Do Sądu Rejonowego w Tczewie wpłynął akt oskarżenia przeciwko pracownikom ZUOS w Tczewie

  • 30.07.2021, 09:46
  • Wawrzyniec Mocny
Do Sądu Rejonowego w Tczewie wpłynął akt oskarżenia przeciwko pracownikom… tczewska.pl

Podziel się:

Oceń:

16 czerwca informowaliśmy na łamach tczewska.pl, a później także w Gazecie Tczewskiej, że w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku, prowadzone jest śledztwo dotyczące doprowadzenia Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Zarzutami objęto łącznie pięć osób – pracowników spółki. Obecnie w tej sprawie został skierowany akt oskarżenia Prokuratury Okręgowej w Gdańsku do Sądu Rejonowego w Tczewie.

Pracownikom ZUOS zarzuca m.in. wyłudzenie ze spółki 100 tys. zł.

 

Przypomnijmy. Zarzutami objęto łącznie pięć osób, w tym:

- główną księgową , której prokuratora zarzucił popełnienie łącznie 36 czynów wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami - 8 dotyczących doprowadzenia spółki do niekorzystnego rozporządzenia mieniem oraz 28 czynów dotyczących podrobienia w celu użycia jak autentycznych dokumentów w postaci dekretów zatwierdzających wypłaty.

 

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zebrała w tej sprawie materiał dowodowy , w tym opinię biegłego z zakresu rachunkowości / księgowości.

 

- Do czynów objętych zarzutami dochodziło w latach 2013 – 2017 – informowała Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Sprawa dotyczy wyłudzeń z wykorzystaniem poświadczających nieprawdę dokumentów: faktur na usługi ,które w rzeczywistości nie miały miejsca oraz podrobionych dokumentów w postaci dekretów zatwierdzających wypłaty. Nadto wyłudzeń dofinansowania oraz świadczeń pieniężnych - między innymi zwrotu kosztów zakupu odzieży ochronnej, okularów korekcyjnych, jak też rozliczeń zakupów dokonywanych na prywatne cele.

 

Zgodnie z informacją zawartą w akcie oskarżenia, uzyskaną z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku wyszczególniono następujące czyny karalne:

 

M. C. - niekorzystne rozporządzenie mieniem, poświadczenie

nieprawdy oraz podrobienie dokumentów;

 

A G. – 3 czyny w związku z niekorzystnym rozporządzeniem mieniem;

 

J. L. - 9 czynów (łącznie 36 zarzutów) - niekorzystne rozporządzenie mieniem, poświadczenia nieprawdy oraz podrobienia dokumentów;

 

K. P. – 10 czynów z art. 286 § 1 k.k. oraz 27 czynów z art. 270 § 1 k.k.

łącznie 37 zarzutów - niekorzystne rozporządzenie mieniem oraz podrobienia

dokumentów;

 

A. W. – 6 czynów - niekorzystne rozporządzenie mieniem, poświadczenie nieprawdy,

co do okoliczności mających znaczenie prawne.

 

Oskarżeni nie przyznają się do winy. Zarzucono im popełnienie czynów z art. 286 par. 1 k.k. (oszustwo) oraz czyny z art. 270 par. 1 k.k., art 273 par. (przeciwko wiarygodności dokumentów) oraz art 273 Czyny te są zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności oraz od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Wawrzyniec Mocny

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe