Bon turystyczny na wakacje – jak pobrać, gdzie i do kiedy można wykorzystać?

  • 21.07.2021, 08:56
  • red.
Bon turystyczny na wakacje – jak pobrać, gdzie i do kiedy można wykorzystać?

Podziel się:

Oceń:

Bon turystyczny, czyli szansa na udane rodzinne wakacje Czas pandemii odbił się negatywnie na wielu dziedzinach naszego życia. Ucierpiały biznesy, edukacja, życie kulturalne. Marzymy o powrocie do normalności. Chcielibyśmy znów móc swobodnie chodzić do sklepów, kin czy restauracji, nie mówiąc już o podróżach. Jakże wspaniały byłby wypoczynek w górach, nad morzem lub mazurskim jeziorem. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na wakacje. Nie oszukujmy się – rodzinny wyjazd z dziećmi kosztuje.

Trzeba zorganizować nocleg, wyżywienie, nie mówiąc już o dodatkowych, często płatnych, atrakcjach. A pandemia odbiła się negatywnie na portfelach wielu Polaków. Jednak czy to oznacza, że plany trzeba odłożyć na przyszłość? Niekoniecznie. Odpowiedzią na tę sytuację może być bon turystyczny, czyli narzędzie w ramach rządowego programu wsparcia polskich rodzin.

Polski Bon Turystyczny – co to właściwie jest? Kto może z niego skorzystać?

Polski Bon Turystyczny to narzędzie, którego celem jest wsparcie polskich rodzin, które mogły ucierpieć w wyniku pandemii, poprzez dofinansowanie ich wypoczynku. Bon ma formę elektronicznego dokumentu, więc można się nim wygodnie posługiwać podczas pobytu na wczasach. Za pomocą bonu opłacimy pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii lub obozie sportowym, rekreacyjnym i harcerskim.

Z bonu turystycznego skorzystać może każda rodzina z co najmniej jednym dzieckiem w wieku do 18 roku życia, niezależnie od poziomu dochodów – podobnie jak w programie Rodzina 500 plus. Bon wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko, a w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności rodzicom przysługuje jedno świadczenie w postaci uzupełnienia bonu, również w wysokości 500 zł, tak więc chcąc wyjechać na wczasy z niepełnosprawnym dzieckiem, możemy liczyć aż na 1000 zł wsparcia! W przypadku rodzin wielodzietnych świadczenie takie może stanowić nieocenioną pomoc w spełnieniu marzenia o wspólnym wyjeździe na wakacje.

Istotną kwestią jest również to, do kiedy bon turystyczny może być wykorzystany. Nie musimy się jednak martwić, że nie zdążymy go użyć. Bon będzie ważny aż do marca 2022 roku.

Jak aktywować bon turystyczny?

Sprawa jest dość prosta i nie wymaga wykonywania skomplikowanych operacji, dlatego każdy powinien sobie poradzić z uzyskaniem bonu. Pierwszym krokiem powinna być rejestracja na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jeśli mamy już konto na platformie, wchodzimy w zakładkę „Polski Bon Turystyczny”, a następnie generujemy właśnie wniosek o bon turystyczny. Po potwierdzeniu poprawności danych (lub dokonaniu wymaganej aktualizacji), bon, w formie unikalnego 16-cyfrowego kodu zostanie do nas wysłany w wiadomości tekstowej na zarejestrowany numer telefonu lub podany adres poczty elektronicznej. I to wszystko – bon jest gotowy do użytku! Teraz wystarczy tylko okazać go przy rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu i cieszyć się wakacjami!

Wakacje z bonem turystycznym – gdzie można wykorzystać bony?

Płacić bonem turystycznym możemy na terenie całej Polski. Niezależnie, czy zatrzymamy się z rodziną w hotelu, czy na campingu – możemy go wykorzystać, opłacając pobyt. Warto wspomnieć, że bonów możemy użyć, nie tylko płacąc za usługi hotelarskie, ale również za imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego bądź organizację pożytku publicznego. Mamy więc możliwość wykorzystać je w celu sfinansowania rodzinnych wczasów, ale równie dobrze możemy za pomocą bonu opłacić dziecku wycieczkę, kolonie, pobyt na „zielonej szkole” czy zimowym obozie sportowym. Z pomocą programu Polski Bon Turystyczny możemy zaplanować różnorakie aktywności, które sprawią radość dziecku lub całej rodzinie.

Wczasy z bonem turystycznym. Jak zaplanować udane wakacje?

O tym, że Polski Bon Turystyczny może pomóc w zorganizowaniu rodzinnego wypoczynku, już wspominaliśmy. Jednak opłacenie samego wyjazdu nie jest jedyną sprawą, jaką musimy się zająć przed wyruszeniem w drogę. Bardzo istotne jest odpowiednie zaplanowanie całej inicjatywy. Trzeba dobrać miejsce i atrakcje tak, by każdy członek rodziny był usatysfakcjonowany. Niektórzy uwielbiają aktywny wypoczynek – zwiedzanie zabytków, górskie wędrówki lub wycieczki rowerowe. Nie każdy jednak będzie zadowolony z tego rodzaju atrakcji. Dla rodzin z małymi pociechami lub dziećmi niepełnosprawnymi często lepszym wyborem będzie spokojniejsza forma wypoczynku. W takim wypadku zamiast gór warto wybrać Bałtyk. Wczasy nad polskim morzem mogą przynieść nie mniejszą satysfakcję. Spacery po nagrzanym piasku, słuchanie szumu morza i kąpiele słoneczne to przepis na udany relaks. Jednak wybierając się z dzieckiem nad morze, warto odpowiednio się przygotować i pomyśleć o wielu rzeczach. Jedzenie, zabawki, kosmetyki (m.in. te zabezpieczające przed działaniem promieniowania słonecznego), ubranka oraz właściwie wyposażona apteczka – to wszystko może się przydać. Dlaczego właśnie podstawą jest dobra organizacja.

Sprawdź ofertę naszych apartamentów w Darłówku - https://apartamentydarlowko.pl/ 

_red.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe