Ptasia grypa! Zakaz handlu żywym ptactwem na targowiskach. Rozporządzenia wojewody wyznaczyły strefy bezpieczeństwa

  • 29.04.2021, 10:46
  • Wawrzyniec Mocny
Ptasia grypa! Zakaz handlu żywym ptactwem na targowiskach. Rozporządzenia… pixabay

Podziel się:

Oceń:

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tczewie, w związku z opublikowaniem w Dzienniku Urzędowym Woj. Pomorskiego (Poz. 1480) Rozporządzenia Wojewody Pomorskiego z dnia 21 kwietnia 2021 r., zmieniającego Rozporządzenie Wojewody Pomorskiego z dnia 12 marca 2021 r. w sprawie zwalczania oraz zapobiegania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie woj. pomorskiego poinformował, iż na obszarze zagrożonym zakazuje się gromadzenia drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli – na targach, pokazach, wystawach i imprezach kulturalnych.

W związku z bardzo dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiczną związaną z grypą ptaków i zagrożeniem rozprzestrzeniania się choroby, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tczewie zwrócił się do prezydenta miasta Tczewa o natychmiastowe zakazanie, do odwołania, handlu żywym drobiem i ptactwem ozdobnym na terenie targowiska miejskiego zlokalizowanego przy ul. Targowej 1 oraz o aktywną pomoc w uniemożliwieniu prowadzenia tego typu obrotu na terenie miasta Tczewa w sposób niekontrolowany („na dziko”) - podał Urząd Miejski w Tczewie.

 

Przypomnijmy. Jak podało Radio Gdańsk 9 kwietnia, na początku kwietnia wędkarz znalazł martwego łabędzia na jeziorze w miejscowości Czatkowy. Po badaniach przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach okazało się, że ptak był zakażony wirusem H5N8. Był to ptak dorosły, w bardzo dobrej kondycji. Wygląd zwłaszcza piękne pióra wskazywały, że do śmierci ptaka musiało dojść w krótkim czasie.

 

Jak nas poinformował powiatowy lekarz weterynarii od 9 kwietnia, znalezienia martwego, zakażonego łabędzie nie stwierdzono żadnych innych przypadków zakażenia ptactwa czy to dzikiego, czy hodowlanego.

 

Zgodnie z wnioskiem skierowanym do wojewody pomorskiego przez powiatowego lekarza weterynarii, strefą zagrożenia ptasią grypą miałyby zostać objęte gminy Tczew i Subkowy oraz częściowo gmina Pelplin.

Wśród obszarów objętych ogniskami choroby wymieniono wśród powiatów woj. pomorskiego (w promieniu min. 3 km od ogniska choroby) (na podstawie informacji z rozporządzeń wojewody :

 

Powiat tczewski na północ od linii wyznaczonej drogą wojewódzką nr 229 i wzdłuż tej drogi począwszy od granicy administracyjnej z powiatem starogardzkim, poprzez biegnącą po stronie północnej obwodnicę miejscowości Pelplin, następnie przez Rudno wzdłuż drogi krajowej nr 91 w kierunku północnym, do skrzyżowania ponownie z drogą wojewódzką 229, w kierunku m. Wielki Garc, następnie Małe Walichnowy ilinii poziomej do koryta rzeki Wisły.

 

  • w Gminie Sztum: Kępina, Sztum, Grzępa,Wydry, Brzeziny, Ostrów, Lewark, Lipka, Zajezierze, Polanka.
  • W powiecie sztumskim w granicach administracyjnych, w gminie Sztum: Koniecwałd, Gościszewo, Węgry, Parpary, Uśnice, Piekło, Biała Góra, Kuliki, Sztumska Wieś, Parowy, Nowa Wieś, Nowiny, Postolin, Polaszki, Michorowo, Ramzy Małe, Ramzy Wielkie, Barlewice, Barlewiczki, SzpitalnaWieś, Czernin, Cygusy, Powibe, Pietrzwałd, Koślinka, Gronajny, Witki, Goraj, Węgry, Górki, ByczaGóra;
  • w gminie Mikołajki Pomorskie: Mirowice, Sadłuki, Kołoząb

  • w gminie Stary Targ: Kątki, Mleczewo, Klecewo, Kalwa, Jurkowice, Gintro, Łabuń, Grzymała, Czerwony Dwór, Dąbrówka Malborska, Dąbrówka Malborska Wybudowanie5.

  • w powiecie malborskim w granicach administracyjnych w gm. Malbork: Nowa Wieś Malborska, Lipowiec, Kraśniewo, Wielbark – w gm. Miłoradz : Pogorzała Wieś, Kłosowo6.

  • w powiecie kwidzyńskim w granicach administracyjnych: gm. Ryjewo: Jarzębina, Benowo, Benowo Wrzosy, Sołtyski, Rudniki, Mątowskie Pastwiska, Ryjewo, Barcice, Borowy Młyn, Pułkowice,Watkowice, Mątk.

 

Opr. (tomm)

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe