówił, że „dostawy są w sposób znaczący zmniejszone” i rząd „analizuje możliwości” zakupu szczepionek poza wspólnym mechanizmem UE. Dworczyk dodał, że harmonogram od Pfizera „przewiduje zmniejszone dostawy do 8 lutego”.

– Później mają nastąpić znaczące zwiększenia dostaw, ale to są na razie tylko deklaracje – podkreślił minister.

Wstrzymanie szczepień grupy zero

Nie wiadomo jak długo pacjenci z grupy zero (m.in. personel medyczny i niemedyczny podmiotów leczniczych, farmaceuci i rodzice wcześniaków), będą czekali na pierwszą dawkę szczepionki. Jak zaznaczył Michał Dworczyk: „szczepienie grupy 0 nie zostanie wstrzymane, ale znacząco opóźnione w tym i kolejnych tygodniach”.

– Mam nadzieję, że nasze plany uda się zmodyfikować w taki sposób, żeby jedyną negatywną konsekwencją był nieco dłuższy okres dokończenia szczepienia grupy 0 – tłumaczył Dworczyk.

Natomiast osoby, z tej grupy, które przyjęły pierwszą dawkę mogą czuć się spokojne. Drugie dawki szczepionek zostaną podane w terminie, bo są zapasy.

Chaos ze szczepieniem

Szpitale w związku z sytuacją wstrzymują rejestracje i odwołują wizyty pacjentów z grupy 0. Rzecznicy prasowi tzw. szpitali marszałkowskich, zachęcają do śledzenia stron internetowych. Mają się na nich pojawić informacje o nowych terminach, jak tylko dotrą do szpitali kolejne transze szczepionek.

Na stronie Copernicusa PL możemy przeczytać:

„Uprzejmie zawiadamiamy, że w związku z brakiem dostaw szczepionek przeciw COVID-19 z Agencji Rezerw Materiałowych na pierwszą dawkę szczepienia dla grupy “0” zmuszeni jesteśmy wstrzymać realizację szczepień dla tej grupy. Więcej informacji na www.copernicus.gda.pl.

Również Szpitale Pomorskie informują o odwołaniu planowanych w tym tygodniu szczepień nowych pacjentów z grupy „0”. Zabezpieczona jest za to wystarczającą liczba szczepionek na potrzeby podania drugich dawek dla pacjentów grupy „0”.

Na stronie Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie czytamy:„ Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. na chwilę obecną nie prowadzi rejestracji i szczepień dla osób również spoza grupy „0”. Powiadomimy niezwłocznie o rozpoczęciu szczepień, gdy Agencja Rezerw Materiałowych wznowi dostawy. Więcej informacji na  www.szpital-koscierzyna.pl.

Co z seniorami i pensjonariuszami DPS-ów?

Zgodnie z zapewnieniem szef KPRM nie ulegnie zmianie terminu rozpoczęcia szczepień masowych. Osobom powyżej 70. r.ż. od 25 stycznia zostanie podana pierwsza dawka szczepionki. Dla podopiecznych domów pomocy społecznej z ARM zabezpieczono 120 tys. dawek. W grupie tej znajdą się też pensjonariusze ZOL-i i hospicjów. Wszyscy chętni pensjonariusze mają być zaszczepieni, po raz pierwszy, od 18 do 22 stycznia.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe