Będą festiwale muzyczne i plenery malarskie. Granty dla artystów przyznane. Aż 1,4 mln zł

  • 22.03.2021, 11:04
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Będą festiwale muzyczne i plenery malarskie. Granty dla artystów przyznane.…

Podziel się:

Oceń:

Mimo trwającej pandemii, na Pomorzu nie zabraknie inicjatyw kulturalnych w 2021 roku. Dzięki grantom odbędą się m.in. Jarmark Cysterski w Pelplinie, Komeda Jazz Festival w Słupsku, Konkurs Interpretacji Piosenek Wojciecha Młynarskiego, Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych, Globaltica w Gdyni i Octopus Film Festival. Są też plenery malarskie, wydawnictwa książkowe i czasopisma.

Granty były przyznane w otwartym konkursie ofert dla projektów z dotacją do 40 tys. zł i powyżej tej kwoty.

67 projektów w 2021 roku

Do urzędu wpłynęły 182 oferty na ponad 7,5 mln zł. Zarząd województwa dofinansował 67 projektów (19 projektów w konkursie z ofertą od 40 tys. zł i 58 projektów do 40 tys. zł). Łącznie na wsparcie działań kulturalnych w ramach grantów samorząd przeznaczył 1,4 mln zł.

– To niewątpliwie dobra wiadomość, że w bieżącym roku, mimo panującej pandemii i niepowodzenia wielu projektów w roku 2020, wciąż mamy wiele mocnych wniosków od organizacji pozarządowych, dotyczących zarówno wydarzeń odbywających się cyklicznie od wielu lat, jak i zupełnie nowych, autorstwa młodych organizacji i artystów – komentuje Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury UMWP. – Należy sobie tylko życzyć, by zewnętrzne przeszkody nie stanęły na drodze ich realizacji, a ewentualnie podjęte działania alternatywne, m.in. on-line, stały się inspiracją do poszukiwania nowego języka artystycznej ekspresji. Trzymamy kciuki za powodzenie wszystkich projektów – podkreśla Zawistowski.

Co się wydarzy?

Dofinansowanie uzyskały m.in. festiwale filmowe, muzyczne, przeglądy piosenki oraz plenery malarskie. Wydane zostaną także książki i magazyny artystyczne. Wśród projektów, które otrzymały granty, znalazły się m.in. 55. Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, 27. Komeda Jazz Festival, II Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Młodzieży „Witkacy. Napisane dzisiaj”, Sopot Film Festival 2021 – 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy, VIII Międzynarodowy Plener Malarski Artystów Nieprofesjonalnych „Śladami Maxa Pechsteina”, jak również nowe inicjatywy, w tym Festiwal „Kobiety w Muzyce/Women in Music”. Nowością wśród priorytetów konkursu była kategoria warsztatów i szkoleń dla kadr kultury. Dlatego część środków została przeznaczona do rozwój osób na co dzień pracujących w różnych instytucjach kultury, trzecim sektorze i freelancerów związanych z branżą.

Zarząd Województwa Pomorskiego podjął uchwały w sprawie zlecenia organizacjom pozarządowym realizacji zadań publicznych województwa pomorskiego w zakresie wsparcia kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Pełna lista dofinansowanych projektów znajduje się w Ogłoszeniach i komunikatach.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe