Żukowo i Dzierzgoń z unijnym dofinansowaniem. Ponad 8 mln zł na odnawialne źródła energii

  • 10.03.2021, 17:00
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Żukowo i Dzierzgoń z unijnym dofinansowaniem. Ponad 8 mln zł na odnawialne…

Podziel się:

Oceń:

Dzięki dofinansowaniu gminy Dzierzgoń i Żukowo zamontują instalacje fotowoltaiczne oraz solarne na budynkach mieszkalnych i miejscach użyteczności publicznej. Do tego zakupiona zostanie prawie setka powietrznych pomp ciepła i 65 ekologicznych kotłów na biomasę. Wartość projektów to prawie 11 mln, a unijne dofinansowanie wynosi ponad 8,5 mln złotych.

Umowy z władzami gmin 9 marca 2021 r. podpisali marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski.

OZE w gminie Dzierzgoń

Na budynku Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w Dzierzgoniu oraz na 115 domach mieszkalnych gminy zostaną zamontowane instalacja fotowoltaiczna. Ponadto za unijne dofinansowanie na 210 domach powstaną kolektory słoneczne. Przyczyni się to m.in. do poprawy jakości powietrza w gminie, a roczny spadek emisji gazów cieplarnianych szacowany jest na poziomie 533,12 ton równoważnika CO2.

– To bardzo ważne, by gminy stawiały na odnawialne źródła energii. Musimy zadbać o klimat, o jakość powietrza, którym oddychamy, ponieważ prognozy klimatyczne są zatrważające – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Fotowoltaika czy solary skutecznie wykorzystują energię słoneczną, zastępując tradycyjne „kopciuchy” do grzania wody czy zmniejszając spalanie paliw kopalnych w elektrociepłowniach. Cieszę się, że z unijnych funduszy możemy finansować rozwiązania, za które kolejne pokolenia będą nam wdzięczne – mówił Struk.

Wartość projektu realizowanego przez gminę Dzierzgoń wynosi 6 250 388,79 zł, a unijne dofinansowanie to niespełna 4,8 mln zł. Projekt zostanie zrealizowany do końca września 2022 roku.

Słoneczna gmina Żukowo

Za ponad 4,7 mln złotych w gminie Żukowo zadbają o wymianę starych kotłów w budynkach mieszkalnych na ekologiczne, które wykorzystują odnawialną energię. Zainstalowanych zostanie aż 91 powietrznych pomp ciepła oraz 65 kotłów na biomasę. Ponadto do końca czerwca 2023 r. aż 120 domów otrzyma kolektory słoneczne do ogrzewania wody. Dzięki inwestycji szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych w gminie Żukowo wyniesie 1 343 tony. Unijne dofinansowanie projektu wynosi 3 718 529,69.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na OZE wsparcie otrzymało 28 projektów. Ich łączna wartość wynosi ponad 195 mln zł, a kwota dofinansowania to ponad 146 mln zł.

Oprócz wręczenia symbolicznych czeków, marszałek pokazał plansze przedstawiające wysokość dofinansowania projektów zmniejszoną o 40 proc. To dokładnie o tyle, ile wynosiłoby wsparcie w przypadku zatwierdzenia rządowego projekt Umowy Partnerstwa między Polską a Unią Europejską na lata 2021–2027. Można tego uniknąć podpisując petycję mieszkańców o zwiększenie funduszy unijnych dla Pomorza.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe