Barki z pilotażowym transportem towarów zatrzymały się na noc na przystani w Tczewie

  • 06.04.2021, 20:48
  • Wawrzyniec Mocny
Barki z pilotażowym transportem towarów zatrzymały się na noc na przystani w Tczewie Z. Mocny

Podziel się:

Oceń:

Dziś, we wtorek, 6 kwietnia wyruszył pierwszy rejs z Gdańska w górę Wisły z ładunkiem kontenerów. Statki mają na pokładzie kontenery, zawierające towary dla kujawsko-pomorskich firm produkcyjnych. Portem docelowym jest Chełmno, do którego dotrą w czwartek.

 

Organizatorem rejsu po Wiśle jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Statki w Tczewie zatrzymały się na postój. Do naszego miasta dopłynęły o godz. 18.30, jak się dowiedzieliśmy do Chełmna wiozą komponenty materiałów opatrunkowych dla zakładów w Toruniu - Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych (TZMO). Podczas całej operacji przewiezionych zostanie ponad 300 ton towarów. Z Tczewa jednostki wypłyną o godz. 5.00.

 

Statki mają na pokładzie sześć 40-stopowych kontenerów załadowanych na terminalu kontenerowym na Nabrzeżu Szczecińskim w Porcie Gdańsk. Tego typu transport jest pilotażowym przedsięwzięciem, służącym sprawdzeniu funkcjonalności transportu śródlądowego w łańcuchu dostaw. Dzięki temu ma się okazać czy taki transport jest korzystnym i opłacalnym środkiem transportu.

 

Razem z barkami płynie łódź Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku na pokładzie z pracownikiem naukowym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i studentem kierunku rewitalizacja dróg wodnych, celem zbadania szlaku wodnego. Naukowcy sprawdzają oznakowanie nawigacyjne, przepustowość drogi wodnej oraz lokalizacje trudnych i uciążliwych dla żeglugi miejsc na tym odcinku Wisły. Do przebycia jest 152 km szlaku Wisły, w którym krzyżują się drogi główne drogi wodne.

 

Pilotażowy rejs odbywa się w ramach międzynarodowego projektu EMMA Extension (program INTERREG Region Morza Bałtyckiego), którego celem jest zwiększenie świadomości o korzyściach, jakie niesie za sobą transport morski i śródlądowy. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zorganizował rejs promocyjno-badawczy w 2017 r. oraz opracował studium lokalizacyjne dla planowanej platformy multimodalnej Bydgoszcz-Solec Kujawski.

 

 

(tomm)

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe