Akwarium w Gdyni dostało ponad 2 mln zł więcej dofinansowania z UE na rozbudowę. Zmiany będą ogromne

  • 12.03.2021, 17:00
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Akwarium w Gdyni dostało ponad 2 mln zł więcej dofinansowania z UE na…

Podziel się:

Oceń:

13 nowych zbiorników wodnych, w których zamieszkają między innymi ryby z Bałtyku Południowego i Morza Północnego. Do tego nowa ścieżka edukacyjna. Zmiany w Akwarium w Gdyni są możliwe dzięki unijnemu wsparciu. Inwestycja dostała dodatkowe 2,2 mln zł dofinansowania.

Symboliczny czek oraz aneks zwiększający dofinansowanie przekazał 10 marca 2021 r. Morskiemu Instytutowi Rybackiego wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski.

Zmiany w akwarium

Znajdujące się przy Skwerze Kościuszki w Gdyni akwarium jest jedną z największych atrakcji turystycznych nie tylko Gdyni, ale i całego Pomorza. W ramach projektu modernizacji placówki powstanie 13 nowych zbiorników wodnych, z których największy pomieści ponad 120 tys. litrów wody. Łącznie w obiekcie przybędzie 450 tysięcy litrów wody. W akwariach zamieszkają ryby z Bałtyku Południowego oraz z rejonu cieśnin duńskich i Morza Północnego. Pojawią się np. rekiny i płaszczki. Rozbudowana zostanie ścieżka edukacyjna. Będzie także zupełnie nowa wielofunkcyjna przestrzeń edukacyjna. Całość będzie tak zaaranżowana, aby poprowadzić zwiedzających przez tajemniczy podmorski świat. Będzie komfortowo i przestronnie. Nowa wystawa powstanie w przyziemiu Akwarium Gdyńskiego na niezagospodarowanej do tej pory powierzchni 900 metrów kwadratowych.

Projekt w liczbach

Inwestycja realizowana jest przez Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy. Łączna wartość prowadzonych prac to ok. 18,5 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 to 11,1 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2023 r. Według wstępnych szacunków dzięki inwestycji liczba osób odwiedzających gdyńskie Akwarium zwiększy się do pół miliona osób w ciągu roku.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe