W RYJEWIE DZIELNICOWY ROZMAWIAŁ Z DZIEĆMI O BEZPIECZEŃSTWIE

  • 23.07.2021, 09:41 (aktualizacja 23.07.2021, 09:42)
  • Źródło: KPP
W RYJEWIE DZIELNICOWY ROZMAWIAŁ Z DZIEĆMI O BEZPIECZEŃSTWIE

Podziel się:

Oceń:

Dzielnicowy z Posterunku Policji w Ryjewie podczas trwających wakacji prowadzi z dziećmi spotkania na których mówi o szeroko rozumianym bezpieczeństwie, radzi, jak unikać zagrożeń i wskazuje bezpieczne zachowania w różnych miejscach i sytuacjach życiowych.

Policjanci z Posterunku Policji w Ryjewie również w wakacje myślą o bezpieczeństwie dzieci i spotykają się z nimi na różnego rodzaju pogadankach. Tym razem dzielnicowy z Ryjewa, mł.asp. Miłosz Sobczyk, spotkał się z uczestnikami turnieju ProCamCup2021.

Tematem przewodnim przeprowadzonego spotkania było szeroko pojęte bezpieczeństwo. Wiele uwagi dzielnicowy poświęcił problematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przypominał najważniejsze przepisy drogowe oraz omówił zasady poruszania się pieszych po drogach. Mundurowy przypominał też, jak bardzo ważne jest, aby podczas pieszych wycieczek w rejonie dróg wyposażać się w kamizelki odblaskowe lub inne świecące elementy. Jako, że wakacje to również czas zabaw w wodzie to nie zabrakło także informacji na temat bezpieczeństwa dzieci na kąpieliskach, zasad korzystania ze sprzętu wodnego i innych wakacyjnych rad.

Kolejne spotkanie, które przeprowadził dzielnicowy z dziećmi odbyło się na terenie dworca PKP i zakończyło się wspólną przejażdżką pociągiem policjanta z dziećmi i ich opiekunami.

Dzielnicowy tłumaczył dzieciom, że pociąg to masa kilkuset czy kilku tysięcy ton, która na zatrzymanie - od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania - potrzebuje ponad 1000 metrów. Policjant ostrzegał także przed kontaktami z nieznajomymi osobami, przypomniał dzieciom pod jaki nr telefonu można zadzwonić, aby uzyskać pomoc w sytuacji zagrożenia.

Poruszana podczas spotkania tematyka bezpieczeństwa przybliżyła najmłodszym wiedzę na temat możliwości uzyskania pomocy w sytuacjach niebezpiecznych.

Tego typu akcja profilaktyczna ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo – drogowych oraz na peronach.

Wskazówki i fakty dotyczące bezpieczeństwa

1. Pociągi mogą poruszać się w dowolnym kierunku i w dowolnym czasie. Czasami wagony są pchane przez lokomotywy zamiast być ciągniętymi.

2. Lokomotywa waży średnio 80 ton. To powoduje, że siła z jaką uderza lokomotywa w samochód jest proporcjonalna do siły z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę. Wszyscy wiemy, co dzieje się z aluminiową puszką uderzoną przez samochód.

3. Pociągi mają zawsze pierwszeństwo przejazdu w stosunku do pojazdów ratunkowych, uprzywilejowanych, samochodów i pieszych.

4. Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn około 1 metra z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów.

5. Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.

6. Nie wolno chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach jest już za późno. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji.

7. Jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej (tory, rozjazdy) zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.

8. Pamiętaj, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.

9. Bądź czujny na terenie kolejowym. Nie czytaj, nie miej słuchawek w uszach, które mogą zagłuszać odgłosy zbliżającego się pociągu; elementy infrastruktury kolejowej nie są miejscem do zabawy lub wypoczynku.

Źródło: KPP

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe