Tempo prac budowlanych na S6 nie zwalnia

  • 12.07.2021, 09:42
  • Źródło: GDDKiA
Tempo prac budowlanych na S6 nie zwalnia GDDKiA

Podziel się:

Oceń:

Trwają prace budowlane przy drodze ekspresowej S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią. W projektowaniu jest pięć kolejnych odcinków, a niedługo zawrzemy umowy na dwa ostatnie. Rusza także pierwsza obwodnica Brzezia z Programu budowy 100 obwodnic.

Budowa drogi ekspresowej S6

Intensywne prace budowlane toczą się na 42 km drogi ekspresowej S6 z Gdyni do Bożegopola Wielkiego. Trasę ze względu na długość podzielono na trzy odcinki realizacyjne: Bożepole Wielkie - Luzino, Luzino - Szemud oraz Szemud - Gdynia.

Obecnie trwają prace przy konstrukcji dróg i nawierzchni bitumicznej. Na węźle Gdynia Wielki Kack wykonano poszerzenia jezdni głównych obwodnicy Trójmiasta (będą tam docelowo po trzy pasy ruchu i pasy awaryjnego postoju).

Na nowych obiektach na tym węźle wykonywana jest nawierzchnia z asfaltu lanego. Na przełomie lipca i sierpnia zostanie na nie przełożony ruch z obwodnicy Trójmiasta, co umożliwi wyburzenie starych obiektów i budowę nowych, szerszych. Trwają przebudowy i przepięcia sieci uzbrojenia podziemnego w okolicach Gdyni. Kontynuowane są prace przy budowie obiektów mostowych. Warto wspomnieć, że w czerwcu odbyło się ostatnie betonowanie zwornika największego obiektu mostowego - estakadzie w Milwinie.

Pod koniec czerwca br. ostatecznie zakończyły się prace archeologiczne koło Bożegopola Wielkiego. Prowadzone badania na wszystkich odcinkach wpłynęły na realizację zadań (do przebadania był trzy i pół razy większy teren niż pierwotnie zakładano na podstawie wcześniejszych badań powierzchniowo-sondażowych). Ich zakończenie umożliwia wykonawcy kontynuację prac budowlanych.

Łączna wartość tych trzech odcinków to ok. 2 mld zł, a z funduszy UE w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko otrzymamy blisko 985 mln zł.

Dodatkowe środki finansowe na S6 i jej realizacja

 To jeszcze nie koniec realizacji trasy S6 w woj. pomorskim. Dzięki zapewnieniu przez Rząd dodatkowych środków jest możliwa realizacja kolejnych odcinków drogi ekspresowej. Podpisaliśmy umowy i toczą się pierwsze prace projektowe przy następnych fragmentach S6. Jest tak na obu zadaniach przy Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej oraz przy rozbudowie obwodnicy Słupska oraz na odcinkach Bobrowniki - Skórowo i Skórowo - Leśnice. W najbliższym czasie przewidujemy podpisanie umów na odcinki z Leśnic do Bożegopola Wielkiego oraz od końca obwodnicy Słupska (Redzikowa) do Bobrownik.

Po wybudowaniu tej trasy mieszkańcy woj. pomorskiego będą mogli szybko, bezpiecznie i komfortowo podróżować na zachód Polski i dalej. Mieszkańcy zachodniej części województwa szybciej dojadą do Trójmiasta i dalej do A1, skąd mogą podróżować na południe kraju. W ten sposób zapewniamy integrację województwa, jego zrównoważony rozwój oraz nowoczesne połączenie z pozostałymi regionami kraju.

Inwestycje w woj. pomorskim to nie tylko drogi ekspresowe. Jeszcze w lipcu br. zaczną się roboty przy budowie obwodnicy miejscowości Brzezie w ciągu drogi krajowej nr 25 (między Białym Borem a Człuchowem). To pierwsza z pięciu tras powstających w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Droga pozwoli na wyprowadzanie ruchu tranzytowego z miejscowości i umożliwi wygodny, bezpieczny i płynny przejazd drogą krajową nr 25. Obwodnica będzie gotowa pod koniec 2022 r.

Ważne bezpieczeństwo

Zmierzają do końca prace przy rozbudowie drogi krajowej nr 20 na odcinku ok. 6,2 km między Kornem a Kościerzyną. Najważniejszą zmianą na tym odcinku będzie bez wątpienia przebudowa skrzyżowania DK20 z DW235 w Kornem na funkcjonalne rondo. Dzięki temu łatwiej będzie włączyć się do ruchu z DK20 od strony Bytowa. Poza nim są przebudowywane cztery inne skrzyżowania. Powstanie również ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż całego odcinka.

Źródło: GDDKiA

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe