Pomorze walczy ze smogiem. Pamiętaj o wymianie kopciucha

  • 14.04.2021, 13:00
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Pomorze walczy ze smogiem. Pamiętaj o wymianie kopciucha

Podziel się:

Oceń:

Poprawa jakości powietrza i walka ze smogiem jest wpisana w Strategię Województwa Pomorskiego 2030. – Przypominamy o konieczności wymiany kotłów pozaklasowych tzw. kopciuchów, bo za cztery lata nie powinno być w Polsce żadnego takiego pieca – mówi Tadeusz Styn, zastępca dyrektora Departemetu Środowiska i Rolnictwa UWMP. – Czas leci a nadal jest jeszcze sporo do zrobienia. Pomocą w wymianie kotłów mają być różnego rodzaju dotacje gminne oraz z programów ogólnopolskich takich, jak Czyste Powietrze czy Stop Smog – wyjaśnia Styn.

Jak to jest w miastach?

Uchwały antysmogowe zakładają, że mieszkańcy miast, którzy mają możliwość podłączenia się do sieci ciepłowniczej lub gazowej, po datach określonych uchwałą, nie mogą stosować paliw stałych. Wybór sposobu ogrzewania leży po stronie właściciela instalacji, może to być podłączenie do sieci, ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne czy OZE.

Uchwały dla wsi

Na wsiach zasady są podobne, tyle że zakaz stosowania paliw stałych dotyczy tylko terenów z dostępem do sieci ciepłowniczej. Nie ma obowiązku korzystania z gminnych sieci gazowych. Podobnie jak w miastach obowiązuje wymiana źródeł ciepła na niskoemisyjne.

Te terminy są bardzo ważne

Ważne są obowiązujące Pomorzan terminy. Już od 1 stycznia 2020 roku zakazane jest stosowanie paliw najgorszej jakości, np. mułów węglowych, flotokoncentratów, węgla brunatnego, torfu, mieszanin paliw z dodatkiem lub bez dodatku innych substancji, zawierających mniej niż 85 proc. węgla kamiennego oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności powyżej 20 proc.

Kotły pozaklasowe i nieposiadające tabliczki znamionowej należy wymienić do 1 września 2024 roku. Z kolei kotły, które spełniają wymagania w zakresie standardów emisyjnych w klasie 3 i 4, powinny zostać wymienione na nowe do 1 września 2026 roku. Jako ostatnie, bo do 1 lipca 2035 roku, trzeba wymienić kotły spełniające wymagania w klasie 5.

Indywidualna droga Sopotu

W Sopocie program likwidacji źródeł niskiej emisji trwa od 1996 roku. Już w 2019 roku wszystkie lokalne kotłownie węglowe zostały zlikwidowane. Sopot jest uzdrowiskiem, dlatego jakość powietrza jest tam szczególnie ważna. W związku z tym Sejmik Województwa Pomorskiego w lutym 2020 roku przyjął uchwałę zobowiązującą mieszkańców do zmiany systemów ogrzewania. Zgodnie z nią od 1 stycznia 2024 roku w Sopocie będzie już żadnego pieca na węgiel lub drewno, a zostaną one zastąpione ogrzewaniem na gaz, lekki olej opałowy lub OZE.

Jeszcze do końca 2021 roku Sopocianie mogą skorzystać ze 100-proc. samorządowych dopłat do likwidacji urządzeń grzewczych na paliwo stałe. Od 2022 roku będzie to 80 proc. kosztów, a od 2023 roku 60 proc.

Więcej informacji o możliwościach finansowania i terminach znaleźć można w obowiązujących uchwałach antysmogowych w Biuletynie Informacji Publicznej. Na stronie BIP znajdują się także przygotowane przez Zarząd Województwa Pomorskiego materiały informacyjne na temat uchwał antysmogowych, w postaci ulotek i plakatów.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe