Tysiące osób w Tczewie zaszczepiono przeciwko COVID-19. Jak przebiega proces szczepień przeciw pandemicznych?

  • 04.06.2021, 08:34
  • redakcja
Tysiące osób w Tczewie zaszczepiono przeciwko COVID-19. Jak przebiega… Paulina Stolz

Podziel się:

Oceń:

Mimo, że pandemia koronawirusa znacznie osłabła, to eksperci ostrzegają, że to nie koniec. Nie osiągnęliśmy jeszcze tzw. odporności populacyjnej, dlatego tak ważne jest korzystanie ze szczepień przeciwko COVID-19. Szczepień w oddziale Szpitali Tczewskich SA na 1 maja do 28 maja było ok 3 tys. osób (mundurowi i nauczyciele). Zaszczepianie odbywa się także w dodatkowym punkcie szczepień na sali SP nr 8 w Tczewie.

Szpital wyznaczył koordynatora szczepień przeciwko COVID-19. Do zadań koordynatora należy organizacja punktów szczepień, organizowanie pracy kadry medycznej oraz niemedycznej przy współpracy z NFZ oraz współpraca z koordynatorami poszczególnych grup zawodowych zaangażowanych w pracę przy obsłudze szczepień.

 

Praca organizowana jest na podstawie wytycznych Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Rządowej Agencji Rezerw Materiałowych. Osoby wyznaczone do szczepień przez Prezesa Szpitali Tczewskich S.A. Macieja Bielińskiego zostały wstępnie przeszkolone.

 

 

Jak liczny jest zespół odpowiadający za szczepienia?

 

- Zespół odpowiadający za szczepienia jest bardzo rozbudowany, do pracy została zaangażowana grupa ok 60 osób - 40 osób ze szpitala oraz 20 osób z innych podmiotów leczniczych i gabinetów stomatologicznych – informuje Marcelina Gowin-Hennig ze Szpitali Tczewskich SA, odpowiedzialna m.in. za zamawianie szczepionek - Przy szczepieniach pracuje personel medyczny niemal wszystkich szczebli: lekarze specjaliści, lekarze stomatolodzy, lekarze rezydenci, lekarze stażyści, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz sekretarki medyczne. Zespół ds. Szczepień jest zgrany, pomimo różnych specjalizacji oraz kwalifikacji.

 

Maciej Bieliński, Prezes Zarządu Szpitali Tczewskich S.A. powołał koordynatora do punktu populacyjnych szczepień - Zuzannę Jażdżewską, której zadaniem jest prowadzenie telefonicznej rejestracji. Jest to bardzo trudne zadanie, ponieważ praca jest ściśle związana z możliwością zamawiania szczepionek z RARS i dostosowania do tego kalendarza szczepień.

 

Dodajmy, że pierwszy punkt szczepień antycovidowych, został otwarty już z początkiem stycznia 2021 r. Znajduje się on przy ulicy 30-go Stycznia 57/58 w budynku administracji Szpitali Tczewskich S.A. (również przychodni i opieki nocnej). Ze względu na duże zainteresowanie szczepieniami w naszym szpitalu węzłowym uruchomiono dodatkowy punkt szczepień przy ulicy 1 Maja 2. W tych dwóch powyższych punktach odbywają się szczepienia następujących grup zawodowych: medyków, pracowników oświaty oraz służb mundurowych.

 

Nowym miejscem, utworzonym na potrzeby Punktu Szczepień Powszechnych jest Hala Sportowa Szkoły Podstawowej nr 8 przy ulicy Armii Krajowej 70, którą udostępnił Prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki. Nowoczesna hala sportowa została wyposażona w niezbędne elementy (zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia) przy współpracy Urzędu Miasta Tczewa, Starostwa Powiatowego, ZUK-u oraz Szpitala. Na chwilę obecną jest zaszczepionych ok 5 tys. osób.

 

 

 

Szczepienia uzależnione od dostaw

 

Zapytaliśmy jakie roczniki są już zaszczepione w powiecie tczewskim i jakimi preparatami zaszczepiani są tczewianie i mieszkańcy powiatu.

 

- Trudno stwierdzić dokładnie jakie roczniki się już zaszczepiły, ponieważ do 28 maja na szczepienia rejestrują się osoby (seniorzy), które miały możliwość rejestracji już w lutym/marcu. Obecnie szczepimy wszystkie roczniki oraz młodzież w wieku 16-17 lat. Jeżeli chodzi o grupy zawodowe to medycy są już w pełni zaszczepieni, a na przełomie czerwca i lipca kończymy szczepienia druga dawką nauczycieli i służb mundurowych. Szczepionki są zamawianie w Systemie Dystrybucji Szczepionek, poprzez akceptację ofert Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Szczepienia są uzależnione od tego ile na dany miesiąc RARS może nam zaoferować preparatów. Na chwilę obecną szczepimy szczepionką Pfizer, Janssen, Astra Zeneca oraz Moderna. Największym zainteresowaniem cieszą się szczepionki Pfizera oraz Janssena.

 

Wawrzyniec Mocny

 

_redakcja

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe