sobota, 20 kwietnia 2024 04:47
Reklama

Czy gdańskie carillony trafią na listę UNESCO?

Dźwięk gdańskiego carillonu wpisał się już na stałe w życie miasta. Teraz kultura carillonowa może być dodatkowo chroniona dzięki wpisaniu na światową listę UNESCO, jako niematerialne dziedzictwo ludzkości. Wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego złożyła gdańska carillonistka Monika Kaźmierczak.
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Czy gdańskie carillony trafią na listę UNESCO?

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, który posiada carillony koncertowe i to aż trzy: w Ratuszu Głównego Miasta, w kościele św. Katarzyny i mobilny. Od 1999 roku każdego roku latem odbywają się w Gdańsku festiwale muzyki carillonowej, głównie w czasie Jarmarku św. Dominika.

Carillony symbolem Gdańska

W przeprowadzonym badaniu ankietowym wśród mieszkańców Gdańska padały twierdzenia, iż „nie ma Gdańska bez carillonu”. Instrumenty te były także stawiane na równi z najważniejszymi symbolami miasta, jak fontanna Neptuna, Dwór Artusa czy Bazylika Mariacka.

– Kultura carillonowa wpisała się już na stałe w miejską audiosferę, tworząc niepowtarzalny krajobraz dźwiękowy miasta – mówi carillonistka miejska, Monika Kaźmierczak. – Do dzisiaj odbyły się już 22 edycje Gdańskiego Festiwalu Carillonowego z udziałem kompozytorów z całego świata. Istnieje też grupa osób komponujących muzykę specjalnie na carillon. Świadectwem wagi, jaką w Gdańsku przykłada się do rozwoju i kultywowania dawnych tradycji, jest przywrócenie funkcji miejskiego carillonisty, który wykonuje cotygodniowe oraz okazjonalne koncerty. W Akademii Muzycznej w Gdańsku od 2007 roku prowadzone jest nauczanie gry na tych instrumentach – dodaje Monika Kaźmierczak.

Ochrona dziedzictwa

Pod koniec ubiegłego gdańskie carillony zostały wpisane na krajową listę dziedzictwa niematerialnego. Kolejnym krokiem w celu chronienia niezwykłej kultury carillonowej jest wpis na światową listę UNESCO.

– Choć kolebką carillonów są Niderlandy, to głos w sprawie ich wpisu na międzynarodową listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości wychodzi z Gdańska  – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – To tutaj instrumenty pojawiły się w 1561 roku, a do 1945 roku tradycja gry carillonowej była przekazywana w sposób ciągły. Dzisiaj czynne są trzy instrumenty: carillon w wieży kościoła św. Katarzyny, w wieży Ratusza Głównego Miasta oraz carillon mobilny „Gdańsk” – dodaje Ossowski.

Deklaracja wpisu na reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO będzie rozpatrywana i procedowana dalej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gdańskie carillony on-line i nie tylko

Transmisje online z koncertów można znaleźć na profilu facebookowym Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska. Każdy z piątkowych i sobotnich koncertów można wysłuchać także na żywo w okolicy kościoła św. Katarzyny – w piątki o godz. 11.00 oraz w okolicy ul. Długiej i Długiego Targu – w soboty o godz. 12.05.
Więcej informacji o historii gdańskich carillonów można zasięgnąć dzięki Gedanopedii oraz przewodnika po gdańskich carillonach autorstwa prof. Danuty Popinigis.


Podziel się
Oceń

słabe opady śniegu

Temperatura: 3°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama