Złapani na gorącym uczynku

  • 02.03.2021, 13:00
  • Źródło: KWP Gdańsk
Złapani na gorącym uczynku

Podziel się:

Oceń:

Policjanci z Czerska na gorącym uczynku zatrzymali dwóch bydgoszczan, którzy wyłudzali sprzęt elektroniczny od operatorów telekomunikacyjnych. Sprawcy trafili do policyjnego aresztu. Na wniosek policjantów wobec jednego z nich sąd zastosował tymczasowe aresztowanie, a wobec drugiego – dozór policyjny. Sprawa ta ma charakter rozwojowy.

W miniony czwartek funkcjonariusze Komisariatu Policji w Czersku otrzymali informację, z której wynikało, że na podległym terenie ma dojść do wyłudzenia sprzętu elektronicznego na szkodę jednego z operatorów telekomunikacyjnych. Policjanci natychmiast przystąpili do działań, mających na celu uniemożliwienie oszustwa i zatrzymanie sprawcy. Mundurowi w toku wykonywanych czynności ustalili miejsce przekazania wyłudzonego sprzętu elektronicznego w postaci konsoli do gier, kart sim oraz telefonów.

Dzięki szybkim działaniom policjanci zatrzymali na gorącym uczynku 36-letniego bydgoszczanina, który zaledwie zdążył podpisać umowę i właśnie odbierał sprzęt. Oszust posługiwał się najprawdopodobniej fałszywymi danymi osobowymi i podrobionymi dokumentami. W międzyczasie funkcjonariusze ustalili również, że mężczyzna miał wspólnika poruszającego się pojazdem marki Kia na warszawskich numerach rejestracyjnych. Stróże prawa zauważyli wskazane auto na drodze krajowej i podjęli próbę zatrzymania. Ostatecznie drugi ze sprawców został zatrzymany w wyniku policyjnego pościgu, prowadzonego na terenie dwóch powiatów.

Kryminalni, pracując nad tą sprawą, ustalili, że zatrzymane osoby na przestrzeni ostatnich miesięcy najprawdopodobniej wyłudziły sprzęt elektroniczny dużej wartości od operatorów telekomunikacyjnych. Proceder polegać miał na wykorzystaniu danych personalnych osób trzecich i zamawianiu sprzętu za pośrednictwem kanałów elektronicznych z dostawą za pośrednictwem firm kurierskich.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego śledczy przedstawili mieszkańcom Bydgoszczy zarzuty dotyczące oszustw, a wobec kierującego Kią, również zarzut nie zatrzymania się do kontroli drogowej. W stosunku do sprawców zastosowano środki zapobiegawcze; wobec jednego z nich dozór policyjny, wobec drugiego, ustalonego jako pomysłodawcę i organizatora procederu, tymczasowe aresztowanie na okres dwóch miesięcy. Za oszustwo grozi im kara pozbawienia wolności do lat 8, natomiast nie zatrzymanie się do kontroli zagrożone jest karą więzienia do 5 lat.

Źródło: KWP Gdańsk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe