Rozpocznij żołnierską przygodę z WOT

  • 19.01.2021, 13:00
  • Źródło: 7 PBOT/ Maciej Szalbierz
Rozpocznij żołnierską przygodę z WOT

Podziel się:

Oceń:

Osoby, które w tym roku będą chciały wstąpić do terytorialsów będą miały ku temu dziewięć okazji. W 7. Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio (7PBOT) zaplanowano właśnie tyle wcieleń nowych ochotników. Odbędą się one w batalionach w Malborku i Słupsku. Po zakończeniu 16 dniowego szkolenia podstawowego lub 8 dniowego szkolenia wyrównawczego, kandydaci będą mogli założyć oliwkowy beret.

Pierwszą tegoroczną przysięgę 7 PBOT ma już za sobą. Terytorialsi, którzy 17 stycznia w Malborku złożyli żołnierskie przyrzeczenie, wcieleni do służby zostali jeszcze w grudniu minionego roku w ramach projektu „Ferie z WOT”. De facto wcielenia w szeregi pomorskiej brygady OT w bieżącym roku pełną parą ruszą na przełomie stycznia i lutego. Pierwszy nabór będzie miał miejsce 30 stycznia w Malborku, natomiast przysięga odbędzie się po zakończeniu 16-dniowego szkolenia podstawowego: zaplanowano ją na 14 lutego na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

 

W 2021 roku miasto nad Nogatem będzie gościć terytorialsów jeszcze czterokrotnie: wcielenia żołnierzy odbędą się 8 maja, 21 sierpnia, 18 września i 27 listopada. Ukoronowaniem każdego z nich będzie uroczysta przysięga wojskowa.

 

Nabór ochotników w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej realizowany będzie również w Słupsku – mieście, w którym funkcjonuje 73 Batalion Lekkiej Piechoty, stanowiący – podobnie jak 73 blp w Malborku – integralną część pomorskiej brygady. Wszyscy zainteresowani założeniem oliwkowego beretu w mieście nad Słupią będą mieli taką możliwość czterokrotnie: 13 marca, 10 kwietnia, 26 czerwca i 2 października. Wtedy właśnie odbędą się wcielenia żołnierzy, które rozpoczną szkolenia podstawowe – tzw. „szesnastki” –kończące się przysięgą wojskową na terenie koszar 7 Brygady Obrony Wybrzeża. W dniach 11-12 grudnia odbędzie się tam ostatnie wcielenie ze szkoleniem realizowanym już w 2022 roku w ramach inicjatywy Wojsk Obrony Terytorialnej „Ferie z WOT”.

 

Podczas 16 dni szkolenia podstawowego największy nacisk położony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią. Żołnierze poznają też zasady zachowania na współczesnym polu walki, topografii czy podstaw pierwszej pomocy. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych.

 

W ostatnim dniu szkolenia kandydaci na terytorialsów zdają egzamin końcowy tzw. „pętlę taktyczną”, która jest podsumowaniem umiejętności nabytych podczas szkolenia. Każdy ochotnik wykonuje więc wiele zadań na wyznaczonej trasie, czyli rzeczonej pętli. Ukoronowaniem wysiłku podczas szkolenia podstawowego będzie uroczysta przysięga wojskowa – najważniejszy dzień w życiu każdego żołnierza.

 

Kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi WOT, powinni zgłaszać swoje kandydatury w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z ePUAP.

 

Ochotnicy mogą składać wnioski również przez rekruterów WOT. Z naszych doświadczeń wynika, że co drugi żołnierz rozpoczyna służbę zachęcony przez swoich kolegów-koleżanki, którzy już służą w szeregach terytorialsów. Wychodząc naprzeciw tej formie rekrutacji przeszkoliliśmy w tym zakresie żołnierzy, którzy wstąpili w nasze szeregi i mogą podzielić się z kandydatami swoimi doświadczeniami zdobytymi w WOT.

 

Kontakt z naszym rekruterem jest dla kandydata swoistym „drogowskazem” na szlaku wstąpienia do WOT. Pomaga on w przejściu przez cały proces naboru, a więc odbiera wypełnione dokumenty, które skierowane zostaną do właściwej Wojskowej Komendy Uzupełnień, odpowie na pytania związane z wcieleniem i służbą, doradzi jak przygotować się do szkolenia podstawowego.

 

Wszyscy chętni do wstąpienia w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Oborny Terytorialnej mają możliwość złożenia wniosku zgłaszając się do rekruterów pomorskiej brygady, którymi są mł. chor. Jarosław Ulejczyk (tel.608-675-465) i st. szer. Katarzyna Jułga (tel. 723-662-955, 509-689-291).

 

Nie zwlekaj! Już dzisiaj możesz rozpocząć swoją żołnierską przygodę, która odmieni twoje życie!

 

WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety, których w WOT jest aż 16%,  jak i mężczyźni nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści, którzy odbywają 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Mile widziane są osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT jest świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski.

 Szkolenie podstawowe i uroczysta przysięga wojskowa to dopiero początek żołnierskiej drogi, jaką musi pokonać każdy nowy terytorials. Cały proces szkolenia trwa trzy lata i po tym czasie można uznać ich za w pełni wyszkolonych żołnierzy. W dalszej kolejności doskonalą oni swoje umiejętności w ramach dalszych zajęć rotacyjnych. W pierwszym roku nacisk kładziony jest na zajęcia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. Drugi rok to szkolenia w wybranej przez terytorialsa specjalności. Podczas trzeciego roku żołnierze doskonalą swoją współpracę w ramach różnych pododdziałów. Żołnierze biorą również udział w ćwiczeniach poligonowych oraz powoływani są do zadań realizowanych w ramach funkcjonowania brygady.

Źródło: 7 PBOT/ Maciej Szalbierz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe