Jakie są rodzaje aparatów słuchowych?

  • 01.03.2021, 17:29
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Jakie są rodzaje aparatów słuchowych?

Podziel się:

Oceń:

Najważniejsze, co trzeba wiedzieć o aparatach słuchowych, to że że ich rolą jest przede wszystkim wzmacnianie dźwięku. Komunikaty płynące z otoczenia są odbierane przez urządzenie, przetwarzane i przekazywane wprost do ucha osoby niedosłyszącej. Zapewniają doskonały komfort życia i już nigdy nie będziemy musieli martwić się, że nie zrozumiemy drugiego rozmówcy. Jakie modele są szczególnie polecane i na co warto patrzeć podczas zakupu?

Test słuchu to podstawa

Badania wykazują, że z roku na rok coraz więcej ludzi skarży się na problemy ze słuchem. Jak widać, nie jest to tylko schorzenie seniorów, ale także dotyka młodszych osób, a nawet dzieci. Przyczyny mogą być różne – od uszkodzeń mechanicznych, powikłań po przebytych chorobach, niedosłuchu starczego, aż po wrodzone wady.

Dlatego, jeśli tylko odczujemy, że coś jest nie tak chociażby podczas rozmowy (np. często nie rozumiemy, co ktoś do nas mówi), to należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Ocena stopnia niedosłuchu odbywa się poprzez badanie audiometryczne, które określa w decybelach poziom dźwięku słyszalnego dla pacjenta. Dopiero po specjalistycznym badaniu dowiemy się, z jakim ubytkiem mamy do czynienia i jak z nim walczyć albo chociażby minimalizować.

Przebadaj swój słuch: aparaty słuchowe i badania słuchu Gdańsk - swiatsluchu24.pl

Rodzaje aparatów słuchowych

Przy lekkim ubytku pojawiają się problemy z usłyszeniem szeptu. Natomiast znaczny niedosłuch wiąże się z koniecznością noszenia aparatu słuchowego, ponieważ bez niego komunikacja nie jest możliwa. Dyskretne aparaty wewnątrzuszne są odpowiednie dla osób z lekkim lub umiarkowanym niedosłuchem. Głębsze ubytki wymagają noszenia aparatów zausznych. Jakie wyróżniamy rodzaje aparatów słuchowych? Na rynku dostępne są takie warianty, jak:

  • zauszny aparat słuchowy RITE – głośnik aparatu słuchowego spoczywa w kanale słuchowym, a mikrofon i procesor znajdują się za uchem;
  • zauszny aparat słuchowy BTE – posiada wkładkę uszną, którą bez problemu można wymienić;
  • douszny aparat słuchowy ITE – noszony w kanale słuchowym i dobrany do konkretnych potrzeb pacjenta;
  • aparat słuchowy wewnątrzkanałowy ITC – umieszczany w kanale słuchowym.

Aparat zawsze musi być dopasowany indywidualnie do stopnia problemu. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ nieprawidłowo dopasowany może pogłębić wadę, a to niestety będzie nieodwracalny proces, którego później już nie cofniemy.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe