Czy akwarystyka to hobby dla ciebie?

  • 01.03.2021, 17:33
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy akwarystyka to hobby dla ciebie?

Podziel się:

Oceń:

Posiadanie własnego hobby, czegoś, co może stanowić ucieczkę od codzienności, co może fascynować, uczyć i bawić jest bardzo cenne. Tym cenniejsze, gdy możemy dzielić się tym z innymi. Akwarystyka z pewnością należy do tego rodzaju zajęcia, które może być spoiwem łączącym dla całej rodziny. Jak przekonać się o tym, czy to może być coś, co zaciekawi nas na dłuższą chwilę? Oto, co musisz wiedzieć o posiadaniu własnego zbiornika.

Co potrzebne jest do założenia i utrzymania akwarium?

Osoby mało doświadczone mogą być nieco zaskoczone długą listą potrzebnych akcesoriów i urządzeń, które składają się na działające akwarium. Z tego powodu czasem dobrym rozwiązaniem może być zakup zestawu akwarystycznego. W takim zestawie może znajdować się sam zbiornik, oświetlenie i pokrywa akwarium, filtr, grzałka, termometr i testy do wody. Oprócz tego przydatna będzie łapka dla ryb, worki do ich transportu, a także produkty niezbędne do założenia samego akwarium: kamienie, żwir, piasek, rośliny i korzeń. Dodatkowo, jeśli marzymy o akwarium morskim, musimy zakupić odpieniacz, który oczyści wodę w akwarium z nadmiaru piany morskiej.

By utrzymać akwarium w czystości warto zakupić odmulacz, który pozwoli nam pozbyć się zanieczyszczeń z dna akwarium. Praktycznym akcesorium będzie również skrobaczka. Do pielęgnacji roślin możemy zakupić szczypce i nożyczki.

Do kosztów związanych z zakupem akcesoriów warto doliczyć koszt samych zwierząt. Będzie się on różnił w zależności od tego, ile ich zakupimy oraz skąd. Znowu, w przypadku akwarium morskiego musimy liczyć się z tym, że ceny za ryby czy koralowce będą dużo wyższe, niż za osobniki słodkowodne, a ma to związek głównie z tym, że są to zwierzęta egzotyczne, często sprowadzane z ich naturalnego środowiska.

Podsumowując, akwarystyka nie jest z pewnością najtańszym hobby, ale jeśli kochamy wodne ekosystemy i pragniemy dać upust swoim kreatywnym zapędom, założenie własnego akwarium może być dokładnie tym, czego potrzebujemy.

Jak wygląda opieka nad akwarium? Czy mały zbiornik to „mały kłopot”?

Opieka nad każdym zbiornikiem może się nieco różnić, w zależności od wielkości akwarium, liczby roślin i zwierząt. Można przyjąć, że średnio powinniśmy wymieniać w akwarium wodę i czyścić filtr co półtora tygodnia. Do tego dochodzi karmienie zwierząt, pielęgnacja roślin i generalnie czyszczenie akwarium przynajmniej raz na dwa do trzech tygodni.

Mitem jest stwierdzenie, że przy małym akwarium jest mniej pracy. Małe zbiorniki brudzą się dużo szybciej, dlatego ich czyszczenie i podmiana wody musi wydarzać się częściej. Mniejsze akwaria są natomiast z pewnością mniejszym obciążeniem finansowym – płacimy mniej za akcesoria, wodę oraz prąd.

Duże akwaria mogą onieśmielać, jednak nie taki diabeł straszny. Ważne jest, by posiadać odpowiednie miejsce na ustawienie takiego zbiornika. Nie powinien on stać zbyt blisko okna lub kaloryfera, musi on być również ustawiony na porządnym, stabilnym meblu. Akwarium powinno być na takiej wysokości, że dzieci nie mogą go zrzucić lub coś do niego wrzucić. Samo akwarium może nie być odpowiednim prezentem dla dziecka, gdyż wiąże się to z dużą odpowiedzialnością i nakładami finansowymi, może jednak być ciekawym pomysłem na podarunek dla kogoś, kto chce eksplorować podwodne światy w zaciszu domowym.

Partner artykułu: sklep akwarystyczny24.pl

Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe