Gdynia – miasto przyszłości. Drugie miejsce w rankingu FDI

  • 01.03.2021, 13:00
  • Źródło: UM Gdynia
Gdynia – miasto przyszłości. Drugie miejsce w rankingu FDI

Podziel się:

Oceń:

Gdynia to, zdaniem ekspertów opracowujących prestiżowy ranking FDI Global Cities of the Future 2021/2022, drugie najbardziej perspektywiczne dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych miast rozwijających się na całym świecie. Sukces w zestawieniu to zasługa wysokiego potencjału gospodarczego, dobrych warunków dla rozwoju biznesu, kapitału ludzkiego, dostępności czy poziomu jakości życia. Ten sam ranking ulokował na wysokim, piątym miejscu wśród miast średniej wielkości całe Trójmiasto, obok m.in. stolicy Bahrajnu, niemieckiego Dusseldorfu czy szwajcarskiego Zurychu.

To sukces w skali światowej, który stawia Gdynię wśród najlepszych miast ze wszystkich zakątków globu. W opublikowanym w połowie lutego branżowym rankingu FDI Global Cities of the Future 2021/2022 miasto zostało sklasyfikowane na wysokiej, drugiej pozycji w kategorii „FDI Strategy – Rising Cities" zarezerwowanej dla miast rozwijających się.

Najlepsi dla międzynarodowych inwestycji

Dla Gdyni oznacza to przede wszystkim, że jest aktualnie jednym z najlepszych na świecie miejsc dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych pod względem m.in. potencjału gospodarczego i biznesowego, kapitału ludzkiego, komunikacji czy efektywności finansowej. Wyżej pod kątem tych wskaźników oceniono jedynie znajdujące się w Irlandii Północnej miasto Derry i region miejski Strabane, a niżej – węgierskie Nyiregyhaza, brazylijskie Sao Carlos i serbski Zrenjanin.

To nie jedyne dobre wieści płynące z najnowszej edycji rankingu przygotowywanego przez związane z brytyjskim dziennikiem „The Financial Times" fDi Intelligence. W innej kategorii, „FDI Strategy – Mid-Sized and Small Cities" w czołowej piątce w skali całego świata, na podstawie tych samych wskaźników, znalazło się także Trójmiasto. Piąta lokata metropolii to docenienie wspólnego potencjału i wysiłku włożonego w rozwój całego regionu, który dziś jest niezwykle atrakcyjną lokalizacją inwestycyjną dla międzynarodowego kapitału.

Od lat w czołówce

To nie pierwszy raz, kiedy Gdynia jest wyróżniana w zestawieniach prowadzonych przez fDi Magazine. W pierwszej polskiej edycji rankingu w 2015 roku nasze miasto znalazło się na pierwszym miejscu w kraju pod względem potencjału gospodarczego, notując też wysokie pozycje w innych kategoriach. W późniejszych latach Gdynię trzykrotnie z rzędu nagradzano też tytułem „Polskiego Miasta Przyszłości" (Polish City of The Future). Gdynia została też wspólnie z Gdańskiem i Sopotem sklasyfikowana na 4. miejscu w 2020 roku w rankingu „The Tech Cities of the Future", plasując się tuż za Londynem, Barceloną i Berlinem.

Źródło: UM Gdynia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe