Ciąg dalszy sporu. Dwa różne standardy. Czy opinia radcy jest wiarygodna?

  • 25.02.2021, 16:30
  • Wawrzyniec Mocny
Ciąg dalszy sporu. Dwa różne standardy. Czy opinia radcy jest wiarygodna? Collage tczewska.pl

Podziel się:

Oceń:

Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Alicja Gajewska od wielu miesięcy nie zwołuje sesji w trybie stacjonarnym. Obrady Rady Powiatu Tczewskiego odbywają się w trybie zdalnym. Wydaje się, że chodzi o zablokowanie wyboru nowego przewodniczącego Rady Powiatu. Alicja Gajewska decydując o trybie sesji powołała się na opinię radcy prawnego Macieja Kosika. A ten zatrudniony jest także w Starostwie w Starogardzie Gd, gdzie sesje powiatowe odbywają się w trybie stacjonarnym...

Od dłuższego czasu sesje Rady Powiatu Tczewskiego odbywają się w specjalnym, zdalnym trybie. Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego – Alicja Gajewska, decydując o trybie w jakim odbędzie się sesja podczas obrad nadzwyczajnej sesji 2 lutego, poprosiła o opinię radcę prawnego powiatu Macieja Kosika.

 

Oczywiście prawnik nie widział możliwości, by sesja odbyła się w trybie stacjonarnym. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że radca prawny - Maciej Kosik zatrudniony jest także w Starostwie Powiatowym w Stargardzie Gdańskim w tamtejszym Zespole Radców Prawnych. A tamte sesje odbywają się stacjonarnie w warunkach obostrzeń sanitarnych. Uczestniczący w posiedzeniu mają nałożone maseczki dezynfekują ręce. Obrady odbywają się bez przeszkód.

 

Pytania bez odpowiedzi

Kontaktowaliśmy się z biurem ZRP powiatu starogardzkiego, ale pana Kosika nie było w biurze. Skierowaliśmy zatem pytania 19 lutego do rzecznik tamtejszego Starostwa – Ewy Macholla.

Zapytaliśmy:

- czy pan Maciej Kosik wydał opinię na rzecz Starostwa starogardzkiego odnośnie trybu prowadzenia sesji powiatowej Rady Powiatu Starogardzkiego, jeśli nie wydał takiej opinii, proszę o podanie na jakiej podstawie prawnej zwoływane są sesje Rady Powiatu Starogardzkiego w trybie stacjonarnym? Przesłaliśmy także pytanie odnoszące się bezpośrednio do radcy prawnego powiatu starogardzkiego: - Czy nie widzą Państwo sprzeczności w tym, że radca prawny Maciej Kosik wydaje opinie prawne zarówno dla Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gd., jak i Starostwa Powiatowego w Tczewie?

 

Niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi przed zamknięciem tego wydania. Nie udzielenie ich tłumaczono brakiem wystarczającej ilości czasu potrzebnych na sporządzenie odpowiedzi.

 

Interpelacja i odpowiedź prawnika

W Starostwie Powiatowym w Tczewie rzecznik prasowy Marcin Stolarski zastrzegł, że radca prawny M. Kosik, udziela tylko i wyłącznie opinii prawnych na rzecz urzędników starostwa i nie udziela wypowiedzi dziennikarzom. Zapytaliśmy czy radca odniósł się oficjalnie co do trybu prowadzenia sesji powiatowych.

 

- Pismem 3 lutego br. radca prawny Maciej Kosik odpowiedział na interpelację radnego powiatu Dariusza Godlewskiego, w którym udzielił radnemu opinii prawnej – poinformował nas rzecznik powiatu tczewskiego.

 

(...)

 

Wawrzyniec Mocny

Fot. Starostwo Powiatowe Tczew i Starogard Gd.

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe