Termoizolacja i pompa ciepła - zaoszczędź na rachunkach za ogrzewanie

  • 15.02.2021, 12:01
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Termoizolacja i pompa ciepła - zaoszczędź na rachunkach za ogrzewanie

Podziel się:

Oceń:

Często bagatelizuje się to, co tak naprawdę jest przyczyną wysokich rachunków za ogrzewanie. Inwestuje się w nieekonomiczne systemy grzewcze, zamiast postawić na odnawialne źródła energii oraz przyjrzeć się bliżej temu, czy czasami to nie kwestia niedostatecznej termoizolacji nie jest przyczyną ciągłego niedogrzania i wysokich kosztów w zimie.

Niekończąca się potrzeba ogrzewania i wysokie rachunki? Sprawdź termoizolację!

Jeżeli dom wymaga ciągłego ogrzewania, masz wrażenie, że wciąż i wciąż dogrzewasz go, a kolejne opłaty za ogrzewanie spędzają ci sen z powiek, to warto przyjrzeć się zastosowanej izolacji termicznej. Źle dobrana izolacja, na przykład zbyt cienkie płyty styropianowe, nie będzie spełniała dobrze swojego zadania. Podobnie w przypadku pozostawienia luk w izolacji, np. poprzez niedokładne rozprowadzenie wełny mineralnej między krokwiami w dachu. Jeszcze inny powód nieprawidłowego obiegu ciepła to niedociągnięcia podczas montażu stolarki okiennej lub drzwiowej. Być może na etapie budowy czy renowacji wszystkie błędy potraktowane były lekceważąco. Efekt jest jednak taki, że z budynku ucieka ciepło - miejsca, w których do tego dochodzi nazywa się fachowo mostkami termicznymi. Bilans energetyczny budynki można sprawdzić poprzez specjalne badania termowizyjne. Powstanie wówczas mapka promieniowania podczerwonego, która pokaże nam jak rozkłada się energia cieplna w budynku i miejsca, z których ciepło ulatuje najbardziej, czyli wspomniane mostki termiczne. Wyeliminowanie ich pomoże zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet o 30-50%. Tym więcej, im więcej mostków posiada dom, a potrafi mieć ich naprawdę sporo - od dachu, przez ściany fasadowe, aż po piwnice.

Odnawialne źródła energii - oszczędność w wielu wymiarach

Coraz bardziej polecane przez pomorskich architektów ale i popularne wśród samych mieszkańców pompy ciepła tworzą zupełnie nową jakość oszczędzania. Po pierwsze, zaoszczędzić można pieniądze - szacuje się, że żadne, nawet najtańsze źródła energii wykorzystujące paliwo kopalniane, np. kotły węglowe czy gazowe, nie wytwarzają energii po kosztach niższych, niż pompa ciepła, a to dlatego, że powietrze, woda czy energia czerpana z ziemi są po prostu darmowe! Po drugie, “zaoszczędzić” można samo źródło energii - w przeciwieństwie do paliw konwencjonalnych, źródło energii pompy jest odnawialne. Tym samym funkcjonuje w duchu proekologicznym. Jeśli zadbamy o dobrą izolację, pompa ciepła Gdańsk może być idealnym uzupełnieniem wzorowego bilansu energetycznego w domu jednorodzinnym. Cena samej pompy nie jest mała w porównaniu do zwykłych kotłów, ale w perspektywie czasu, dzięki praktycznie zerowym kosztom eksploatacji, inwestycja zwraca się z nawiązką.  

Brak ciepła w domu - płacimy zdrowiem

Trzeba wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii. Optymalna temperatura w domu to kwestia zarówno dobrego stanu technicznego samego budynku, jak i zdrowia oraz samopoczucia jego mieszkańców. Jeśli ciepło ucieka przez ściany czy okna, istnieje większe ryzyko zawilgocenia ścian, a co za tym idzie, powstania pleśni i grzybów. Taki stan objawia się najczęściej zielonymi plamami, zaciekami i charakterystycznym zapachem stęchlizny. O ile wpływ wilgoci na kondycję budynku jest oczywisty - można wymienić chociażby korozję muru, odpadający tynk, pęknięte cegły czy zbutwiałe krokwie, to wpływ na zdrowie często jest niesłusznie marginalizowany. Powstanie alergii lub nasilenie już istniejących, grzybica, choroby reumatyczne, niedomagania kostno-stawowe, choroby układu oddechowego, jak astma - to tylko niektóre niebezpieczeństwa czyhające na mieszkańców domów bez prawidłowej termoizolacji. A skoro była mowa o kosztach - nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że powrót do zdrowia może znacząco nadwyrężyć budżet. Obniżona odporność organizmu, wynikająca z mieszkania w takich warunkach wymaga ciągłego monitorowania, wizyt u lekarza, leków i suplementów, a więc płacimy podwójnie - zdrowiem i portfelem.

Podsumowując, koszty ogrzewania mogą być realnie niższe po sprawdzeniu i wyeliminowaniu mostków termicznych, które podwyższają cenowo eksploatację o kilkadziesiąt procent. Uzupełnieniem ekonomicznej gospodarki ciepła w budynku będzie system grzewczy oparty na odnawialnych źródłach energii.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe