Łuparki do drewna - jaki model urządzenia wybrać? Czym się kierować?

  • 06.09.2021, 10:31
  • redakcja
Łuparki do drewna - jaki model urządzenia wybrać? Czym się kierować?

Podziel się:

Oceń:

Łuparka do drewna to urządzenie, które poradzi sobie właściwie z każdym rodzajem drewna. Pozwala ona w krótkim czasie pozyskać spore ilości opału.

Kawałki drewna od ręki

Drewno kominkowe jest drogie. W wielu przypadkach znacznie bardziej opłaca się samodzielnie je rozłupać. Niestety zadanie cięcia drewna na mniejsze kawałki nie należy do najprzyjemniejszych, przede wszystkim jest bowiem pracochłonne, wymaga także odpowiedniej ilości siły. Oczywiście kiedy masz do rozłupania kilkanaście kawałków drewna, zadanie to może być nawet ciekawą odskocznią od codzienności. Jeśli trzeba pozyskać go znacznie więcej, pojawia się problem. Aby wytworzyć odpowiednią siłę nacisku na drewno, trzeba wykorzystać sporo własnej siły, którą przecież nie wszyscy mamy. Z pomocą jednak przychodzą łuparki do drewna, których maksymalna siła nacisku to nawet kilka ton. Zamiast mocy naszych mięśni wykorzystana zostaje moc silnika. Praca przebiega znacznie szybciej. Jeśli opału trzeba wytworzyć sporo, taka maszyna jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Nie jest ona najtańsza, natomiast nie jest to także urządzenie wyjątkowo drogie. Kosztuje z reguły do 2000 zł, a pozwala zaoszczędzić ogromną ilość czasu i energii.

Łuparki do drewna - kryteria wyboru. Jaka łuparka sprawdzi się najlepiej?

Maszyna ta ma odciążyć ludzkie mięśnie, zagwarantować efektywną i bezpieczną pracę, pozwolić na szybkie pozyskiwanie drewna opałowego z różnego rodzaju surowców krewnych. Żeby jednak wszystkie te założenia możliwe były to spełnienia, trzeba umiejętnie dobrać maszynę do swoich potrzeb. Warto sprawdzić:

  • siłę nacisku - od niej w dużej mierze zależy, czy łuparka poradzi sobie naprawdę z każdym rodzajem drewna, szczególnie z drewnem bardzo twardym, nie tylko brzozą, topolą czy sosną, ale i jesionek czy drewnem z sękami;
  • napięcie zasilające - najlepszym rozwiązaniem są maszyny trójfazowe, natomiast trzeba zdawać sobie sprawę, że urządzenia tego nie da się wpiąć do każdego gniazdka;
  • maksymalny wymiar łupinek kłody - opcja ta sprawdza się przy rozłupywaniu większych kawałków drewna; pamiętaj jednak, że opcja te nie zawsze jest potrzebna, szczególnie jeśli większe kawałki nie mieszczą się do pieca, a więc i tak trzeba je dodatkowo rozłupywać siekierą;
  • długość kabla - nie warto tego bagatelizować, bo można zupełnie bez potrzeby utrudnić sobie pracę; nadmiernie długi kabel to jednak także problem, ponieważ się plącze pod nogami i zwiększ ryzyko wypadku;
  • waga urządzenia - niestety im mocniejszy sprzęt, tym maszyna jest cięższa; warto jednak pamiętać, że łuparki spalinowe są cięższe od elektrycznych; tutaj liczy się także jakość wykonania, zbyt lekka łuparka jest mało stabilna, co przez to zwiększa ryzyko urazu;
  • mobilność - warto wybrać urządzenie z kołami, które ułatwiają transport;
  • poziom hałasu - nie może on przekraczając 85dB, natomiast jeśli jest to tylko możliwe, wybierz mniej hałaśliwy sprzęt; w trakcie pracy warto oczywiście używać natomiast ochronników słuchu;
  • sposób ustawiania pniaka – pionowe lub poziome, te ostatnie uchodzą za praktyczniejsze, gdyż są lżejsze, wygodniejsze w użytkowaniu.

Rodzaje łuparek do drewna

Łuparki do drewna występują w trzech podstawowych rodzajach, każdy z nich ma swoje wady i zalety, z których warto zdawać sobie sprawę, wybierając maszynę do pozyskiwania drewna wyposażającą piece centralnego ogrzewania oraz kominki w odpowiednio przygotowane kawałki drewna.

Łuparki elektryczne

Maszyny te sprawdzają się przede wszystkim w przypadku klientów indywidualnych. Pomagają w obłudne gospodarstwa domowego. Maszyny te pracują pod napięciem 230 V lub 400 V. Mają one ograniczoną siłę nacisku, natomiast jest ona wystarczająca jak na potrzeby klienta indywidualnego.

Łuparki spalinowe

Maszyny przeznaczone do pozyskiwania drewna w naprawdę dużej ilości. Taka maszyna rozłupuje także drewno na większe kawałki niż urządzenie elektryczne. Jej działanie jest bardzo efektywne, samo urządzenie jest wytrzymałe, ale i dość głośno pracuje. Trzeba koniecznie także regularnie ja konserwować.

Łuparka do drewna hydrauliczna

Urządzenie pracuje co prawda wolno, ale ma bardzo dużo moc. Siła nacisku w tym przypadku jest zdecydowanie największa, nieporównywalnie większa niż w przypadku dwóch pierwszych typów. Radzi sobie z nawet bardzo dużymi i twardymi fragmentami drewna. Jest przy tym niezwykle wytrzymała. Niestety jednak, jeśli dochodzi do awarii (co na szczęście dzieje się rzadko), naprawa maszyny jest skomplikowana i kosztowna. Czasem zaś okazuje się, że sprzętu się już nie da uratować.

Bezpieczeństwo i sprawność pracy z łuparka do drewna

Betoniarki, łuparki do drewna, piły do cięcia - wszystkie tego typu urządzenia wymagają stosowania przy pracy z nimi maksymalnej ostrożności. W przypadku łuparki kluczowe są oczywiście ochronniki słuchu, ale i okulary ochronne, które zabezpieczają oczy, gdyby z maszyny wystrzelił odłamek a także chronią przed zapyleniem oczu. Warto także wyposażyć się w mocne buty i rękawice. Pracę należy wykonywać pojedynczo, ponieważ drewno może odskakiwać.

 

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe