Żeglowanie bez patentu - czy można żeglować bez uprawnień?

  • 20.04.2021, 13:46
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Żeglowanie bez patentu - czy można żeglować bez uprawnień?

Podziel się:

Oceń:

Zachciało Ci się spędzić wakacje na Mazurach i chcesz jak najlepiej wykorzystać ten czas? Najlepiej zwiedzić ten malowniczy obszar z perspektywy wody! Samodzielne żeglowanie po urokliwych zakątkach to wielka radość i ogromna satysfakcja, ale nie każdy może sobie na nią pozwolić ze względu na brak wodnego “prawa jazdy”. Czy da się prowadzić jacht bez pozwoleń i jakie są rodzaje patentów? Czy przekroczenie uprawnień wiąże się z poważnymi konsekwencjami?

Czy szkolenie żeglarskie wystarczy, aby móc samodzielnie żeglować?

Polskie prawo nie wyklucza żeglowania bez żadnych dokumentów uprawniających do tej czynności. Możesz jednak poruszać się wyłącznie łodziami żaglowymi, których długość nie przekracza 7,5 m. W przypadku jednostek o napędzie silnikowym jego maksymalna moc wynosi zaś 10 kW i na śródlądziu dużo jest ofert na wynajem bez patentu turystycznych motorówek typu houseboat. To spore jednostki z niewielkimi silnikami, które nie pozwalają na rozwijanie dużych prędkości i stąd możliwość pływania nimi bez uprawnień. 

Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku jachtów żaglowych, osoby niemające nic wspólnego z żeglowaniem raczej nie otrzymają od bosmana portowego upragnionej łodzi, ponieważ tutaj całkowity brak wiedzy ma duże potencjalne skutki.

Przed wypożyczeniem jachtu warto zatem zapoznać się ze sztuką nawigacji oraz obsługi żaglówek. Dużą rolę odgrywa rzecz jasna teoria, dobrym rozwiązaniem na początek jest więc zaopatrzenie się w odpowiednie książki. Nie wystarczy to jednak bez kilkugodzinnej praktyki. Świetnym sposobem na podłapanie podstaw jest wybranie się w rejs z doświadczoną osobą posiadającą odpowiedni patent. Jeśli masz nieco dodatkowych funduszy, możesz także zapisać się na specjalne szkolenie zapoznające uczestników z najważniejszymi elementami żeglarstwa lub zorientowane na zdobycie uprawnień.

Zobacz szkolenia żeglarskie w szkole Ocean Team Sailing School - https://otss.pl/wszystkie-szkolenia/

Czy warto wyrobić patent żeglarza jachtowego?

Członkowie załogi nie muszą posiadać żadnych uprawnień, jednak jeśli masz ambicje prowadzenia łódki większej niż 7,5 m długości, rozważ podejście do odpowiedniego egzaminu. Polskie prawo umożliwia zdobycie trzech stopni pozwoleń. Pierwszy z nich to patent żeglarza jachtowego, umożliwiający pływanie bez ograniczeń po wszystkich wodach śródlądowych. Będzie zatem idealne na weekend spędzony pośród jezior.

Żeglarz jachtowy może także prowadzić jachty po morskich wodach, ale jedynie w odległości 2 mil morskich od brzegu i nie pod osłoną nocy. Aby zdobyć dokument, musisz mieć min. 14 lat. Konieczny jest także pozytywny wynik z egzaminu.

Jakie uprawnienia ma jachtowy sternik morski i kapitan jachtowy?

Patent jachtowego sternika morskiego umożliwia kierowanie każdą łodzią (zarówno motorową jak i żaglową) do 18 m długości po wszystkich wodach przez całą dobę. Będzie on konieczny w przypadku żeglowania w niektórych krajach (np. w Chorwacji), a także wtedy, gdy chcesz wypłynąć na morzu nieco dalej. Aby przystąpić do egzaminu, musisz mieć 18 lat, a także uprzednio wyrobić 200 godzin żeglugi w min. 2 rejsach.

Najszersze uprawnienia – czyli żeglowanie bez żadnych ograniczeń co do rozmiaru jednostki lub terytorium i rodzaju wód – daje patent kapitana jachtowego. Wymaga on jednak ogromnego doświadczenia, ponieważ obejmuje m.in. 1200 godzin na pokładzie i kilkaset godzin samodzielnego prowadzenia jachtu.

Co grozi za przekroczenie uprawnień?

Jeśli korci Cię próba ucieczki przed wymogami prawnymi, to uprzedzamy, że grozi za to kara. Kierowanie zbyt dużym jachtem bez patentu lub samowolne zwiększenie swoich uprawnień wiąże się z grzywną. Określa to pkt. 1 art. 61 ustawy o żegludze śródlądowej z dnia 21 grudnia 2000 r. Kara mieści się w granicach od 20 do 500 zł.

Najlepszy sposób na zdobycie niezbędnej wiedzy – odpowiedni kurs żeglarski

Amatorzy bardzo często mogą nie wiedzieć skąd czerpać wiedzę i od czego rozpocząć naukę. Właśnie z tego powodu najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów i zapisać się na odpowiedni kurs. Wbrew pozorom nie odbywają się one wyłącznie na Pomorzu lub Mazurach – bez problemu znajdziesz też szkoły mieszczące się na Mazowszu czy Śląsku. Do nauki wystarczy bowiem każdy duży zbiornik wodny, których w Polsce jest całkiem sporo. Dobierz także kurs do swojego stopnia zaawansowania i uprawnienia, jakie planujesz zdobyć.

Mimo że kierowanie jachtem bez uprawnień jest w niektórych przypadkach legalne, to warto zdobyć odpowiednie uprawnienia. Przydają się one szczególnie wtedy, gdy masz ambicje, by zrobić w żeglarstwie krok dalej.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe