Zmiana kolejności szczepień. Chorzy przewlekle priorytetowi

  • 25.01.2021, 13:00
  • Źródło: PUW Gdańsk
Zmiana kolejności szczepień. Chorzy przewlekle priorytetowi

Podziel się:

Oceń:

Osoby z chorobami przewlekłymi będą szczepione przeciwko COVID-19 wcześniej – już w etapie I. Rząd reaguje na liczne wnioski o kluczowe potraktowanie tej grupy. O nowym podziale etapu I szczepień informował dziś Michał Dworczyk. Szef KPRM apelował także do wszystkich, aby przy rejestracji korzystali z infolinii 989 lub rejestrowali się online. Osobom starszym, które mogą mieć problemy z rejestracją przez internet, pomoże Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

Do Kancelarii Premiera Rady Ministrów oraz Ministerstwa Zdrowia wpłynęły wnioski dotyczące preferencyjnego traktowania osób chorych na choroby przewlekłe. W każdym procesie decyzyjnym jest tak, że mogą pojawić się błędy, ale wtedy, kiedy się one pojawiają, można je skorygować. Dziś przedstawimy skorygowany etap I szczepień przeciw Covid-19 – informował szef KPRM podczas konferencji prasowej z udziałem minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg oraz głównego doradcy Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzeja Horbana.

Nowy podział etapu I szczepień

Nowy Etap I szczepień przeciwko Covid-19, zgodnie z sugestiami Rady Medycznej, został podzielony na trzy grupy:

1a – seniorzy powyżej 60. roku życia.
Ważne! Na razie na szczepienia mogą rejestrować się tylko osoby powyżej 80. roku życia. Od 22 stycznia ruszy rejestracja dla osób w wieku 70+. O etapach rejestracji dla kolejnych grup będziemy informować na bieżąco.

1b – przewlekle chorzy, m.in. osoby po przeszczepach i dializowane, z chorobami nowotworowymi,

1c – służby mundurowe, funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze, nauczyciele.

Zmiany zostaną wprowadzone do porządku prawnego aktualizacją rozporządzenia w sprawie obostrzeń. Szczegółowe informacje o kolejności szczepień z podziałem na poszczególne etapy dostępne są w zakładce Od kiedy mogę się zaszczepić.

Seniorzy chcą się szczepić

Ponad 541 tys. osób przyjęło już szczepionkę przeciwko Covid-19 (stan na 20.01.2021 godz. 13). Cały czas prowadzony jest etap 0 szczepień, w którym szczepionkę mogą przyjąć m.in. służby medyczne, pensjonariusze domów pomocy społecznej czy pracownicy ośrodków pomocy społecznej.

15 stycznia rozpoczęła się rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 80 roku życia.
Do dziś zarejestrowało się ponad 670 tys. seniorów, a jeśli dodamy do nich tych, którzy przyjmują szczepionkę w DPS-ach, mamy już ponad 700 tys. osób z grupy liczącej 1,7 mln osób.

22 stycznia o godz. 6  rozpocznie się rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 70. roku życia. 
To spore wyzwanie dla systemów teleinformatycznych, bo grupa uprawnionych liczy 2,7 mln osób. Szef KPRM apeluje o cierpliwość:
Prosimy o zrozumienie tego, że obecnie nie we wszystkich częściach Polski i nie dla wszystkich seniorów terminów szczepień będzie dostatecznie dużo – powiedział Michał Dworczyk. – W pierwszym momencie, gdy rusza rejestracja danej grupy, jest duży napór na infolinię czy stronę. Zdarza się, że trzeba poczekać na dodzwonienie się. Tak mieliśmy w ostatni piątek, kiedy zaczęła się rejestracja seniorów 80+. Natomiast później już dużo łatwiej jest się dodzwonić. Dlatego prośba o odrobinę cierpliwości.

Po informacji od firmy Pfizer o redukcji dostaw, rząd musiał zmienić harmonogram szczepień. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zabezpieczono dawki dla tych, którzy przyjęli już pierwszą szczepionkę. Proces szczepień jest stale kontrolowany. Jeśli producenci będą się wywiązywać z harmonogramów dostaw, proces ten powinien być niezaburzony.

Zarejestruj się! Najlepiej online lub przez infolinię

Zapisać się na szczepienie można bezpośrednio w punkcie szczepień, ale też bez wychodzenia z domu. Wystarczy zadzwonić na numer całodobowej i bezpłatnej infolinii 989. Może też zarejestrować się online.

Sprawdź jak zapisać się na szczepienie

Apelujemy o skorzystanie z telefonu lub internetu. To najbezpieczniejsza i jednocześnie najprostsza forma. Pamiętajmy, że wciąż obowiązują zasady związane z reżimem sanitarnym. Stanie w kolejce do punktu szczepień jest czasochłonne, ale przede wszystkim wiąże się z ryzykiem zakażenia.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia pomoże przy rejestracji

Od 18 stycznia trwają szczepienia mieszkańców domów pomocy społecznej. To grupa szczególnie narażona na ciężki przebieg choroby.  Do pomocy przy szczepieniach włączony zostaje także Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, który uruchomiono w październiku zeszłego roku. To realna pomoc dla osób dla osób w wieku powyżej 70 roku życia. Wolontariusze Korpusu pomagają seniorom w zakupach czy porządkach. Teraz udzielą wsparcia także przy rejestracji na szczepienie przeciwko Covid-19. Pomoc będzie można uzyskać, dzwonić na infolinię działającą w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów: 22 505 11 11. Zachęcamy osoby starsze do korzystania także z tej formy wsparcia. Od początku funkcjonowania, z pomocy Korpusu skorzystało ok. 20 tys. osób.

Najważniejsze informacje - www.gov.pl/szczepimysie

Mapa punktów szczepień (aktualizowana na bieżąco): https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

Od 15 stycznia każdy, kto skończył 18. rok życia, może zgłosić chęć zaszczepienia się online.
Zgłoszenia dla osób 18-69 lat :
• Wypełnij prosty formularz (podaj imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu).
• Na adres mailowy, który podałeś w formularzu, otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia.
• Wejdź na swoją pocztę i kliknij w link - Twój formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie.
• Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla Twojej grupy, dostaniesz wiadomość mailową z informacją, że masz już wystawione e-skierowanie.
• Wtedy będziesz mógł się zarejestrować na konkretny termin

FORMULARZ ZGŁOSZENIA - https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/
Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. Zarejestrować się będziesz mógł w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla Twojej grupy i dostaniesz e-skierowanie.

Źródło: PUW Gdańsk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe