Jak przejść na ekologiczne ogrzewanie domu?

  • 14.07.2021, 20:55
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Jak przejść na ekologiczne ogrzewanie domu?

Podziel się:

Oceń:

Zwiększająca się świadomość ekologiczna mieszkańców miast i wsi zmusza do poszukiwania takich metod ogrzewania domu, które w jak najmniejszym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Odchodzi się więc od tradycyjnych kotłów węglowych czy gazowych na rzecz, chociażby pomp ciepła, które są jednymi z najbardziej znanych ekologicznych rozwiązań w tym zakresie. Dlaczego nowoczesne metody grzewcze są proekologiczne, jak z nich korzystać i co można zrobić, aby ich instalacja nie wiązała się z dużym obciążeniem finansowym?

Energia odnawialna — przyszłość systemów grzewczych

To, co wyróżnia metody ogrzewania domu, które na pierwszym miejscu stawiają ekologię, to fakt, że źródła energii są w pełni odnawialne. Energia odnawialna jest tym, o czym ekolodzy nieustannie przypominają w kontekście kończących się zasobów takich jak węgiel kamienny, gaz ziemny czy ropa naftowa. Szacuje się, że aktualnie z roku na rok ilość nowo odkrytych złóż tych surowców jest niższa, niż ilość faktycznie pozyskanych surowców z już istniejących złóż. Może to sugerować dość pesymistyczny trend — aktualne zasoby z oczywistych powodów będą się nadal wyczerpywać, natomiast ich zastąpienie będzie coraz trudniejsze, ponieważ coraz bardziej będzie brakowało dostatecznej ilości surowców, pokrywających duże na nie zapotrzebowanie. Do tego dochodzi jeszcze inny aspekt, jakim jest fakt, że wydobywanie surowców nieodnawialnych wiąże się z bardzo ciężką i niebezpieczną pracą.

A co dzieje się już po wydobyciu surowców, kiedy stają się one „siłą napędową” do ogrzania domu? Powstają produkty uboczne, czyli dym, gaz, pył czy popiół. Zanieczyszczają one atmosferę, przyczyniają się do zwiększonej emisji dwutlenku węgla i powstawania dziury ozonowej, a z punkt widzenia zdrowotności — wchodzą w skład późniejszego smogu, który zanieczyszcza nasze powietrze, powodując cywilizacyjne choroby płuc. Energia odnawialna zaś jest odpowiedzią na wszystkie te problemy. Pozyskiwanie energii do ogrzewania z powietrza, wody lub spod ziemi nie wyczerpuje tych surowców. Praca związana z ich wydobyciem jest praktycznie żadna — robi to za nas instalacja, a wysiłek człowieka wiąże się jedynie z jej montażem. Podczas ekologicznego ogrzewania nie zachodzą też procesy spalania, a więc powietrze pozostaje czyste.

Pompa ciepła jako przykład ekologicznego ogrzewania

Metodą na ekologiczne ogrzewanie domu jest montaż instalacji, jaką jest pompa ciepła. Są jej aż trzy rodzaje. Pompa ciepła może czerpać energię z powietrza — jest najłatwiejsza w montażu i możliwa praktycznie w każdym domu. Dwa pozostałe rodzaje to pompa ciepła typu woda-woda (wodna pompa ciepła, dla której działania niezbędny jest dostęp do głębokiego zbiornika wodnego, np. studni, lub wód powierzchniowych, takich jak staw czy jezioro) oraz typu grunt-woda (gruntowa pompa ciepła). Te dwie ostatnie wyróżniają się ogromną wydajnością, ponieważ odwierty doprowadzające wymiennik ciepła pod powierzchnię gruntu czy rury łączące instalację ze zbiornikiem tworzą hermetyczny układ zamknięty, gwarantujący bardzo wydajne gospodarowanie energią, w pełni niezależne od warunków atmosferycznych. Jeżeli pragniemy zainstalować pompę ciepła, najlepiej wesprzeć się opinią fachowców, którzy ocenią uwarunkowania terenowe oraz pozostałe parametry, takie jak wielkość domu czy materiał, z którego został zbudowany i zaproponują optymalny rodzaj ekologicznego ogrzewania. Jeżeli na działce znajduje się staw czy studnia, być może zostanie zaproponowana wodna pompa ciepła, natomiast możliwości są bardzo szerokie — nawet mała działka nie wyklucza stabilnie działającej gruntowej pompy ciepła, natomiast pompa ciepła typu powietrze-woda wcale nie musi być mało wydajna, szczególnie jeśli instalowana jest jako wsparcie dla innych metod ogrzewania.

Ulgi i dofinansowania - realna pomoc w przejściu na ekologiczne ogrzewanie

Pozostaje jeszcze finansowa strona przedsięwzięcia, jakim jest zrezygnowanie z tradycyjnych metod ogrzewania na rzecz ekologicznych. Tutaj z pomocą przychodzi rządowy program Czyste Powietrze. Adresowany jest on do wszystkich tych, którzy zdecydowani są wymienić stare i nieefektywne źródła ciepła, działające dzięki paliwom stałym, na nowoczesne źródła ciepła wykorzystujące OZE i przeprowadzić w związku z tym prace termomodernizacyjne. Dofinansowanie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, polegającą z kolei na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (lub od przychodów) wydatków, które właściciele domów ponoszą na realizację przedsięwzięcia.

Ochrona powietrza dzięki pompom ciepła stwarza nowe możliwości szczególnie dla właścicieli domów na Pomorzu, gdzie atutem jest czyste powietrze bogate w jod czy dla mieszkańców zielonych płuc Polski, Mazur, słynących ze szczególnie proekologicznej postawy. Nowe pompy ciepła w Słupsku, Gdyni, Kościerzynie czy Olsztynie są zatem tylko kwestią czasu, a trend na korzystanie z OZE ma szansę rozprzestrzenić się na wiele innych obszarów Polski.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe