Wakacje z kociewskim folklorem. Piaseczno Folklor Festiwal za nami!

  • 26.08.2021, 13:54
  • Źródło: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie
Wakacje z kociewskim folklorem. Piaseczno Folklor Festiwal za nami! CKiBP w Gniewie

Podziel się:

Oceń:

Przez ostatnie dwa tygodnie w Gniewie trwały wspaniałe warsztaty dla dzieci i młodzieży realizowane przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Gniewie w ramach projektu „Wakacje z kociewskim folklorem”. Zajęcia wprowadziły młodzież w atmosferę Piaseczno Folklor Festiwalu, który odbył 21-22 sierpnia się w Piasecznie.

Projekt „Wakacje z kociewskim folklorem” dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego w Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”  zakładał m. in. wyjątkowy cykl zajęć skierowanych do dzieci i młodzieży w wieku 7 – 15 lat. Oprócz tradycyjnych animacji i zajęć rekreacyjnych, uczestnicy poznali tajniki regionalizmu i uroki kociewskiej kultury.

Cykl dziesięciu spotkań z kociewskim folklorem wprowadził uczestników w klimat tradycyjnych wartości, muzyki i smaków, aby mogli w pełni uczestniczyć w niezwykłej atmosferze Piaseczno Folklor Festiwalu. Dzięki nauce poprzez praktykę młodzi gniewianie lepiej zrozumieli rodzimą kulturę i być może zapałali miłością do kultywowania tradycji.

- Mamy nadzieję, że dzięki praktycznym zajęciom gniewska młodzież dostrzegła, że nasza rodzima kultura, kociewski folklor może być cennym źródłem wartości i wiedzy, które inspirują do działań twórczych  – mówi Anna Czyżewska, dyrektor CKiBP Gniew. – Chcieliśmy rozbudzić w najmłodszych mieszkańcach zamiłowanie do regionalizmu i zaangażować ich w Piaseczno Folklor Festiwal, by mogli poczuć, że są spadkobiercami bogatego dorobku kulturalnego.

Pierwsze czterogodzinne zajęcia rozpoczęły się w poniedziałek 9 sierpnia – uczestnicy spróbowali swoich sił w malowaniu kociewskich wzorów na porcelanie. Następnie tworzyli elementy stroju z motywami kociewskimi. W kolejnych dniach dzieci wprawiały się w kociewskim rękodziele - tworzyły modraki na drewnie pod okiem regionalistki Magdaleny Tkaczyk Tkaczykowej. Ponadto wspólnie z mistrzynią kociewskich smaków Krystyną Gierszewską przygotowywały fefernuski – kociewskie słodkości. W miniony piątek uczestnicy projektu odwiedzili Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. Odbyły się także praktyki krawieckie, nauka tańca kociewskiego oraz regionalnych przyśpiewek – frantówek kociewskich. W ostatnich dniach młodych czekał plener fotograficzny oraz warsztaty filcowania na sucho z motywami regionu Kociewia. Ponadto każdego dnia, dzięki współpracy z Gminnym Ośrodkiem Sportu I Rekreacji w Gniewie organizowano dla uczestników projektu różnorodne animacje sportowe, taneczne i rekreacyjne.

Wszystko po to, aby wprowadzić dzieci i młodzież w atmosferę wspaniałego Piaseczno Folklor Festiwalu, który odbył się w miniony weekend przy Sanktuarium Maryjnym w Piasecznie.

Głównym założeniem piaseckiego festiwalu jest utrwalenie wiedzy o folklorze kociewskim.

- Ideą Piaseczno Folklor Festiwalu jest popularyzacja kultury ludowej w społeczeństwie – dodaje Anna Czyżewska, dyr. CKiBP Gniew. – Celem jest też ochrona gwary, obrzędów i zwyczajów, wymiana doświadczeń artystycznych między zespołami, wspieranie oraz promocja regionalnej twórczości artystycznej.

Festiwale w Piasecznie cieszą się ogromną popularnością wśród zespołów z Kociewia oraz Pomorza. W sobotę odbył się Przegląd Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia im. Jana Ejankowskiego mający rangę konkursu. Przesłuchania odbyły się w dwóch kategoriach, w kategorii "Pieśni i tańca" oraz „Wokalno – instrumentalnej”.

Pierwsze miejsce zajęły Gzuby z Pelplińskiej Dwójki, drugie Piaseckie Gzuby, trzecie należy do Świeckich Gzubów. W drugiej kategorii najwyższe miejsce zdobył Zespół Folklorystyczny „Rokocinianki” z Rokocina, drugie miejsce zajął Zespół Folklorystyczny „Błękitna Wstęga” z Gniewu, natomiast trzecie miejsce przypadło Zespołowi „Kwiaty Kociewia” z Koteż.

Następnego dnia odbył się Przegląd Zespołów Folklorystycznych Północnej Polski, ku czci Matki Jedności i Królowej Pomorza. W kategorii "Pieśni i tańca" zwyciężyły: Bławatki z Chojnic, zaraz po nich na podium stanęły Gzuby z Pelplińskiej Dwójki, a na trzecim miejscu znalazła się Młoda Kościerzyna. Z kolei w kategorii "Wokalno-instrumentalnej" najlepsza okazała się: Kapela "Drehe", Kapela "Bławatek" oraz Tęcza Warmii z Braniewa. Wyłoniono również czwarte miejsce, które zajęły Żóławianki z Ostaszewa! W tym roku podczas dwudniowego Festiwalu odbyły się również warsztaty kociewskiego rękodzieła. Festiwal zgromadził także regionalnych wystawców, kramarzy oraz wielu znamienitych gości.

W niedzielę podczas uroczystego otwarcia burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maciej Czarnecki wraz z dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie Anną Czyżewską przekazali oficjalne podziękowania za wsparcie realizacji projektu na ręce sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Jarosława Sellina oraz dyrektora Marcina Adamiaka.

Organizatorzy: CKiBP Gniew, Gmina Gniew oraz Stowarzyszenie Piaseczno Folklor Festiwal serdecznie dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

Źródło: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie

Zdjęcia (10)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe