Dzień Jedności Kaszubów 2021. Jak świętować zgodnie z obostrzeniami?

  • 19.03.2021, 14:57
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Dzień Jedności Kaszubów 2021. Jak świętować zgodnie z obostrzeniami?

Podziel się:

Oceń:

Dzień Jedności Kaszubów co roku obchodzony jest 19 marca. Święto zostało ustanowione w 2004 r., kiedy to po raz pierwszy odbyło się w Gdańsku. W tym roku z powodu pandemii nie odbędą się tradycyjne wydarzenia, takie jak spotkania, pochody i zawody. Nie będzie też corocznego bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie.

Dzień Jedności Kaszubów obchodzony jest na pamiątkę najstarszej pisemnej wzmianki o Kaszubach, która pojawiła się w bulli papieża Grzegorza IX w 1238 r.

Flaga na Górze Gradowej w Gdańsku

Tradycją już jest, że tego dnia na Górze Gradowej w Gdańsku (przy Hevelianum) na maszt zostanie wciągnięta ogromna kaszubska flaga. – Flaga zostanie wciągnięta o godzinie 12.00 i będzie powiewać nad Gdańskiem do końca dnia – wyjaśnia inicjator akcji Jacek Słomion z Fundacji Kaszuby. – Flagę doskonale widać z wielu miejsc w mieście, mamy więc nadzieję, że jej widok przyniesie radość każdemu, kto choć chwilę na nią popatrzy – dodaje.

Czarno-złota flaga na Górze Gradowej powiewa dwa razy w roku: 19 marca oraz 18 sierpnia, gdy obchodzone jest Święto Flagi Kaszubskiej.

Symboliczne świętowanie

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, świętowanie Dnia Jedności Kaszubów zostało przeniesione w dużym stopniu do Internetu. – Z okazji naszego święta można ustawić sobie nakładkę na zdjęcie profilowe w mediach społecznościowych oraz oczywiście wywiesić kaszubską flagę przed własnym domem i udostępnić jej zdjęcie w Internecie – zachęca Mateùsz Titës Meyer ze stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota. – To też doskonała okazja do tego, by informować sąsiadów i znajomych o możliwości deklarowania bycia Kaszubami i posługiwania się językiem kaszubskim w zbliżającym się Narodowym Spisie Powszechnym, który ruszy już za 3 tygodnie – dodaje.

Z inicjatywy Fundacji Kaszuby, symboliczne obchody Dnia Jedności Kaszubów będą miały miejsce także w Warszawie. W piątek, 19 marca 2021 r. w czarno-złote barwy zostanie podświetlony Pałac Kultury i Nauki. Dodatkowo, piłkarze II-ligowej Chojniczanki Chojnice założą czarno-złote opaski na ramiona podczas niedzielnego meczu przeciw Olimpii Elbląg.

Ponadto, biegacze, kijkarze i rowerzyści z całych Kaszub mogą wziąć udział w indywidualnych obchodach Sportowego Dnia Jedności Kaszubów, organizowanego przez stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota i OSiR we Władysławowie. Za ukończenie wyznaczonych dystansów przed 22 marca można zdobyć nagrody rzeczowe. Zapisy na sportowy DJK TUTAJ.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe