Wystawa w Kościerzynie zachęca do badań profilaktycznych. Chodzi o cytologię i kolonoskopię

  • 16.04.2021, 11:00
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Wystawa w Kościerzynie zachęca do badań profilaktycznych. Chodzi o cytologię…

Podziel się:

Oceń:

Jeszcze tylko do końca czerwca mieszkańcy województwa pomorskiego mogą skorzystać z bezpłatnych badań wykrywających raka szyjki macicy i jelita grubego. Kampania skierowana jest do aktywnych zawodowo osób. Realizowana jest przez spółkę Copernicus PL.

Do wykonania badań ma zachęcić specjalna wystawa, która znajduje się przed budynkiem Urzędu Miasta w Kościerzynie. Można ją oglądać do połowy maja. Jest częścią kampanii promocyjnej „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć”.

Co pokazuje ekspozycja?

Wystawa przedstawia satyryczne rysunki stworzone na potrzeby kampanii edukacyjnej promującej profilaktykę przeciwnowotworową. Jej autorką jest trójmiejska rysowniczka Agnieszka Szczepaniak, pracująca pod pseudonimem PapLAlala. Każdego roku prezentowane były kolejne rysunki, które w lekki i humorystyczny sposób uświadamiały jak ważne i potrzebne są badania profilaktyczne. Wystawa w ciągu ostatnich miesięcy wielokrotnie zmieniła swoje miejsce. Mogli ją już oglądać mieszkańcy Bytowa, Gdańska, Tczewa, a teraz Kościerzyny.

Kto może się przebadać?

Badania profilaktyczne można wykonać do 30 czerwca 2021 r. Z bezpłatnej cytologii mogą skorzystać aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego takiego badania w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Zapisy na badania poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie spółki Copernicus lub pod numerem 58 727 01 30.
Natomiast kolonoskopię mogą wykonać aktywni zawodowo mieszkańcy województwa pomorskiego w wieku 50-65 lat (bez względu na choroby w rodzinie), w wieku 40-49 lat (którzy mają w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego), w wieku 25-49 lat (z rodziny z zespołem Lyncha) oraz w wieku 20-49 lat (z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej FAP). Do badań nie zostaną zakwalifikowane osoby, które miały to badanie w ciągu ostatnich 10 lat. Zapisy na badanie poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie spółki Copernicus  lub pod numerem 58 727 01 30.

– Czas pandemii jest stresujący dla nas wszystkich, jednak musimy pamiętać, że oprócz wirusa ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia są również inne choroby – mówi Małgorzata Kondek, koordynator projektu dotyczącego kolonoskopii. – Dlatego edukacja przeciwnowotworowa i profilaktyczne badania są potrzebne, nawet w tak niespokojnym czasie jak dziś. Zostały również opracowane procedury, dzięki którym badania będą bezpiecznie zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego – wyjaśnia Małgorzata Kondek.

Wcześnie wykryty nowotwór jest wyleczalny

Raki jelita grubego i szyjki macicy są jednymi z częściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce. Robiąc badania profilaktyczne odpowiednio wcześnie i usuwając zmiany przednowotworowe, można zapobiec rozwojowi obu chorób, które we wczesnym stadium zwykle nie dają żadnych objawów.
Rak jelita grubego jest 2. najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 18 tys. nowych zachorowań. Poddając się kolonoskopii odpowiednio wcześnie i usuwając zmiany przednowotworowe, można zapobiec rozwojowi choroby. Badania zmniejszą ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet od 60 do 90 proc. Natomiast rak szyjki macicy jest na 7. miejscu pod względem częstości zachorowań u kobiet w Polsce. Niepokojące jest to, że to o ok. 15 proc. gorszy wynik niż średnia zachorowań w krajach Unii Europejskiej. A śmiertelność z powodu tego nowotworu jest w naszym kraju o 70 proc. wyższa niż przeciętna dla krajów wspólnoty europejskiej. Niestety jest to spowodowane zbyt późnym wykrywaniem choroby w zaawansowanym stadium. Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego, a co się z tym wiąże – dzięki odpowiedniemu leczeniu – mogą zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Co ważne, cytologia wykrywa obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe