Pomorska Rada Rolnicza wybrana

  • 31.05.2021, 18:12
  • Źródło: mat. pras. UMWP / fot M.Szumny
Pomorska Rada Rolnicza wybrana

Podziel się:

Oceń:

Rada powstała w odpowiedzi na nasilające się problemy pomorskiego rolnictwa. Jej zadaniem będzie m.in. dyskusja na temat aktualnego stanu rolnictwa, kontakt z organizacjami rolniczymi i wsparcie rolników z regionu. W piątek 28 maja 2021 r. odbyło się uroczyste wręczenie nominacji członkom rady.

Pierwsze, nieoficjalne spotkanie rady odbyło się pod koniec lutego tego roku. Wtedy zadeklarowano intencję i wskazano na potrzebę utworzenia tego panelu.

Pomorska Rada Rolnicza

Pierwsze założycielskie posiedzenie Pomorskiej Rady Rolniczej otworzył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

– Chciałbym wyrazić wielkie zadowolenie, że po naszym pierwszym inauguracyjnym spotkaniu , które nie miało jeszcze formalnego charakteru, dziś możemy spotkać się na pierwszym posiedzeniu Pomorskiej Rady Rolnictwa – mówił.  – Bardzo nam zależy na tym, żeby prowadzić wspólny dialog na temat rozwoju obszarów wiejskich i gospodarki rolnej, która jest istotna dla naszego województwa. Potrzebujemy takiej partnerskiej dyskusji, podczas której będziemy rozmawiać o sprawach dotyczących rolników, hodowców – wszystkich osób , które funkcjonują w rolnictwie i zapewniają dużą ilość miejsc prac i którzy rozsławiają Pomorze i Polskę na rynkach Unii Europejskiej – dodał Struk.

Podczas posiedzenia zostało tez omówione podzielenie funduszy europejskich w latach 2021-2027. Chodziło przede wszystkim o pulę przeznaczoną na rozwój rolnictwa na Pomorzu. Marszałek podkreślał, że ważne jest dalsze finasowanie rozwoju obszarów wiejskich. Chodzi o wspieranie przedsiębiorstw rolnych, systemów transportowych czy edukacji w zawodach rolniczych. Struk zaznaczył, że to będzie tematem kolejnych posiedzeń nowo utworzonej Pomorskiej Rady Rolniczej.

Ekspercki skład rady

W skład PRR wchodzi dwadzieścia osób, które są przedstawicielami najważniejszych instytucji  rolniczych z regionu oraz kraju. Są to:

– Andrzej Derlecki – Pomorski Związek Hodowców Koni,

– Wiesław Burzyński,  Lech Kolaska, Karol Przygocki, Ryszard Kleinszmidt,  Andrzej Sobociński – Pomorska Izba Rolnicza,

– Grzegorz Brodziak – Federacja Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych,

– Andrzej Sawicki – Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz,

– Piotr Hałuszczak – Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych,

– Zygmunt Stromski – Pomorskie Zrzeszenie Hodowców Drobiu i Producentów Jaj,

– Józef Warunek – Pomorski Związek Hodowców Bydła Mlecznego,

– Andrzej Bujak – Trójmiejski Związek Hodowców Gołębi Rasowych, Drobiu, Ptaków Ozdobnych, Królików i Drobnych Zwierząt,

– Marek Mokwa (prezes) – Okręgowy Związek Hodowców Zarodowej Trzody Chlewnej w Gdańsku,

– Rafał Mładanowicz – Krajowa Federacja Producentów Zbóż,

– Sławomir Słupczyński (wójt gminy Ryjewo) – Związek Gmin Pomorskich,

– Alfred Portée – Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie,

– Marian Cieśliński – Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Województw pomorskie w PRR reprezentuje wicemarszałek Józef Sarnowski oraz Justyna Durzyńska i Krzysztof Pałkowski z Departamentu Rolnictwa i Środowiska UMWP.

Pomorskie rolnictwo

W województwie pomorskim działa ponad 60 tys. gospodarstw rolnych. Samorząd województwa pomorskiego realizuje szereg zadań z zakresu rolnictwa i obszarów wiejskich mających na celu promocję rolnictwa i żywności produkowanej w naszym regionie. Są to m.in. prowadzenie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego – Pomorskie, organizacja sympozjów rolniczych czy finansowanie udziału producentów żywności na największych krajowych targach rolno-spożywczych, czy współorganizacja wystaw zwierząt.

– Współfinansujemy Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe, tak ważne w dzisiejszych czasach postępujących zmian klimatycznych. Staramy się wspierać rolników również w trudnych sytuacjach, jak na przykład walka z ASF – mówi Krzysztof Pałkowski zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

To właśnie podczas pierwszego posiedzenia PRR odbyło się podpisanie umowy na Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe. Dokument z Jarosławem Kapiszką, dyrektorem Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych podpisał marszałek Mieczysław Struk.

Źródło: mat. pras. UMWP / fot M.Szumny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe