Kwestia identyfikacji z własnym państwem

  • 29.06.2021, 16:58
  • Źródło: Dziennik Pomorza
Kwestia identyfikacji z własnym państwem

Podziel się:

Oceń:

Powinniśmy wyzwolić się w końcu z wyobrażenia będącego historycznym obciążeniem, że państwo to twór wyłącznie opresyjny, a wg marksistów to aparat ucisku. U liberałów państwo nie cieszy się szczególnym uznaniem, chcą aby go było najmniej. Wiele się robi, by odrodzić patriotyzm w narodzie i dumę z własnego państwa.

Śledząc publicystykę w GW można odnieść wrażenie, że nieustanne, wyłącznie krytyczne wypowiedzi na temat reform, zwłaszcza w służbie zdrowia, mają dać upust publicystycznemu zacięciu ich autorów. Nie widzę bowiem w nich śladu troski o dobro RP, nie widzę żadnych konstruktywnych propozycji dla rządzących, by rozwiązywać istniejące problemy.

Salus rei publicae suprema lex esto, dlatego nie możemy dać się zaprzęgnąć do rydwanu sporów politycznych. Rządzenie naprawdę nie jest rzeczą łatwą! Postęp w każdej dziedzinie wymaga krytycyzmu, ale jeżeli na nim poprzestaniemy, żadnego pożytku z krytyki nie będzie. Ostatecznie liczą się odpowiedzialne działania i właściwy dobór środków dla osiągnięcia celu.

Twórca prakseologii - nauki o skutecznym działaniu - prof. Tadeusz Kotarbiński w ocenie środków do osiągnięcia celu wyróżniał ocenę emocjonalną (której nie brak u publicystów) i ocenę utylitarną. Profesor kładł szczególny nacisk na ocenę utylitarną środków wiodących do skutecznego osiągnięcia celu.

Zbigniew Bulczak

rocznik 1934, działacz opozycji antykomunistycznej,

odznaczony przez Prezydenta RP

Krzyżem Wolności i Solidarności

emerytowany lekarz internista, mieszka w Gdańsku,

Źródło: Dziennik Pomorza

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe