Zmarł Papcio Chmiel – twórca komiksów o Tytusie, Romku i A'tomku

  • 22.01.2021, 09:12
  • Wawrzyniec Mocny
Zmarł Papcio Chmiel – twórca komiksów o Tytusie, Romku i A'tomku wikipedia.pl

Podziel się:

Oceń:

Wczoraj media ogólnopolskie podały smutną wiadomość 21 stycznia br. zmarł twórca kultowego komiksu Tytusie – małpie, która stara się być człowiekiem, na którym wychowały się całe pokolenia – Papcio Chmiel – Henryk Jerzy Chmielewski. Znany grafik, autor książek, ale przede wszystkich znany był jako twórca postaci Tytusa i jego alternatywnego świata.

Słynny twórca komiksowy urodził się 7 czerwca 1923 r. Jest laureatem m.in. Orderu Uśmiechu i wielu innych nagród przyznawanych w dziedzinie promocji kultury.

 

Nagrodą im. Papcia Chmiela jest Doktorat humoris causa – przyznawana przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi - za wybitne zasługi dla polskiego komiksu. Laureat otrzymuje medal zaprojektowany przez Henryka Chmielewskiego, autora „Tytusa, Romka i A’Tomka”.

Był także uczestnikiem powstania warszawskiego i członkiem Armii Krajowej. W 2005 był członkiem Honorowego Komitetu Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W 2006 r. wspierał kampanię Kazimierza Marcinkiewicza w wyborach na prezydenta stolicy. W 2007 r. poparł Prawo i Sprawiedliwość w wyborach parlamentarnych i zasiadał w Komitecie Honorowego Poparcia PiS.

 

- Komiksy z serii o Tytusie, Romku i A'Tomku ukazały się w 11 milionach egzemplarzy.

- Zapraszamy do naszych filii i zapoznania się (lub przypomnienia) przygód trójki bohaterów autorstwa Papcie Chmiela – napisali tczewscy bibliotekarze na swojej stronie Facebookowej.

 

(tomm)

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe