PILNE! Odnaleziono ciało poszukiwanego 46-latka, który utonął w Mątowach Wielkich

  • 21.06.2021, 13:23
  • red.
PILNE! Odnaleziono ciało poszukiwanego 46-latka, który utonął w Mątowach… Policja

Podziel się:

Oceń:

Po wielu godzinach poszukiwań, które malborska policja prowadziła przez dwa dni, w dniu dzisiejszym o 15.00 odnaleziono ciało 46-latka, który w niedzielne popołudnie zniknął pod wodą na „dzikim kąpielisku” na jeziorze w miejscowości Mątowy Wielkie. Po wielogodzinnej akcji i zaangażowaniu wielu służb mężczyzny udało się odnaleźć ciało mężczyzny. Policja po raz kolejny przypomina i apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z akwenów wodnych. Słoneczna pogoda i wysokie temperatury powodują, że wiele osób korzysta z wypoczynku nad wodą. Niestety przeceniając swoje możliwości i umiejętności niejednokrotnie narażamy się na ogromne niebezpieczeństwo wchodząc do wody w miejscach nieznanych czy też niestrzeżonych przez ratowników. Pamiętajmy, że zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą może nas uchronić przed tragedią.

Wczoraj około godziny 16.00 dyżurny malborskiej komendy został powiadomiony, że na jeziorze w miejscowości Mątowy Wielkie prawdopodobnie doszło do utonięcia mężczyzny. Na miejsce zdarzenia natychmiast pojechali policjanci, którzy wstępnie ustalili, że 46-letni mieszkaniec miejscowości, przebywał ze znajomym na „dzikim kąpielisku” nad okolicznym jeziorem. Kiedy wszedł do wody popływać, po kilkunastu minutach jego towarzysz zauważył, że kolega zniknął pod wodą i natychmiast zawiadomił służby ratunkowe. Policjanci przeszukiwali brzegi jeziora, podczas gdy strażacy prowadzili działania na łodziach na wodzie. W akcji brali udział również nurkowie z Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Elbląga oraz sprowadzono sonar. Działania poszukiwawcze trwały prawie 8 godzinnych i z uwagi na zapadający zmrok o godzinie 22.00 zostały przerwane. Pomimo zaangażowana wielu służb nie udało się się odnaleźć 46-latka. Dziś od rana poszukiwania mężczyzny zostały wznowione.

Policjanci apelują, aby podczas wypoczynku nad wodą pamiętać o następujących zasadach bezpieczeństwa.

Pamiętajmy:

·        Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

·        Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.

·        Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).

·        Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.

·        Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.

·        Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.

·        Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

·        Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

·        Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.

·        Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.

·        Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

·        Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.

·        Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

·        Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

·        Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.

·        Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.

·        Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.

·        Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

·        Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

Najczęstsze przyczyny utonięć:

·        Brak umiejętności pływania.

·        Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich.

·        Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji!

·        Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie.

·        Pływanie w miejscach zabronionych.

·        Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.

·        Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych.

·        Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi.

·        Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi.

·        Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.

 

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych!

_red.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe