Wspaniałe wieńce i chleb dożynkowy. 260 wystawców i mnóstwo wydarzeń towarzyszących - takie były Dożynki Wojewódzkie 2021 i XX Jarmark Cysterski!

  • 20.09.2021, 14:01
  • Wawrzyniec Mocny
Wspaniałe wieńce i chleb dożynkowy. 260 wystawców i mnóstwo wydarzeń towarzyszących… Z. Mocny

Podziel się:

Oceń:

W tym roku Dożynki Wojewódzkie w Pelplinie odbyły się bez przeszkód, połączono je z Jarmarkiem Cysterskim. W czasie gdy wybierano najpiękniejszy w województwie wieniec dożynkowy, główna ulica i plac przed katedrą zajmowały kramy wypełnione po brzegi rozmaitymi towarami, także tymi regionalnymi. Na 20. Jarmark zawitało ok. 260 wystawców. Wszystko zaczęło się jednak od rolniczego święta chleba poprzedzonego mszą dziękczynną za tegoroczne plony w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Pelplinie, podczas której poświęcony został chleb dożynkowy, a następnie przemówieniami polityków i managerów instytucji rolniczych skierowanych do gospodarzy.

- Dożynki są uwielbieniem tego, który jest źródłem wszystkich darów. Wielbimy zatem dziś Pana Boga za Jego hojność – za chleb życia – powiedział biskup Arkadiusz Okroj, biskup pomocniczy Diecezji Pelplińskiej podczas mszy świętej w katedrze

 

Oczywiście nie mogło zabraknąć rozdania mieszkańcom tradycyjnego chleba dożynkowego wręczanego przez parę starostów dożynkowych oraz włodarzy m.in. starostę Mirosława Augustyna i burmistrza Mirosława Chyłę.

 

Po tradycyjnym korowodzie dożynkowym wybrano najpiękniejszy i najbardziej okazały wieniec spośród 18. z całego woj. pomorskiego.

Wcześniej nagrodzono sołectwo Role – Wiatrołom (powiat bytowski, gmina Miastko).

 

- Trudno powiedzieć to kwestia gustu. Każdy wieniec wyglądał bardzo pięknie – powiedział Kamil Rudnik, sołtys, jeden z twórców zwycięskiego wieńca. - Zupełnie nie spodziewaliśmy się tego pierwszego miejsca. Przyjechaliśmy z ciekawości, by zobaczyć jak wyglądają inne wieńce, by kiedyś móc im dorównać. A tu podium! Ale... ciche nadzieje mieliśmy. Prace nad wieńcem trochę trwały, bo na początku nie mieliśmy nic. Teraz cieszymy się z efektu – że wszystkim się podoba. Pracowaliśmy w ok. 5-6 osób. Każdy coś wniósł do tego wieńca. Cieszymy się też z udanych plonów, choć w naszym sołectwie przeważają małe gospodarstwa.

 

W katedrze odbył się pokaz klasycznej muzyki cysterskiej, którą przybliżyła Kapela Cistercian oraz zespoły na dużej scenie z ludowymi „Modrakami”, biesiadnym Mariuszem Kalagą & kwartet w programie „Muzyczny Koktajl”. Pan Mariusz nie stronił w przerwach piosenek od rubasznych żartów o tematyce damsko – męskiej, które bawiły do łez.

Nie sposób także nie powiedzieć o gwieździe wieczoru CLEO z zespołem, która przyciągnęła prawdziwe tłumy.

 

(tomm)/fot. Zbigniew Mocny

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe