Rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. Szczepionki nie dla wszystkich...

  • 27.01.2021, 09:42
  • redakcja
Rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. Szczepionki nie dla wszystkich... Wolna domena

Podziel się:

Oceń:

W ubiegły piątek (22 stycznia) w cały kraju, a także w Tczewie trwała akcja masowych szczepień przeciwko wirusowi SARS CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19. W Tczewie we wszystkich przychodniach – punktach szczepień w piątek ustawiały się długie kolejki osób, chcących zarejestrować się na szczepienia. Niestety nie wszystkim się to udało. Szczepionek dostarczono zbyt mało, co wiąże się z opóźnieniami spowodowanymi mniejszymi dostawami preparatu przez firmę Pfizer. Niemniej w poniedziałek (25 stycznia) rozpoczęło się szczepienie mieszkańców.

Dodajmy, że nie było rejonizacji i pacjenci mogli zgłaszać się do placówek, w których były wolne miejsca. Ten etap był przeznaczony dla 80-latków (80 plus), dlatego też wiele osób po 70 roku życia nie zdołało się zarejestrować, co niestety nie odbywało się zgodnie z rządowym planem.

Kolejnym powodem był fakt, że zadecydowano, że 70-latkowie będą zapisywani z tygodniowym opóźnieniem. Pierwotnie ustalono terminy od 15 stycznia dla 80-latków, a od 22 stycznia zarejestrować miały się osoby powyżej 70 lat.

 

Długie kolejki od rana

Pewnym niewypałem okazał się być system internetowej rejestracji pacjenta przez stronę pacjent.gov.pl. Seniorzy zwyczajnie omijali tę drogę, decydując się na telefon lub osobiste stawanie w kolejce. Skutkiem były bardzo długie kolejki od wczesnych godzin rannych w piątek.

 

Znajomi pani Barbary z Tczewa z Kaszub (wszyscy ok. 70 lat) zarejestrowali się przez internet, wcześniej jednak założyli sobie profil pacjenta w sieci.

 

- Mi samej się to nie udało. Nie dodzwoniłam się do żadnej z wytypowanych jako punkty tczewskich przychodni, a próbowałam przez kilka godzin od samego rana. Żałuje, bo chciałam zabezpieczyć się przed tą groźną chorobą. Czuję się zagrożona z uwagi na moją pracę. Współpracuje z wieloma osobami w bardzo różnym wieku, a mam już ponad 70 lat. Sam pan widzi jakie są możliwości. Jest ok. 4 miliony seniorów w Polsce, a szczepionek kilkaset tysięcy! Cóż kto pierwszy ten lepszy.

 

Pod tekstem podajemy jak szybko i sprawnie się zarejestrować. Przypominamy też w jakich punktach w Tczewie odbywa się cała procedura.

 

Po 30 dawek na przychodnię

 

- 30 dawek szczepionki przeznaczonych na tydzień zostało wykorzystanych w pierwszym terminie, podczas rejestracji 80-latków. Każda nasza przychodnia otrzymała po 30 dawek preparatu – mówi Leokadia Rembiasz, prezes przychodni Medical w Tczewie. - Jak rozpoczynaliśmy rejestrację 70-latków w ub. piątek mieliśmy dla nich tylko... dwie dawki. Szczepimy jeszcze w naszych placówkach poza Tczewem: Turze, Suchy Dąb i Pszczółki. Dzięki temu część pacjentów z Tczewa, zdecydowało się na wyjazd do miejscowości ościennych.

 

Dodajmy, że Medical wykorzystuje szczepionki Pfizera.

Z takiego rozwiązania skorzystał starszy pan ok. 80-letni, mieszkaniec ul. Wyzwolenia.

- Próbowałem zarejestrować się telefonicznie. Dzwoniłem parę godzin przez ostatnie dni, ale telefon być wciąż zajęty. W końcu udało mi się zarejestrować i we wtorek będą mógł się zaszczepić w Turzy (gm. Tczew).

 

- Niestety z infolinii i przez internetowe kontro pacjenta rejestrowało się ok. 10 proc. osób – uzupełnia prezes przychodni Medical. - Z grupy 80 plus - zarejestrowaliśmy 1900 osób, ale nie są to osoby tylko z Tczewa, ale także z innych naszych placówek także w powiatach starogardzkim i gdańskim. Szczepienia już zaczęliśmy (w Tczewie od godz. 8.00 we wtorek, w Suchym Dębie (w poniedziałek) w Turzy (pon. i wt.) oraz w Pszczółkach (środa). Wszystko odbywa się zgodnie z planem.

 

Punkty szczepień, adres, telefon

Zgłoszenia należy dokonać najpóźniej 3 dni robocze przed planowanym szczepieniem.

Punkty szczepień przeciw Covid-19 na terenie Gminy Miejskiej Tczew:

• Przychodnia Rogowscy, ul. Jasia i Małgosi

• Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej “Pelmed”, ul. 1. Maja

• Medical Medycyna, ul. Kościuszki

• Medica, ul. Armii Krajowej

•Medica, ul. Jana Sobieskiego

•NZOZ Medyk, ul. Wojska Polskiego.

Rejestracji na szczepienie można dokonać:

• dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię – 989

• przez Internetowe Konto Pacjenta

• przez kontakt z wybranym punktem szczepień

Wszelkie aktualne informacje na temat Narodowego Programu Szczepień są dostępne pod adresem: https://www.gov.pl/szczepimysie.

 

Bezpłatny transport

Z bezpłatnego transportu na szczepienia przeciwko COVID-19 mogą skorzystać mieszkańcy Tczewa, posiadający aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami oraz osoby starsze, które będą chciały zaszczepić się przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień.

Potrzebę transportu można zgłosić telefonicznie do koordynatora ds. szczepień w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tczewie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.15-15.00 pod numerem:

• 608 697 327 lub 734 601 731

 

Wawrzyniec Mocny

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe