Od 12 kwietnia na szczepienia zapiszą się 59-latkowie. Zmiany w programie szczepień

  • 31.03.2021, 11:00
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Od 12 kwietnia na szczepienia zapiszą się 59-latkowie. Zmiany w programie…

Podziel się:

Oceń:

Do 24 kwietnia na szczepienia przeciwko COVID-19 będą mogli zgłosić się wszyscy chętni, którzy urodzili się w latach 1962-73 r. W II kwartale 2021 r. mają powstać też nowe punkty szczepień m.in. zorganizowane przez samorządy i pracodawców. Kwalifikacja do szczepień odbędzie się m.in. przez wypełniony kwestionariusz, a zastrzyki wykonywać będą m.in. dentyści, felczerzy, farmaceuci i studenci ostatniego roku medycyny. Ponadto, od 30 marca obowiązują nowe zasady kwarantanny granicznej.

Zmiany w Narodowym Programie Szczepień wynikają ze zwiększonych dostaw preparatów chroniących przed COVID-19. Informacje w tej sprawie przekazano podczas konferencji prasowej, która odbyła się 30 marca.

Jak wygląda harmonogram szczepień?

Do 30 marca  2021 r. do Polski trafiło ponad 7,7 mln dawek szczepionek. Minister Dwoczyk poinformował, że w kwietniu do naszego kraju ma dotrzeć ponad 5 mln dawek. Zaznaczył, że deklaracje koncernów farmaceutycznych mówią o nawet 7 mln dawek. Dzięki temu będzie można szczepić więcej osób, a proces ich wykonywania będzie szybszy.

– Od 12 kwietnia zaczynamy zapisy dla rocznika 1962 i potem przez kolejne 2 tygodnie aż do rocznika 1973 będzie trwała rejestracja. Każdego dnia uruchamiamy kolejną grupę. Zdecydowaliśmy się zrezygnować z etapów II i III i wprowadzić szczepienia populacyjne – zapowiedział Michał Dworczyk.

Osoby zapisane jeszcze w kwietniu otrzymają zastrzyk. Szef KPRM-u dodał, że maju mają być uwolnione szczepienia dla wszystkich pozostałych roczników. Do końca II kwartału planowane jest wykonanie łącznie 20 mln szczepień, wliczając też te przeprowadzone w I kwartale. Co ważne, do przełomu sierpnia i września mają zakończyć się szczepienia wszystkich, którzy chcą otrzymać zastrzyk przeciwko COVID-19.

Więcej punktów szczepień

Minister Dworczyk przypomniał, że do tej pory szczepienia były wykonywane w szpitalach węzłowych i tymczasowych oraz przychodniach. Od II kwartału w każdym powiecie, w którym jest szpital, powstanie punkt szczepień. Dodatkowo będzie utworzony jeden punkt prowadzony przez samorząd. Punkty szczepień będą mogły organizować także zakłady pracy, w których minimum 500 osób jest chętnych do otrzymania zastrzyku. Ponadto, mają powstać punkty drive thru, w których zaszczepiony pacjent będzie musiał poczekać 15 min. na parkingu po przyjęciu preparatu. Szczepienia będą mogły odbywać się też w aptekach oraz gabinetach ratowników medycznych i pielęgniarek.

Kto zakwalifikuje, a kto zaszczepi?

Do tej pory o kwalifikacji do szczepień decydowali lekarze. Od kwietnia takie uprawnienia uzyskają też: stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci oraz studenci ostatniego roku medycyny. Te same grupy zawodów medycznych będą wykonywać szczepienia. Podstawą kwalifikacji do otrzymania zastrzyku będzie wypełniony kwestionariusz.

Nowe zasady kwarantanny

Od 30 marca obowiazują nowe zasady kwarantanny. Dotyczy ona zarówno osób przekraczających polską granicę transportem zbiorowym (autokar, pociąg, samolot, statek), jak i indywidualnym (samochód, pieszo). Nakładana jest automatycznie po przekroczeniu granicy na 10 dni. Przybywających ze strefy Schengen z kwarantanny zwolni negatywny test na obecność koronawirusa wykonany 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Nowe przepisy nie dotyczą pracowników transgranicznych, kierowców zawodowych i studentów. Z kwarantanny zwolnione są też osoby zaszczepione przeciw COVID-19 i ozdrowieńcy, którzy zakończyli izolację lub hospitalizację nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy. W przypadku osób przyjeżdzających spoza strefy Schengen, kwarantanna będzie nakładana automatycznie, niezależnie od posiadanego testu. Zwolni z niej wykonanie na terenie Polski testu PCR lub antygenowego.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe