Odżelaziacz do systemu nawadniania? To bardzo dobry pomysł!

  • 29.03.2021, 13:14
  • Źródło: Artykuł partnera
Odżelaziacz do systemu nawadniania? To bardzo dobry pomysł!

Podziel się:

Oceń:

Zdecydowana większość właścicieli przydomowych studni wychodzi z założenia, że uzdatniania wymaga tylko ta woda, z której korzysta się w domu – czy to do mycia, sprzątania, picia, gotowania czy zasilania różnego rodzaju urządzeń. Mało kto natomiast decyduje się na to w stosunku do wody ogrodowej. Tymczasem praktyka pokazuje, że zastosowanie odżelaziacza do systemu nawadniania ma jak najbardziej sens. Więcej o tym piszemy w naszym artykule.

Dlaczego TRZEBA odżelaziać wodę ogrodową?

W Polsce woda studzienna niemal zawsze ma znacznie przekroczone stężenie żelaza. Nie jest to poważny problem z punktu widzenia dobrostanu roślin, w tym trawnika, choć nie zapominajmy, że niektóre gatunki są pod tym względem bardzo wymagające i potrzebują podlewania idealnie czystą wodą.

Dużo ważniejsze jest natomiast to, że zażelaziona woda ma fatalny wpływ na instalację oraz poszczególne elementy systemu nawadniania. Powoduje to:

  • stopniowe odkładanie się drobinek żelaza i w konsekwencji zapychanie linii kroplujących (takie linie są wyjątkowo wrażliwe na poziom filtracji wody),
  • odkładanie się osadów wewnątrz rur wodociągowych, co skutkuje zwiększeniem oporów i pogorszeniem wydajności systemu nawadniania (przede wszystkim automatycznych zraszaczy),
  • zwiększenie wydatków na energię elektryczną (z powodu dużych oporów pompa wody musi wykonać większą pracę, aby zapewnić wymagane ciśnienia na końcowych odcinkach systemu nawadniania),
  • ryzyko przedwczesnej awarii hydraulicznej, co jest spowodowane przyspieszeniem procesów korozyjnych wewnątrz instalacji,
  • zażelaziona woda brudzi kostkę brukową i elewację (zostawia rude, praktycznie niemożliwe do usunięcia przebarwienia).

Z tego powodu nawet właściciele przydomowych studni, którzy wykorzystują czerpaną z nich wodę wyłącznie do podlewania ogrodu (to popularny sposób na obniżenie kosztów nawadniania) powinni poważnie rozważyć zainwestowanie w system odżelaziania.

Jak się za to zabrać?

Na szczęście instalacja odżelaziacza do systemu nawadniania nie jest ani kłopotliwa, ani szczególnie kosztowna. Owszem, trzeba w to na początku zainwestować kilka tysięcy złotych, jednak w zamian zyskujemy pewność, że chronimy w ten sposób bardzo kosztowne elementy instalacji nawadniającej – w końcu jeden elektrozawór np. renomowanej marki Hunter potrafi kosztować około 70 złotych, a to właśnie elektrozawory są szczególnie wrażliwe na jakość wody.

Do odżelaziania wody zasilającej system nawadniania najlepiej będzie zastosować odżelaziacz z napowietrzaniem i złożem kwarcowym. Jest to najprostsze, a jednocześnie bardzo skuteczne rozwiązanie, które – co ważne – nie generuje wysokich kosztów eksploatacji. Taki odżelaziacz nie wymaga stosowania regeneratu, czyli w procesie regeneracji złoża wykorzystywana jest jedynie woda, stąd popłuczyny można bez obaw wyprowadzać na trawnik czy rabaty kwiatowe.

Pamiętajmy natomiast, że rodzaj, pojemność i tym samym wydajność odżelaziacza muszą zostać perfekcyjnie dobrane do konkretnej instalacji nawadniającej – bierzemy tutaj pod uwagę m.in. wydajność źródła oraz samej pompy. Dlatego dobór odżelaziacza do systemu nawadniania warto powierzyć ekspertom. Z takiej pomocy, zupełnie bezpłatnie, mogą skorzystać klienci sklepu internetowego z odżelaziaczami sklep-hydros.pl.

Źródło: Artykuł partnera

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

AdiCy
AdiCy 30.03.2021, 11:10
Warto pamiętać o tym, że system uzdatniania należy dobierać DO WYNIKÓW ANALIZY WODY! Nigdy na oko, ponieważ nie wiadomo w jakiej ilości występują te związki...
Nam najpierw przebadano wodę, potem wykonano na niej jakies testy i dopiero wtedy dobrano system. Wszystkim zajęła się profesjonalna firma, która oferuje takie usługi, a nastepnie montuje. Firma KLARSAN. Pełna profeska.

Pozostałe