[GALERIA ZDJĘĆ] Obchody i zawody pod znakiem „Biegu Tropem Wilczym” w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

  • 19.08.2021, 09:56
  • Wawrzyniec Mocny
[GALERIA ZDJĘĆ] Obchody i zawody pod znakiem „Biegu Tropem Wilczym” w… Z. Mocny

Podziel się:

Oceń:

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński. 15 sierpnia br. (niedziela) w powiecie tczewskim odbyła się IX edycja imprezy „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Uroczystości zorganizowano z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które ze względu na pandemię przełożono na 1 marca na 15 sierpnia br. Obchody podzielono na dwie części: mszę z upamiętnieniem oraz okolicznościowe zawody biegowe.

Przedstawiciele szkoły oraz samorządu powiatowego wzięli udział w mszy świętej za Ojczyznę oraz złożyli wiązanki kwiatów w tzw. Panteonie Katyńskim,na terenie II LO w Tczewie, oddając pamięć Żołnierzom Wyklętym oraz wszystkim ofiarom zbrodni komunistycznych. Uczennice trzeciej klasy wyrecytowały z tej okazji dwa wiersze Władysława Broniewskiego.

 

Podczas każdej z edycji odbywa się bieg na dystansie 1963 metrów. Dystans symbolizuje datę śmierci ostatniego poległego w walce żołnierza wyklętego. W powiecie tczewskim bieg wiódł na na odcinku od skrzyżowania al. Solidarności z ul. Kociewską i Gdańską do skrzyżowania al. Solidarności z ul. Jagiellońską.

 

- Biegło się cudownie, a pod nieobecność tych najlepszych udało się nawet wygrać bieg – mówi Mariusz Żurawski, zdobywca pucharu w biegu w kat. mężczyzn - Odcinek był równy i prosty, co umożliwiło równe tempo. Na naszym terenie bierzemy udział w jakich się tylko da zawodach. Fajnie, że była taka możliwość.

 

- Mogę potwierdzić. Na pewno równe tempo przyczyniło się do lepszego wyniku. Oboje jesteśmy hobbystami biegania – stwierdziła Agnieszka Pałkowska (I m-ce w kat. Kobiet). - Pierwszy raz biegłam w „Biegu wilczym”. Ogólnie lubię bardziej krótkie dystansy niż dalekie. Tym bardziej się cieszę z wygranej.

 

Co ciekawe w całym głównym biegu uczestniczyła też para z dzieckiem w wózku, która otrzymała brawa za wytrwałość i udział. Z ukończenia dystansu rodzina była bardzo zadowolona. Para dodała, że chciała też wesprzeć chorą dziewczynkę. Usłyszeliśmy wiele dobrych słów odnośnie klimatu rodzinnego biegu. Zapewne za sprawą startu ponad 20-tki dzieci.

 

Dodajmy, że wydarzenie miało także swój inny cel – charytatywny. Z wpisowego każdego uczestnika 10 zł przeznaczono na leczenie 10-letniej Ewki Ziółkowskiej z Fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym „Kawałek Nieba”.

Podczas dekoracji zwycięzców biegu Kapituła (bp. Jacek Jezierski,wiceminister kultury Jarosław Sellin, Karol Nawrocki, dyr. IPN i Stefan Kukowski) przyznała medal im. Danuty Siedzikówny „Inki” - II LO i Powiatowemu Centrum Sportu, za wieloletnie organizowanie biegu oraz upamiętnienie poległych żołnierzy podziemia niepodległościowego.

 

Dla kogo laury?

● Kat. kobiet:

1.Agnieszka Pałkowska; 2 Halina Dubiela; 3. Karolina Ziółkowska

● Kat. Mężczyzn:

1. Mariusz Żurawski; 2. Stanisław Ćwikliński; 3. Paweł Zdanowicz.

*Dzieci pobiegły wcześniej na dystansie 196 m. W biegu głównym wzięło udział ok. 100 biegaczy.

*Galeria zdjęć z obchodów pamięci Żołnierzy Wyklętych i z biegów na stronie tczewska.pl

 

(tomm)/Fot. Zbigniew Mocny

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (23)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe