Czy Gdańsk to dobre miasto do życia? Sprawdzamy

  • 02.05.2021, 21:33
  • red.
Czy Gdańsk to dobre miasto do życia? Sprawdzamy

Podziel się:

Oceń:

O walorach turystycznych Gdańska nie trzeba nikogo przekonywać, gdyż jest to jeden z najpopularniejszych ośrodków wakacyjnych. Czy tak samo miasto i jego najbliższa okolica są atrakcyjne dla osób, które myślą o przeprowadzce nad morze? Wielu z nas marzy, aby po pracy wybrać się na spacer brzegiem plaży. Zobaczmy, co oferuje gdański rynek mieszkaniowy dla przyszłych lokatorów!

Klimatyczny Gdańsk to szóste pod względem liczby mieszkańców miasto w Polsce. Bezpośrednie sąsiedztwo Morza Bałtyckiego nie stanowi głównego atutu dla ludzi mieszkających na co dzień w tym miejscu. Ważniejsze jest czystsze powietrze niż w innych regionach kraju oraz lepsza jakość życia! Nic więc dziwnego, że „jak grzyby po deszczu” powstają także nowe mieszkania. Gdańsk należy do miast o dużej popularności wśród deweloperów ze względu na szybką komercjalizację oferowanych lokali. Wysokie tempo sprzedaży wynika także z pozyskanych przez inwestorów atrakcyjnych gruntów – dogodne lokalizacje, blisko punktów handlowych i rekreacyjnych.    

Dlaczego warto zamieszkać w Gdańsku?

Zaskakująco pozytywne wyniki dla Gdańska przyniósł najnowszy raport Komisji Europejskiej. Analiza dotyczyła jakości życia mieszkańców w 83 miastach na przestrzeni ostatnich pięciu lat [1].  Gdańszczanie bardzo wysoko ocenili swoje miejsce zamieszkania. W wielu aspektach lepiej niż zachodni sąsiedzi! W analizie wzięto pod uwagę cztery polskie miasta: Gdańsk, Warszawę, Białystok i Kraków. Respondentami były osoby stale zamieszkujące daną lokalizację i oceniające poziom satysfakcji mieszkaniowej aż w 27 kategoriach!

Osoby z Grodu Neptuna swoje zadowolenie z wyboru i życia w tej lokalizacji wyraziły na poziomie – 97%. Wyższą notę, bo 98% otrzymały tylko Kopenhaga i Sztokholm. Tak wysokie oceny mieszkańców przekładają się na „boom w nieruchomościach”, gdyż z kwartału na kwartał rośnie liczba osób poszukujących mieszkania w Gdańsku.

Lokalizacja i transport publiczny – atuty dla mieszkańców Gdańska

Katalog proponowanych lokali w tym nadmorskim mieście jest bardzo rozległy. Co powinno cieszyć, zwłaszcza zainteresowanych zakupem własnego M, bo deweloperzy lokują swoje inwestycje w wielu dzielnicach. Na szczególną uwagę zasługuje nie tylko popularna Oliwa czy Przymorze, ale także rozbudowujące się części miasta, jak np. Łostowice.

Gdańsk charakteryzuje się bardzo dobrze rozwiniętą siecią transportu publicznego, dzięki czemu dojazd do każdego punktu docelowego nie stanowi najmniejszego problemu. Potwierdzają to też wyniki przytoczonego raportu Komisji Europejskiej, w którym czytamy, że aż 87% respondentów jest zadowolonych z komunikacji miejskiej oraz ocenia ją jako bezpieczną, niedrogą formę podróżowania o satysfakcjonującej częstotliwości kursowania pojazdów.

Gdańszczanie do wyboru mają pociągi SKM Trójmiasto oraz wiele linii autobusowych i tramwajowych. Na komfortowe usytuowanie nowych osiedli w Gdańsku zwracają uwagę także inwestorzy budowlani, chcąc proponować nie tylko odpowiedni metraż lokali mieszkaniowych, ale także dobrze skomunikowaną inwestycję i dodatkowe udogodnienia. – Zakup mieszkania wiąże się nie tylko z wyborem lokalu i liczbą jego pomieszczeń. W ostatnim czasie obserwujemy, że klienci szczególną wagę przywiązują do otoczenia, w którym przyjdzie im żyć. Dlatego są bardzo zainteresowani całą infrastrukturą wokół nowego osiedla, terenami do spacerów, placami zabaw dla dzieci czy bliskością miejsc parkingowych. Ponadto osoby poszukujące mieszkania wskazują na potrzebę posiadania balkonu lub tarasu, co w czasie pandemii nikogo nie dziwi – wyjaśnia Monika Michna, doradca klienta Grupy Murapol, dewelopera realizującego nową inwestycję Murapol Osiedle Zdrovo przy ul. Niepołomickiej w Gdańsku.

Gdańsk to dobre miejsce na nową pracę?

Mieszkania na sprzedaż w Gdańsku stosunkowo szybko zmieniają swój status na te nabyte, ponieważ w tym mieście od paru lat występuje dodatni bilans migracyjny [2]. Na taki rezultat składają się nie tylko powyższe informacje o wysokim standardzie życia, czy uroki Bałtyku, ale przede wszystkim rozwinięty rynek pracy oraz szeroka oferta uczelni wyższych. To miejsce doceniają także zagraniczni inwestorzy. Zwłaszcza w tej części Trójmiasta lokują oni swoje biura, rozwijają biznes i oferują pracę m.in. w obszarze nowoczesnych technologii.

[1]  https://www.gdansk.pl/wiadomosci/gdansk-dobrym-miastem-do-zycia-na-tle-innych-europejskich-miast-raport-komisji-europejskiej,a,18

[2]  https://gdansk.stat.gov.pl/infografiki/stan-i-ruch-naturalny-ludnosci-w-wojewodztwie-pomorskim-w-2019-r-,45,3.html

_red.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe