Pielęgniarki czy kierowcy – kogo szukają pracodawcy w tym roku?

  • 21.01.2021, 15:00
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Pielęgniarki czy kierowcy – kogo szukają pracodawcy w tym roku?

Podziel się:

Oceń:

Z Barometru zawodów 2021 dowiadujemy się, w jakich branżach pracodawcy nadal będą zatrudniać pracowników, a w których gałęziach gospodarki osiągnięto limit zatrudnienia. Według raportu mimo pandemii, problemów ze znalezieniem pracy w woj. pomorskim nie będą mieli kierowcy samochodów ciężarowych, ciągników, pielęgniarki, położne i pracownicy „budowlanki”. Trudniejszą sytuację na rynku pracy mają ekonomiści i pracownicy biur podróży.

Barometr zawodów to badanie, które pokazuje, jakich pracowników będą szukać pracodawcy w najbliższym czasie w danym powiecie. Barometr przygotowują m.in. pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Niepewna sytuacja rynku pracy, ale powstają nowe firmy

Koniec roku 2020 pomorski rynek pracy zamknął z bezrobociem na poziomie 5,9 proc. i 53,6 tys. osób pozostających bez zatrudnienia. To o 1,5 proc. więcej niż jeszcze w grudniu 2019 roku, przed pandemią koronawirusa, która znacząco wpłynęła na sytuację pomorskich pracowników, pracodawców i właścicieli firm.

– Początek pandemii COVID-19 przyniósł zmiany, których nikt nie mógł się spodziewać – mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – Cały czas sytuacja na rynku pracy jest wyjątkowa i nie da się jej porównać do kryzysów, które miały miejsce w przeszłości. Wraz z dynamiczną sytuacją epidemiologiczną, w kraju i na świecie, rynek pracy ulega przemianom, a ich kierunki w następujących po sobie miesiącach niestety są bardzo trudne do jednoznacznego przewidzenia. Niemniej, pomimo wielu niestandardowych zjawisk występujących w ostatnich miesiącach, sytuacja w regionie należy do jednych z lepszych w kraju – podkreśla Żmudzińska.

Pomimo kryzysu pandemicznego, w regionie utrzymuje się wzrost gospodarczy. Ma to odzwierciedlenie m.in. w zwiększającej się liczbie zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. W ciągu ostatnich czterech lat liczba firm wzrosła o 25,4 tys. Na koniec grudnia 2019 roku działalność prowadziło 307,3 tys. podmiotów, a biorąc pod uwagę wskaźnik określający ich liczbę przypadającą na 10 tys. mieszkańców w wieku produkcyjnym, woj. pomorskie z wynikiem 2193,3 firm zajmowało czwarte miejsce wśród województw w Polsce. W 2020 roku liczba podmiotów gospodarczych nadal wzrastała i tym samym we wrześniu funkcjonowało ich już 315,8 tys., tj. o 9,9 tys. (3,2 proc.) więcej niż rok wcześniej.

Kogo szukają pracodawcy? Kierowców, pielęgniarek i pracowników socjalnych

Wpływ pandemii najbardziej zmienił grupę zawodów deficytowych, w których brakuje pracowników, oraz zawodów zrównoważonych, czyli takich, gdzie liczba kandydatów jest wystarczająca w stosunku to potrzeb pracodawców. Najliczniejszą grupę stanowią zawody zrównoważone (118 grup). Kolejną są zawody deficytowe, które stanowią 46 grup zawodów (spadek o 7 grup).

Najbardziej poszukiwani na pomorskim rynku pracy są obecnie kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz pielęgniarki i położne (deficyt dotyczy 19 z 20 powiatów). Nieco mniejsze zapotrzebowanie dotyczy na pracowników robót wykończeniowych w budownictwie (18 powiatów) oraz kierowców autobusów, lekarzy, magazynierów, murarzy i tynkarzy, operatorów obrabiarek skrawających, robotników budowlanych czy spawaczy (17 powiatów).

 

W tych zawodach łatwiej będzie znaleźć pracę w 2021 roku. Oprac. Barometr zawodów

Pozostałe zawody, w których można stosunkowo łatwo teraz znaleźć pracę, to ratownicy medyczni, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, ale także fizjoterapeuci i masażyści, psycholodzy i psychoterapeuci oraz pracownicy socjalni.

Zapotrzebowanie na pracowników różni się między regionami województwa. Niezmiennie od kilku lat trójmiejscy pracodawcy zgłaszają duże zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny IT. Jako deficytowe prognozowane są grupy zawodów: projektanci i administratorzy baz danych i programiści oraz analitycy, testerzy i operatorzy systemów informatycznych. Poszukiwani są też księgowi, analitycy finansowi i elektrycy.

W Słupsku i okolicach brakuje sprzedawców, podczas gdy w powiatach nowodworskim, sztumskim i kwidzyńskim jest ich za dużo. W Gdańsku i powiecie gdańskim pracodawcy mają trudności ze znalezieniem pedagogów, ale w kilku innych powiatach pedagodzy nie mogą dostać pracy (m.in. pow. wejherowski, bytowski, chojnicki).

Gastro nadal zatrudnia. Brakuje też nauczycieli

W 2021 roku prognozuje się zapotrzebowanie na pracowników gastronomii i hotelarstwa, jednak nagłe decyzje regulacyjne i kolejne obostrzenia mogą wpłynąć na zmniejszenie zatrudnienia. – Jak na razie deficyt dotyczyć będzie kucharzy, szefów kuchni, kelnerów i barmanów, sprzątaczek i pokojowych oraz pomocy kuchennych – mówi Katarzyna Żmudzińska. – Prawie w każdym z wymienionych zawodów odnotowano mniejszy udział powiatów zgłaszających problemy związane z pozyskaniem pracowników niż w roku ubiegłym – podkreśla.

Branżą, która odznacza się problemami związanymi z pozyskaniem pracowników, jest branża edukacyjna. Deficyt wskazany w największej liczbie powiatów dotyczy nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz nauczycieli praktycznej nauki zawodu. Nieco mniejszy deficyt wystąpi wśród nauczycieli języków obcych i lektorów, nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących oraz nauczycieli przedszkoli.

Pracownicy obsługi turystycznej na bezrobociu

Zawody nadwyżkowe, to takie, w których liczba kandydatów przewyższa liczbę wolnych miejsc pracy. Barometr w skali całego województwa pomorskiego wskazuje tylko dwa zawody w tej grupie: ekonomista oraz pracownik biura podróży i organizator obsługi turystycznej. Powodem nadwyżki ekonomistów jest duża liczba absolwentów lokalnych szkół o podobnych kwalifikacjach. – Na sytuację pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej bez wątpienia wpłynęła sytuacja epidemiczna. Wprowadzane ograniczenia i spadek zainteresowania podróżowaniem spowodowały, że pracodawcy nie poszukują pracowników w tym zawodzie, a nawet ograniczają swoją działalność – tłumaczy Katarzyna Żmudzińska. Ponadto zdaniem ekspertów jest to bardzo popularny kierunek kształcenia i co roku na rynek pracy wychodzi duża liczba absolwentów, od których wymaga się kompetencji językowych.

 

Barometr zawodów 2021 to już szósta edycja badania. Prowadzone jest w całej Polsce, w każdym powiecie. Można znaleźć w nim prognozę sytuacji zawodów, a tym samym prześledzić zapotrzebowanie na dane profesje w regionie lub sprawdzić, których zawodów jest w nadmiarze. Badanie przygotował Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku we współpracy z ekspertami powiatowych urzędów pracy województwa pomorskiego oraz przedstawicielami regionalnych instytucji rynku pracy.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe